جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتتوصیه هایی برای مراقبت از پوست در آفتاب تابستان

توصیه هایی برای مراقبت از پوست در آفتاب تابستان

  • هنگام خرید کرم ضدآفتاب، باید به عیار حفاظتی (SPF)، توجه کرد. یک کرم ضدآفتاب خوب، باید عیار حفاظتی ۳۰داشته باشد. دور ضدآفتاب‌هایی که عیار حفاظتی آنها پایین‌تر است خط بکشید چون نمی‌توانند از پوست شما در برابر اشعه‌های مضر آفتاب محافظت کنند.

 

پیاده‌روی در بهار و تابستان می‌تواند بسیار لذتبخش باشد به‌ویژه در زمانی‌که هوا خیلی گرم نیست و کمی هم آفتاب می‌تابد.اما برای پیاده‌روی، باید حتما خود را از اشعه‌های مضر آفتاب، محافظت کنید. داشتن عینک آفتابی، کلاه و استفاده از کرم ضدآفتاب، برای بیرون‌رفتن در یک روز آفتابی ضروری است به همین دلیل باید حتما به فکر خرید این وسایل باشید.

البته برای خرید باید به برخی نکات دقت کنید وگرنه باید انتظار آسیب به پوست‌تان را داشته باشید.

عینک

گول ظاهر را نخورید
تنوع عینک آفتابی در بازار زیاد است به همین دلیل بسیاری از افراد نمی‌دانند که دقیقا چه نوع عینکی بخرند. بسیاری از افراد در زمان خرید عینک، صرفا به ظاهر آن توجه می‌کنند که این مسئله برای محافظت از چشم‌ها کافی نیست. ظاهر عینک، یکی از مواردی است که بعد از اطمینان از کیفیت، باید به آن توجه کرد.

خرید، از جای معتبر
اینکه عینک آفتابی خود را از کجا بخرید، شاید در نگاه اول چندان مهم به‌نظر نرسد ولی در حقیقت عینک‌هایی که دست‌فروش‌ها عرضه می‌کنند، ممکن است بسیاری از استانداردهای عینک‌های آفتابی‌ای که در مغازه‌ها موجود هستند، نداشته باشند به همین دلیل باید عینک آفتابی را حتما از جای معتبر خرید.

عینک‌های محافظت‌کننده
عینک آفتابی باید حتما از چشم در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت کند به همین دلیل باید عینک‌های آنتی یو. وی (Anti U.V) را خریداری کرد. این عینک‌ها به نسبت سایر عینک‌ها قیمت بالاتری دارند اما تشخیص اینکه واقعا آنتی یو. وی هست یا نه، تنها با دستگاه یو.وی متر امکان‌پذیر است که در برخی از عینک‌فروشی‌ها این دستگاه وجود دارد. اگر دستگاه یو.وی متر عدد ۴۰۰را نشان بدهد، آن عینک آفتابی برای محافظت از چشم در برابر اشعه ماورای بنفش، مناسب است.

چه رنگی بخرید؟
شیشه‌های عینک آفتابی، با رنگ‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شوند. بسیاری از پزشکان متخصص چشم به افراد توصیه می‌کنند که از عینک‌های آفتابی‌‌ای که رنگ شیشه آنها خاکستری یا مشکی است، استفاده کنند البته رنگ شیشه، بعد از آنتی‌‌یو.وی بودن حائز اهمیت خواهد بود.

بهترین عینک
هنگام خرید، سراغ آن دسته از عینک‌های آفتابی بروید که قاب و شیشه بزرگ‌تری دارند چون می‌توانند محافظت بیشتری از چشم‌ها در برابر اشعه مضر آفتاب داشته باشند. حتی اطراف برخی از عینک‌های آفتابی که در بازار به فروش می‌رسند بسته است که به‌دلیل محافظت بیشتر، گزینه بهتری محسوب می‌شوند.

نگین‌دارهای گران قیمت
برخی از عینک‌های آفتابی را با قیمت بسیار بالایی می‌فروشند که دلیل این مسئله مارک عینک و نگین‌ها یا نوع پلاستیکی است که در ساخت آن به‌کار رفته؛ این باور که یک عینک آفتابی هر چه گران‌تر باشد قدرت محافظت بیشتری در برابر اشعه مضر آفتاب دارد، باور نادرستی محسوب می‌شود.

کلاه

کلاه روشن بر سرت بگذار
هنگام خرید کلاه، باید به رنگ آن توجه کافی داشت؛ کلاه‌هایی که رنگ آنها روشن‌ است، گزینه بهتری محسوب می‌شوند.

اندازه کلاه چقدر باشد؟
برای خرید کلاه باید به اندازه آن‌توجه کافی داشت چون کلاه‌های تنگ می‌توانند باعث سردرد شوند. کلاه‌هایی که قابلیت تنظیم دارند بهتر از کلاه‌های دیگر هستند و آن دسته از کلاه‌هایی که با دکمه اندازه می‌شوند، بهتر از نوع چسبی هستند چون چسبی‌ها بعد از مدتی قابلیت چسبندگی خود را از دست می‌دهند. اندازه لبه کلاه می‌تواند متفاوت باشد، هر چه لبه کلاه بزرگ‌تر باشد، قدرت محافظت آن در برابر اشعه‌های مضر آفتاب بیشتر است. کلاه‌هایی که با لبه کوچک‌تر به فروش می‌رسند، مخصوص ورزش هستند و برای آن دسته از افرادی که می‌خواهند برای ساعت‌های طولانی در آفتاب تردد کنند، مناسب نیستند.

کتان بهتر است
کلاه‌ها به ۲ صورت در بازار عرضه می‌شوند یا روباز هستند یا روی آنها بسته است. کلاه‌های روباز، به‌دلیل گردش هوا روی سر و عرق‌کردن کمتر، گزینه بهتری محسوب می‌شوند. اما اگر تمایل دارید که حتما کلاه بسته بخرید، سراغ آن دسته از کلاه‌هایی بروید که روی آنها توری است و هوا در آنها گردش دارد. کلاه‌هایی که در بازار به فروش می‌رسند، بیشتر از جنس کتان و برزنت (ضدآب) هستند که کلاه‌های جنس کتان برای تابستان و فصل گرم، گزینه بهتری به‌حساب می‌آیند.

راز کلاه‌های گران‌قیمت
بعضی از کلاه‌ها با قیمت بالایی به فروش می‌رسند که دلیل این مسئله بیشتر به مارک کلاه برمی‌گردد. البته این نکته را نباید از یاد برد که این دسته از کلاه‌ها روی سر بهتر قرار می‌گیرند و بسیاری از آنها را می‌توان داخل ماشین‌لباسشویی شست. کلاه‌های مارک، اگر اصل باشند به نسبت سایر کلاه‌های آفتاب‌گیر طول عمر بیشتری دارند. برخی از کلاه‌های آفتاب‌گیر که با قیمت بالاتری به فروش می‌رسند، با فناوری نانو ساخته شده‌اند و مانع از تجمع باکتری، بوی عرق و… می‌شوند.

ضدآفتاب
عیار چند بخریم؟
هنگام خرید کرم ضدآفتاب، باید به عیار حفاظتی (SPF)، توجه کرد. یک کرم ضدآفتاب خوب، باید عیار حفاظتی ۳۰داشته باشد. دور ضدآفتاب‌هایی که عیار حفاظتی آنها پایین‌تر است خط بکشید چون نمی‌توانند از پوست شما در برابر اشعه‌های مضر آفتاب محافظت کنند.

ضدآفتاب‌های رنگی
برخی از ضدآفتاب‌های موجود در بازار رنگی هستند که معمولا با قیمت بیشتری به فروش می‌رسند. گران‌تر بودن ضدآفتاب‌های رنگی، به‌دلیل خاصیت آرایشی آن‌هاست و تأثیر چندانی در اثر حفاظتی آن ندارد.

بدون چربی بخریم؟
روی برخی از کرم‌‌های ضد‌آفتاب، عنوان بدون چربی (Oil Free) آمده است. این دسته از کرم‌های ضدآفتاب گزینه بسیار خوبی برای آن دسته از افرادی که با مشکل چربی پوست و جوش صورت مواجه هستند، محسوب می‌شود. البته معمولا قیمت بیشتری نسبت به کرم‌های ضدآفتاب معمولی دارند.

با یک تیر ۲ نشان
آن دسته از افرادی که پوست آنها خشک است باید حتما سراغ ضدآفتاب‌هایی بروند که در ترکیبات آنها از مرطوب‌کننده بهره گرفته شده است. این نوع ضدآفتاب‌ها هم مانند ضدآفتاب‌های بدون چربی با قیمت بیشتری به فروش می‌رسند.

بهترین را انتخاب کن
از آن‌جایی که ضدآفتاب باید هر ۲تا ۳ ساعت یک‌‌بار تمدید شود و برای مدت زیادی روی پوست می‌ماند، باید متناسب با نوع پوست افراد باشد. برای این منظور مشورت با پزشک متخصص پوست و مو ضروری است. آن دسته از افرادی که پوست‌های بسیار حساس دارند، باید سراغ ضدآفتاب‌هایی بروند که روی آنها ضد‌حساسیت بودن قید شده باشد.

اسپری بهتر است یا کرم؟
ضدآفتاب‌ها معمولا به ۲ صورت کرمی و اسپری به فروش می‌رسند. ضدآفتاب‌هایی که به‌صورت کرم هستند، معمولا مصرف کمتری دارند علاوه بر این، خطر ورود به چشم را ندارند. ضدآفتاب‌هایی که به‌صورت اسپری تولید می‌شوند و به فروش می‌رسند، بیشتر مناسب پوست بدن هستند.

فیزیکی بخریم یا شیمیایی؟
کرم‌های ضدآفتاب به‌طور کلی به ۲دسته دارای فیلتر فیزیکی و شیمیایی دسته‌بندی می‌شوند. ضدآفتاب‌های فیزیکی می‌توانند مانند یک سد در برابر اشعه آفتاب عمل کنند درحالی‌که کرم‌های ضدآفتاب شیمیایی اشعه‌های مضر را به‌خود جذب می‌کنند و بدین شکل مانع از آسیب به پوست می‌شوند. بسیاری از متخصصان پوست بر این باورند که استفاده از کرم‌های ضدآفتاب فیزیکی برای پوست بهتر از نوع شیمیایی است چون خود ترکیبات شیمیایی می‌توانند اثرات نامطلوبی روی پوست بگذارند.

ضدآفتاب برای کودکان
بر خلاف تصور بسیاری از افراد که فکر می‌‌کنند کودکان نیاز به کرم ضدآفتاب ندارند اما آنها نیز باید از ۶ ماهگی به بعد از ضدآفتاب استفاده کنند. تنوع کرم‌های ضدآفتابی که برای کودک تولید می‌شوند بسیار کم است به همین دلیل درصورت عدم‌دسترسی به کرم‌های مخصوص کودک، باید از ضدآفتاب‌هایی استفاده کرد که از نوع فیزیکی و ضد‌حساسیت هستند.

ضدآفتاب مخصوص خانم‌های باردار
خانم‌های باردار هم مانند کودکان باید در زمان خرید کرم ضد‌آفتاب دقت کافی داشته باشند و کرم‌های ضدآفتابی را بخرند که فیزیکی هستند و مواد شیمیایی در آنها به‌کار نرفته است. روی بسیاری از کرم‌های ضدآفتاب نوع آن ذکر شده و فقط کافی است با دقت روی کرم ضدآفتاب خوانده شود.

ترکیب گیاهی را از یاد نبرید
برخی از کرم‌های ضدآفتاب با قیمت بالاتری به فروش می‌رسند این دسته از کرم‌های ضدآفتاب حاوی ترکیبات گیاهی هستند و می‌توانند مانع از التهاب پوست در برابر آفتاب شوند. معمولا در کرم‌های ضدآفتابی که چنین خاصیتی دارند، آلوئه‌ورا و بابونه به‌کار رفته است.

منبع : سلامت نیوز

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید