جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتاطلاعات لازم درباره توانبخشی قلب

 

  • توانبخشی قلبی در واقع یک برنامه‌ریزی دقیق ورزشی و آموزشی است که هدف آن کمک به بیماران قلبی است تا بتوانند قدرت جسمی و روحی خود را افزایش بدهند و از عوامل خطری که موجب وخامت وضع سلامتی آن ها می ‌شود بکاهند و کم‌کم سبک جدیدتر و سالم‌تری از زندگی را بیاموزند تا بتوانند با روحیه بهتری به سوی خانواده خود و جامعه بازگردند.

 

توانبخشی قلبی – فعالیت های برنامه ریزی شده، یا برنامه ای برای بهبود سلامت قلب و عروق پس از حمله قلبی، عروق کرونر بای پس عروق، پیوند قلب، و سایر رویدادهای مهم قلبی عروقی است. بسیاری از مردم، پس از چنین رویدادهایی، نیاز به ایجاد تغییرات در شیوه زندگی دارند. برنامه های توانبخشی قلبی برای بیان نیازها و اهداف خود و ایجاد گام های واقع بینانه  به سوی رفع آنها تلاش میکنند. اکثر مردم  به برنامه ریزی غذا و تغذیه، ورزش، و ترک سیگار روی میاورند.

بسیاری از افرادی که به تازگی دچار حمله قلبی شده‌اند،‌ ممکن است راه رفتن و حرکت کردن روی تردمیل آخرین فعالیتی بوده باشد که انجام داده‌اند. اکثر آن ها احساس خستگی و افسردگی می‌ کنند و آن ‌قدر نگران این هستند که حداکثر چه مدت دیگری می ‌توانند به زندگی ادامه بدهند حتی شاید به ذهن آن ها هم خطور نکند که ممکن است روزی دوباره به شغل و زندگی عادی خود برگردند اما فعالیت فیزیکی که طی یک برنامه صحیح توانبخشی قلبی و تحت نظر تیم ورزیده مخصوص بازتوانی صورت می ‌گیرد، می ‌تواند افق جدیدی در کیفیت زندگی این افراد بگشاید. اگر شما اخیرا دچار سکته قلبی و یا سایر بیماری ‌های قلبی شده‌اید و کم‌کم در حال تطابق با زندگی جدید خودتان هستید، باید بدانید که توانبخشی قلبی می ‌تواند موجب شود سبک جدیدی از زندگی داشته باشید که با آن چه قبلا راجع به آن تصور می ‌کردید، بسیار متفاوت ‌تر(و البته بهتر) است.

توانبخشی قلبی چیست؟

توانبخشی قلبی در واقع یک برنامه‌ریزی دقیق ورزشی و آموزشی است که هدف آن کمک به بیماران قلبی است تا بتوانند قدرت جسمی و روحی خود را افزایش بدهند و از عوامل خطری که موجب وخامت وضع سلامتی آن ها می ‌شود بکاهند و کم‌کم سبک جدیدتر و سالم‌تری از زندگی را بیاموزند تا بتوانند با روحیه بهتری به سوی خانواده خود و جامعه بازگردند. در واقع بازتوانی قلبی از چهار جزء زیر تشکیل شده است:
۱) ارزیابی وضعیت سلامتی و پزشکی فرد: در این قسمت پزشکان، وضعیت فردی را که دچار بیماری قلبی شده است، بررسی می‌ کنند و سایر بیماری ‌های زمینه‌ای مثلا دیابت، فشارخون، چربی خون بالا و …را تشخیص می‌ دهند. شناخت این عوامل خطر، به تیم بازتوانی کمک می ‌کند تا بتوانند برنامه توا‌نبخشی مخصوص و متناسب هر فرد را منحصرا برای همان شخص طراحی ‌کنند.

۲) فعالیت فیزیکی: اگر مبتلا به بیماری‌ های شدید قلبی هستید، باید بدانید که دیگر مثل گذشته توصیه نمی‌ شود که استراحت مطلق داشته باشید و بدانید که استراحت مطلق، سبب بهبود وضعیت جسمانی‌ شما نمی ‌شود. حالا می ‌توانید تصور کنید که با توانبخشی قلبی از طریق طراحی فعالیت ‌های فیزیکی که متناسب با وضعیت هر فرد است و با فعالیت‌ هایی نظیر دوچرخه‌ سواری، پیاد‌ه‌روی سریع، قایق‌سواری و حتی وزنه‌برداری و سایر ورزش ‌های استقامتی می ‌توانید قدرت بدنی و تناسب عضلانی خود را افزایش بدهید. ضمنا اگر پیش از این اهل ورزش و تحرک نبوده‌اید، نگران نباشید چون تیم بازتوانی قلبی، بر شما نظارت دقیق دارند و برنامه ورزشی را به طوری که دچار هیچ ‌گونه اضطراب و ناراحتی نشوید، تنظیم کرده و به تدریج بر مدت زمان و شدت آن می ‌افزایند.

۳) آموزش سبک جدید زندگی: یک قسمت مهم از برنامه توانبخشی قلبی، شامل آموزش دادن بیماران است تا رژیم غذایی مناسب ‌تری داشته باشند، وزن اضافی خود را از دست بدهند و مصرف چربی و نمک را کاهش بدهند. هم چنین یاد بگیرند که عادات غلط مثل سیگار کشیدن را به تدریج ترک کنند. هم چنین در این قسمت از برنامه به بیماران آموزش داده می ‌شود که چگونه با احساس درد و یا خستگی که ناشی از بیماری قلبی زمینه‌ای ‌شان است برخورد کنند.

۴) حمایت روانی: تطابق با یک وضعیت خطیر و تهدید کننده حیات، اغلب مدت زمانی طول می ‌کشد و بیمار در این موقع ممکن است دچار افسردگی و یا اضطراب بشود و به علت بیماری زمینه‌ای مدتی ارتباطش را با جامعه کمتر سازد و یا حتی مجبور بشود برای مدت چند هفته به کار نپردازد. در این موارد مشاوران طب کار سعی در برقراری مجدد این ارتباط اجتماعی می ‌کنند. هم چنین مشاوران روان ‌شناسی در این بخش، تکنیک ‌های کنترل استرس و اضطراب را به افراد می ‌آموزند. در واقع توانبخشی قلبی به شما کمک می ‌کند تا زندگی جدید خودتان را هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ روانی بازسازی کنید. در ابتدا ممکن است تصور کنید که این کار کمی دشوار است اما وقتی این فرآیند‌ها را تجربه می ‌کنید، به تدریج قوی ‌تر و سر حال‌ تر می ‌شوید و یاد می‌ گیرید که مدیریت جدید و صحیحی را بر شرایط فعلی خودتان داشته باشید و در نهایت، به احتمال زیاد می ‌توانید به زندگی نرمال خودتان برگردید و از آن لذت بیشتری ببرید. هرگز اجازه ندهید که سن بالا مانعی برای شرکت شما در برنامه‌ های بازتوانی قلبی بشود. حتی اگر شما سن بیش از ۶۵ سال دارید، باید بدانید که حتی شما هم می ‌توانید دقیقا سودی برابر با افراد جوان ‌تر از شما که در برنامه‌ های بازتوانی شرکت دارند، ببرید. در واقع به علت این که سالمندان مبتلا به بیماری قلبی، اغلب در زندگی قبلی‌ شان هم توانایی کمتری در انجام فعالیت ‌های فیزیکی داشته‌اند، حالا با شرکت در این برنامه‌ ها و تقویت خودشان گروهی هستند که نسبت به سایر گروه‌ های سنی، بیشترین سود را کسب می ‌کنند. در طی بازتوانی قلبی شما چه‌ کار می ‌کنید؟ با چه تیمی سر و کار دارید؟ چه مراحلی را از نظر زمانی طی می ‌کنید؟ به یاد بسپارید اگر چه برنامه بازتوانی قلبی به‌ صورت تیمی و گروهی انجام می ‌شود ولی در واقع به ‌وسیله تیم ورزیده‌ای متشکل از متخصصان قلب، پرستاران مخصوص، متخصصان تغذیه، متخصصان طب توان‌ بخشی و فیزیوتراپیست، متخصصان روانپزشک و روانشناس، متخصصان طب کار برای هر بیمار به‌ طور جداگانه برنامه‌ای متناسب با وضعیت جسمانی و فیزیکی وی طراحی می ‌کنند. در یک گروه از بیماران قلبی که مشغول اجرای برنامه‌ های بازتوانی هستند، دوستان شما ممکن است روش تغذیه و ورزش متفاوت با شما داشته باشند زیرا برنامه ‌های بازتوانی برای همه افراد گروه مشابه هم نیست. بیشتر برنامه‌ های توان‌بخشی قلبی حدود سه تا شش ماه طول می کشند و شامل سه مرحله زمانی اصلی هستند که با آن ها آشنا می ‌شویم:‌

– مرحله بستری در بیمارستان: در واقع برنامه توانبخشی قلبی از زمانی که شما هنوز از بیمارستان مرخص نشده‌اید، شروع می ‌شود. برخلاف گذشته ‌ها که توصیه می شد بیماران در استراحت مطلق باشند، امروزه توصیه می‌ شود که فعالیت ‌های سبک ‌تر مثلا نشستن در تختخواب، نرمش‌ های سبک و حرکات کششی ملایم اندام‌ ها را از همان روزهای اول شروع کنند و فقط در حالت خوابیده قرار نداشته باشند. سپس کم‌کم به بیماران آموزش داده می ‌شود که راه بروند و حتی از تعداد معدودی پله بالا بروند. هم چنین برخی از کارهایی که بعد از بازگشت به منزل با آن ها مواجه می ‌شوند، مثل استحمام و مراقبت‌ های شخصی بهداشتی و … را هم تجربه می ‌کنند.

– وقتی از بیمارستان مرخص می ‌شوید: این مرحله از زمان ترخیص شما از بیمارستان شروع می ‌شود و به‌طور متوسط حد ود دو تا ۱۲ هفته هم طول می ‌کشد. در طول این مرحله از بازتوانی، شما با نظارت دقیق تیم توانبخشی، به تدریج سطح فعالیت ‌های خودتان را بالاتر می ‌برید و به شما آموزش داده می ‌شود که چه ورزش ‌هایی را می‌ توانید با خیال راحت در منزل انجام دهید(برحسب ارزیابی دقیق وضعیت جسمانی و پزشکی هر بیمار) هم چنین در طول این مرحله، شما شیوه ترک سیگار، انتخاب غذاهای سالم‌تر در رژیم غذایی، تطابق با شرایط جدید و … را یاد می‌ گیرید. در صورتی که در محل زندگی شما یک مرکز توانبخشی قلبی وجود ندارد، ممکن است که با یک تیم بازتوانی قلبی مشورت کنید و شاید طبق توصیه آن ها شما به یک سالن ورزشی بروید و فقط برخی ورزش ‌های خاص را انجام بدهید.

– مرحله دیررس پس از ترخیص: (حدود ۱۲ هفته پس از آن که از بیمارستان مرخص می ‌شوید: این مرحله در واقع یک برنامه طولانی‌ مدت و محافظت‌ کننده از شما و در واقع برنامه‌ای تقریبا برای تمام عمر شما است. تا این موقع دیگر شما یاد گرفته‌اید که خودتان به ‌طور روزمره چه ‌قدر می‌ توانید در سالن‌ ورزشی و یا در منزل فعالیت داشته باشید و به خطر نیفتید و اگر هم دوست داشته باشید هنوز هم می ‌توانید در مراکز توانبخشی قلبی به فعالیت خودتان ادامه بدهید. اگر نیاز به مراقبت‌ های خاص پزشکی داشته باشید ممکن است لازم باشد که هر چند وقت یک ‌بار به تیم توانبخشی مراجعه کنید و هنوز هم آموزش سبک سالم زندگی، کاهش وزنه و… را ادامه دهید. بیشترین موفقیت زمانی کسب می ‌شود که این آموزش‌ ها را به‌‌ صورت یک عادت برای تمام عمرتان در بیاورید تا زندگی بسیار موفق‌ تری در پیش رو داشته باشید.

فواید طولانی مدت نو توانی قلبی

اگر چه شروع توانبخشی قلبی برای کسانی که تازه مبتلا به بیماری قلبی شده‌اند و هنوز احساس خوبی راجع به وضعیت جسمانی و فیزیکی خود ندارند، ممکن است دشوار به نظر برسد ولی در طولانی ‌مدت فواید زیادی از این برنامه‌ ها حاصل می ‌شود. توانبخشی قلبی روحیه شما را طوری تقویت می‌ کند که بتوانید کاملا بر ترس و اضطراب غلبه کنید و زندگی کاملا فعال و شادابی را شروع کنید، طوری که در انجام فعالیت ‌های شغلی، اجتماعی و خانوادگی سرشار از انرژی و شادابی باشید و از زندگی لذت ببرید. در طولانی ‌مدت شما قدرت جسمانی کافی را به‌دست می ‌آورید. رفتارهایی که برای حفظ سلامت قلب مفید هستند، رعایت می ‌کنید. رژیم غذایی خودتان را اصلاح می‌ کنید و عادات نادرست(مثلا سیگارکشیدن) را ترک می ‌کنید پس شاید حتی افق ‌های جدید‌تری در زندگی شما باز شود، به‌ خصوص که در فعالیت ‌ها به ‌طور گروهی شرکت می ‌کنید و می ‌بینید که بقیه بیماران شبیه به خودتان هم تجربه ‌های موفقیت ‌آمیزی را طی نوتوانی قلبی به ‌دست آورده‌اند. اگر مبتلا به یک بیماری قلبی شدید هستید و یا به تازگی سکته قلبی کرده‌اید، از پزشک معالج خود راجع به پیوستن به تیم بازتوانی قلبی، حتما سوال کنید. اگر چه مطالعات نشان می ‌دهد که توانبخشی قلبی می ‌تواند سبب پیشرفت و بهبود بسیار واضح وضعیت جسمی و بالینی بیماران قلبی بشود و بر طول عمر این افراد به‌ طور واضح(در مقایسه با کسانی که در این برنامه‌ ها شرکت نمی ‌کنند) می ‌افزاید، هنوز متاسفانه خیلی از افراد حتی از وجود مراکز توانبخشی قلبی و برنامه‌ های مفید موجود در این مراکز کوچک‌ ترین اطلاعی هم ندارند. در ضمن معمولا بیمه ‌ها هم، هزینه ‌های نوتوانی و توان‌ بخشی را پرداخت می‌ کنند که می‌ تواند کمک ‌کننده باشد. امیدواریم با آگاهی از مراکز توانبخشی قلبی و بهبود کیفیت زندگی ‌تان از طریق انجام این تمرینات مفید، زندگی سالم ‌تر و پربارتری داشته باشید.

چه کسانی از توانبخشی قلب سود می برند

در سال‌ های گذشته، بسیاری از افراد مبتلا به بیماری قلبی، مجبور بودند دور از اجتماع و به طور منزوی به ادامه زندگی بپردازند(به علت ناتوانی در برگشت به شغل و فعالیت ‌های فیزیکی فردی – اجتماعی) بعد کم‌کم توانبخشی قلبی فقط برای آن دسته از افرادی که دچار سکته قلبی می‌ شدند و یا تحت جراحی قلب قرار می‌ گرفتند و تمایل داشتند که مجددا به زندگی و شغل خود برگردند، توصیه می ‌شد. تصور پزشکان بر این بود انجام بازتوانی قلبی می ‌تواند برای بقیه بیماران همراه با ریسک و مخاطرات زیاد باشد و یا اصلا شاید سایر بیماران سود زیادی از این برنامه ‌ها نبرند. اما امروزه با پیشرفت برنامه ‌ها و پایش و کنترل دقیق شرایط بیماران، توانبخشی قلبی به اکثر بیماران قلبی(با انواع مختلف بیماری ‌های قلبی و نه فقط سکته‌ قلبی) و برای تمام سنین به عنوان یک روش جدید و امیدبخش، توصیه می شود. در واقع تقریبا تمام افرادی که مبتلا به بیماری‌ های زیر می‌ توانند از توان ‌بخشی قلبی بگیرند: ‌سکته‌ های قلبی – بیماری ‌های عروق کرونری – نارسایی ‌های احتقانی قلبی – بیماری‌ های عروق محیطی- آسیب بافت عضلانی قلبی (کاردیو میوپاتی) – بیماری ‌های مادرزادی قلبی – بیمارانی که برای آن ها پیوند عروق کرونر و یا ترمیم عروق کرونر انجام شده است – بیمارانی که تحت تعویض دریچه‌ های قلبی قرار گرفته‌اند.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید


بهترین کانال « پزشکی و زیبایی » مطالب داغ