جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتضرر های آدامس جویدن

قابل توجه افرادی که عادت به جویدن آدامس دارند. بله، افرادی که مدام باید آدامس بجوند و بعضی وقت‌ها هم اعصاب دیگران را با صداهای عجیب و غریبی که از دهان خود خارج می‌کنند خورد می‌کنند.

adms

این افراد باید بدانند که علاوه بر سایر مضرات آدامس برای بدن خودشان و اعصاب دیگران ، جویدن بیش از حد آدامس جلوی تشنگی فرد را گرفته و بدن را در معرض‌ ‌خطر کم‌آبی قرار می‌دهد. دکتر ناصر نیکی متخصص تغذیه به ایرنا می‌گوید جویدن طولانی مدت‌ ‌آدامس می‌تواند موجب احساس سیری شده و درمورد کودکان ممکن است به عاملی برای کم غذایی و سوء‌ ‌تغذیه آنها مبدل شود. آدامس‌هایی که حاوی قندهای طبیعی مثل گلوکز هستند می‌توانند به رشد‌ ‌باکتری‌های دهان کمک کرده و خطر پوسیدگی دندان را به همراه داشته باشند اما‌ ‌آدامس‌هایی با شیرین‌کننده‌های مصنوعی به دلیل نداشتن انرژی، قابل استفاده‌ ‌میکروب‌های دهان نبوده و خطری را برای افراد نخواهد داشت.
برخی متخصصان معتقدند‌ ‌آدامس‌هایی که حاوی شیرین کننده‌های طبیعی مانند شکر هستند به دلیل آن که به رشد‌ ‌میکروب‌های دهان کمک می‌کنند نه تنها باعث پوسیدگی دندان می‌شوند بلکه می‌توانند‌ ‌موجب گسترش باکتری‌های مفید در بدن شده و حتی زمینه ایجاد عفونت‌های جدی را فراهم‌ ‌کنند.
اگرچه می‌توان از مزایای آدامس فعال کردن قشر مغز و به این ترتیب از بین بردن مشکلاتی از قبیل مسائل ناراحت کننده جزئی، تقویت ماهیچه‌ها و عضلات دهان و زبان به وسیله تحریک و در نیتجه دفع‌ ‌مواد سمی موجود را نام برد اما باید توجه داشت که خطرات استفاده از آدامس هم کم نیست. دکتر نیکی درخصوص عدم مصرف آدامس می‌گوید: استفاده به اندازه از آدامس‌های بدون قند طبیعی می‌تواند برای فرد مفید باشد.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید