افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

ضرر های آدامس جویدن

قابل توجه افرادی كه عادت به جویدن آدامس دارند. بله، افرادی كه مدام باید آدامس بجوند و بعضی وقت‌ها هم اعصاب دیگران را با صداهای عجیب و غریبی كه از دهان خود خارج می‌كنند خورد می‌كنند.

adms

این افراد باید بدانند كه علاوه بر سایر مضرات آدامس برای بدن خودشان و اعصاب دیگران ، جویدن بیش از حد آدامس جلوی تشنگی فرد را گرفته و بدن را در معرض‌ ‌خطر كم‌آبی قرار می‌دهد. دكتر ناصر نیكی متخصص تغذیه به ایرنا می‌گوید جویدن طولانی مدت‌ ‌آدامس می‌تواند موجب احساس سیری شده و درمورد كودكان ممكن است به عاملی برای كم غذایی و سوء‌ ‌تغذیه آنها مبدل شود. آدامس‌هایی كه حاوی قندهای طبیعی مثل گلوكز هستند می‌توانند به رشد‌ ‌باكتری‌های دهان كمك كرده و خطر پوسیدگی دندان را به همراه داشته باشند اما‌ ‌آدامس‌هایی با شیرین‌كننده‌های مصنوعی به دلیل نداشتن انرژی، قابل استفاده‌ ‌میكروب‌های دهان نبوده و خطری را برای افراد نخواهد داشت.
برخی متخصصان معتقدند‌ ‌آدامس‌هایی كه حاوی شیرین كننده‌های طبیعی مانند شكر هستند به دلیل آن كه به رشد‌ ‌میكروب‌های دهان كمك می‌كنند نه تنها باعث پوسیدگی دندان می‌شوند بلكه می‌توانند‌ ‌موجب گسترش باكتری‌های مفید در بدن شده و حتی زمینه ایجاد عفونت‌های جدی را فراهم‌ ‌كنند.
اگرچه می‌توان از مزایای آدامس فعال كردن قشر مغز و به این ترتیب از بین بردن مشكلاتی از قبیل مسائل ناراحت كننده جزئی، تقویت ماهیچه‌ها و عضلات دهان و زبان به وسیله تحریك و در نیتجه دفع‌ ‌مواد سمی موجود را نام برد اما باید توجه داشت كه خطرات استفاده از آدامس هم كم نیست. دكتر نیكی درخصوص عدم مصرف آدامس می‌گوید: استفاده به اندازه از آدامس‌های بدون قند طبیعی می‌تواند برای فرد مفید باشد.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *