افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

خواص روغن پرتقال چیست؟

آشنایی با خاصیت های روغن ضروری پرتقال
(2 رای, امتیاز میانگین: 5٫00 از 5)
خواص شگفت انگیز روغن پرتقال
خواص شگفت انگیز روغن پرتقال

بیش از ۵۰ مطالعه مختلف اثرات روغن پرتقال بر روی سرطان را مورد بررسی قرار داده اند. این ماده علاوه بر این که لیمونن مبارزه کننده با تومور را دارد، در برگیرنده سایر مواد شیمیایی گیاهی است که از DNA و سلول ها در برابر آسیب محافظت می نماید. PMF ها گروهی از فلاونوئیدهای جدید هستند که در مرکبات یافت می شوند. بر اساس مطالعه ۲۰۱۰ منتشر شده در مجله Journal of Molecular Nutrition and Food Research، روغن پرتقال می تواند از شیوع سرطان ریه و روده پیشگیری نماید.

این موضوع به خاطر PMF ای است که در این روغن وجود دارد. این ماده مانع از تولید سلول های سرطانی می شود. در یکی از مطالعات انجان شده محققان به این نتیجه رسیدند که روغن پرتقال می تواند رشد تومورها را سرکوب نماید زیرا عملکرد سم زدایی کبد، سیگنال دهی اعصاب و جوانسازی سلول ها را بهبود می بخشد.

موش هایی که برای بازه زمانی معین از روغن پرتقال استفاده کرده بودند از اثرات محافظت کنندگی آن بهره مند شده بودند. تجویز روغن پرتقال و استفاده از آن توانسته بود وزن کبد را کاهش دهد و چگالی سلولی را بهبود ببخشد.

روغن پرتقال خاصیت آرام بخشی هم دارد. اروماتراپی و سایر طب های سنتی از روغن پرتقال به عنوان آرام بخش و ضد افسردگی ملایم استفاده می کنند.

به خاطر خواصی که این روغن دارد می توان از آن برای کاهش نشانه های اضطراب و افسردگی استفاده کرد. قرار گرفتن در معرض بوی روغن پرتقال می تواند خلق و خوی شما را تغییر دهد، انگیزه ، آرامش و وضوح ذهنی را بهتر نماید.یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۴ که نتایج آن در Journal of Complimentary Therapies of Medicine به چاپ رسید نشان داد که استفاده از روغن پرتقال و روغن گل رز و روغن اکالیپتوس می تواند باعث آرامش روحی و روانی شود.

این مطالعه اثر روغن پرتقال و روغن گل رز را بر روی مغز در ۲۰ زن مورد بررسی قرار داد.این موضوع نشان داد این دو روغن اثر خوبی بر روی تحریک نواحی مغزی دارند. بعد از اینکه نیمی از زنان در معرض بوی روغن پرتقال و رز برای ۹۰ ثانیه قرار گرفتند آن ها کاهش قابل توجهی در غلظت اکسی هموگلوبین در قشر پیش قدامی راست در مقایسه با گروه کنترلی تجربه نمودند. این موضوع باعث افزایش آرامش در افراد شده بود.

دستور تهیه:

برای اینکه بتوانید بیشترین استفاده را از روغن پرتقال ببرید به دنبال روغنی باشید که به طور طبیعی تهیه شده است. این کار موجب می شود آنتی اکسیدان ها و مواد تشکیل دهنده فعال در روغن بماند. در فرآیندهای مختلف ممکن است این مواد فعال نابود شود.

از آنجایی که عصاره پرتقال به طور گسترده ای از لایه بیرونی پرتقال به دست می اید و در معرض محیط بوده است، باید به دنبال روغن سالم و طبیعی باشید تا از قرار گرفتن در معرض سموم شیمیایی خودداری نمایید.

این نوع روغن برای شما بسیار مفیدتر خواهد بود زیرا حشره کش و آفت کشی ندارد. روغن پرتقال همه کاره است و می تواند در حوزه های متعددی مورد استفاده قرار گیرد. شما می توانید آن را با روغن های دیگر ترکیب کنید و از خاصیت آرام بخشی ، تمیز کنندگی و سایر مواد استفاده نمایید. برخی از روغن های ضروری که می توانید با روغن پرتقال ترکیب نمایید در برگیرنده روغن دارچین، روغن ریحان، اکالیپتوس،زنجبیل، چوب صندل، یاسمن، روغن میخک است.

برای اینکه بتوانید این روغن را به طور امن در منزل خود مورد استفاده قرار دهید روش های زیادی وجود دارد. برخی از این روش ها عبارتند از :

  • استفاده از بوی روغن پرتقال: شما می توانید روغن را در دستگاه پخش کننده بریزید یا بوی آن را به طور مستقیم استشمام نمایید. در این شرایط قادر خواهید بود بوی اتاق را تازه تر کنید. چند قطره از این روغن را در دستگاه بریزید و از هوای تازه اتاق لذت ببرید
  • کاربرد موضعی: قبل از اعمال روغن پرتقال بر روی پوست باید آن را با روغن حاملی همچون روغن نارگیل یا جوجوبا به نسبت ۱ به ۱ رقیق نمایید. بعد از اینکه مطمئن شدید به این روغن حساسیتی ندارید می توانید آن را به وان حمام، لوسیون یا محلول شستشوی بدن اضافه کنید.
  • مصرف دهانی: استفاده دهانی و مصرف آن از طریق دهان تنها زمانی توصیه می شود که مطمئن شوید از روغن طبیعی و سالم استفاده می کنید. اگر چنین اطمینانی ندارید بهتر است آن را از طریق دهان مصرف نکنید. شما می توانید از مکمل های حاوی آن تحت نظر پزشک استفاده کنید. اینکار به کاهش نفخ و بهبود گوارش و سم زدایی از بدن کمک می کند. FDA مصرف این روغن را امن اعلام کرده اما زمانی می توانید برای خوردن از روغن پرتقال استفاده کنید که مطمئن باشید کاملا طبیعی است و هیچ افزودنی ندارد.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *