جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتکودکان به چه مقدار کلسیم در روز نیاز دارند

  • بهترین و ضروری ترین غذاها برای کودک ۱ تا ۲ سال عبارت است از روزی یک عدد تخم مرغ + ۵/۲ – ۱ لیوان شیر ( شیر مادر هم در این میزان شرکت دارد ) و مصرف روزی ۶۰ تا ۱۲۰ گرم گوشت برای کودک ضروری است.

 

دختر ۲۲ماهه ای دارم که تازه از شیر گرفتمش ولی اصلا شیر پاستوریزه نمی خوره و من نگران سلامتیش هستم.از لبنیات فقط ماست دوست داره. باید چه کار کنم که شیر بخوره و یا روزانه چقدر باید بهش ماست بدم که نیازش به کلسیم تامین بشه. دخترم ۱۱ کیلو وزن و ۸۵ سانتی متر قدش هست .

پاسخ: قد او در حد استاندارد است و وزنش باید ۷۰۰/۱۱ کیلوگرم باشد. وزن نوزاد در ۴ تا ۶ ماهگی باید حدود دو برابر وزن تولد و در یک سالگی سه برابر وزن تولدش باشد. قد نوزاد نیز ۵۰ درصد در طول سال اول زندگی اضافه می شود و در ۴ سالگی دو برابر قد تولد می شود.

اینکه او ماست می خورد خیلی خوب است اما می توانید شیر را کم کم به رژیم غذاییش اضافه کنید. اگر از شیر های مدت دار استفاده کنید طعم بهتری دارد. روزانه یک تا دو لیوان شیر باید بخورد و می شود به جای شیر همین قدر ماست به او بدهید.
کودک ۱ تا ۲ ساله بایدکم کم خوردن غذای خانواده را شروع کند. کودک را درکنار سفره بنشانید. برایش کمی غذا درظرف مخصوص با قاشق مخصوص بگذارید و به او اجازه بدهید که قاشق دست گرفتن و خوردن را تجربه کند. ازاین طریق به غذا علاقمند می شود. چون خودش به راحتی نمی تواند غذا بخورد. تکه های قابل دست گرفتن را به دستش بدهید وخودتان هم کم کم به او غذا بدهید. چون این غذا برایش کافی نیست. باید در بین وعده های غذای خانواده سوپ وفرنی مخصوصش را برایش تهیه کنید . سوپ کودک باید محتوی عدس ، برنج ، گوشت مرغ یا گوسفند ، نخود سبز، هویج ، کدو، سبزیجات تازه و کره باشد همه رادر آخر بصورت پوره در آورید . درفرنی از بادام وخامه استفاده کنید تا کالری آن بالا رود و کودک بهتر وزن گیرد وهر روز یا یک روز درمیان، زرده ی تخم مرغ فراموش نشود.
بهترین و ضروری ترین غذاها برای کودک ۱ تا ۲ سال عبارت است از روزی یک عدد تخم مرغ + ۵/۲ – ۱ لیوان شیر ( شیر مادر هم در این میزان شرکت دارد ) و مصرف روزی ۶۰ تا ۱۲۰ گرم گوشت برای کودک ضروری است . پس بهتر است چون حجم معده بچه کم است غذاها را بصورت پوره های غلیظ و کم حجم به کودک بدهیم تا بتواند همه این میزان مواد تأمین کننده پروتئین را دریافت کند .

 

منبع : نی نی بان

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید