افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

چگونه از دروغ گفتن کودکان پیشگیری کنیم

  • او در تمام طول روز آنگونه که شما خواسته‌اید عمل نکرده است. بنابراین اگر او را بازجویی کنید او را وادار به دروغ‌گویی کرده‌اید و اگر اصرار کنید او پیاپی دروغ خواهد گفت.

 

دکتر کتایون خوشابی فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان، در گفت‌وگویی گفت: دروغگو شدن بچه‌ها ریشه‌هایی دارد که با برطرف کردن آنها کودک انگیزه خود را برای دروغ گفتن از دست می‌دهد:
۱- طبیعی است وقتی به اندازه کافی به فرزندمان محبت و توجه نکنیم یا با از راه رسیدن فرزند دوم، دیگر او را به حساب نیاوریم او هم با یک دروغ شاخدار توجه همه را به سوی خودش جلب کند.
۲- چشم در چشم کودک می‌دوزیم و با عصبانیت می‌پرسیم: کار تو بود؟ باز هم طبیعی است برای اینکه تنبیه و سرزنش نشود به شما دروغ بگوید.
۳- او در تمام طول روز آنگونه که شما خواسته‌اید عمل نکرده است. بنابراین اگر او را بازجویی کنید او را وادار به دروغ‌گویی کرده‌اید و اگر اصرار کنید او پیاپی دروغ خواهد گفت.
۴- گاهی او با دروغ‌هایش خبر از نیازهای برآورده نشده خودش می‌دهد. باید پیش از اینکه کودک به دروغ‌گویی روی بیاورد نیازهای اساسی او را شناسایی و برطرف کنیم.
۵- وقتی کودک با هر اشتباه با توهین و تنبیه غیر منصفانه مواجه شود به دروغ متوسل می‌شود تا خودش را تبرئه کند. پس باید به او اطمینان داد با صداقت و راستگویی نه تنها چیزی از احترام و محبت اطرافیان به او کم نمی‌شود بلکه آنها او را به خاطر صداقتش ستایش خواهند کرد. بنابراین وقتی کودک صادقانه به اشتباهش اعتراف می‌کند بجای سرزنش کردن، در صورت امکان از اشتباه او چشم‌پوشی کنید اما اگر لازم است تنبیه شود به او بگویید که به صداقت و راستگویی او افتخار می‌کنید اما باید مسئولیت اشتباهش را بپذیرد.
دکتر خوشابی تاکید کرد: «رفتار والدین و مربیان اولین و مهمترین الگوی کودکان است. آن‌ها صداقت را از الگوی خود می‌آموزند».
منبع : الو دکتر

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *