جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتچرا دست و پا سرد می شود ؟ علت و درمان سردی دست و پا

IMG19463712

یکی از مشکلاتی که بعضی از ماها به ان گرفتار هستیم سرد شدن دست ها و پاهایمان است سرد شدن دست ها و پاها علائم و علت های زیادی دارد

اگر انگشتان پای شما همیشه سرد است، یکی از علت های آن عبارت است از: ضعیف بودن جریان خون در پا. ضعیف بودن جریان خون می‌تواند علل مختلفی داشته باشد، از جمله: کشیدن سیگار، فشارخون بالا و یا بیماری قلبی.

آسیب اعصاب پا در اثر عدم کنترل دیابت نیز می‌تواند یکی از علل سرد شدن انگشتان پا باشد.

از علل دیگر می‌توان به کم کاری تیروئید و کم خونی اشاره کرد.

برخی افراد در فصل زمستان یا حتی فصل گرم سال از سرد بودن دست و پای خود گله می‌کنند. این سردی علتهای زیادی دارد؛ از استرس گرفته تا انگل. در علم پزشکی به سرد بودن کف پا، سندروم «رینودز» گفته می‌شود. دست و پای افراد مبتلا به این سندروم، با کوچکترین تغییر دما سرد می‌شود. به علت تنگ شدن رگهای خون، گردش خون در اطراف دست و پا تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد. انگشتان دست و پا سرد می‌شود و با جریان پیدا کردن خون، قسمتهای مذکور قرمز می‌شود و احساس سوزش پیدا می‌کند. توجه نکردن به درمان این بیماری ممکن است باعث آسیب بافتها شود.

 

علل سردی دست و پا :

*حساسیت به موادغذایی یا محیطی که در آن قرار دارید می‌تواند علت این سردی باشد. داشتن حساسیت باعث کاهش فشارخون و در نتیجه سردی دست و پا می‌شود.

*کاندیدا، نوعی قارچ است که تقریبا در بدن تمام انسانها رشد می‌کند. این نوع قارچ، اختلالاتی از جمله سردی کف پا ایجاد می‌کند. در بدن افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، این قارچ زنده می‌ماند.

*انگل، به محض وارد شدن به بدن، از مواد مغذی که باید وارد سلولها شود، تغذیه می‌کند این امر باعث سرد شدن دست و پا می‌شود.

*کم خونی یکی از شایعترین علل سردی دست و پاست.

 

درمان سردی دست و پا :

*برای چند ثانیه روی انگشتان بایستید سپس روی پاشنه برگردید، این کار را تکرار کنید تا خون در داخل کف پا جریان پیدا کند و گرم شود.

*به مدت ۱۵دقیقه پای خود را در یک طشت آب ولرم و نمک خیس کنید.

*قبل از پوشیدن جوراب، فلفل سیاه یا قرمز در داخل جوراب بریزید.

*فعالیت جسمی‌ مانند راه رفتن، شنا، دو یا دوچرخه‌سواری روند گردش خون به کف پا را بهبود می‌بخشد.

*رعایت رژیم غذایی متعادل، کاهش میزان چربی و کلسترول باعث بهبود جریان خون در بدن خواهد شد. کاهش مصرف گوشت قرمز، هله هوله، غذاهای آماده و افزایش مصرف میوه و سبزی‌های تازه، غلات سبوسدار، گوشت کم‌چرب و ماهی‌های سالم مانند سالمون و تن در رفع این بیماری موثر است.

*غذای گرم بخورید، زیرا علاوه بر گرم کردن بدن، نسبت به غذای سرد انرژی کمتری برای هضم آن نیاز است.

*استعمال دخانیات باعث افزایش میزان کلسترول در رگهای خون و در نتیجه سفت شدن دیواره رگها و انقباض رگهای خون می‌شود.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید