جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتپیشگیری از زگیل تناسلی تا نحوه انتقال آن

images-93

یکی از مشکلات پوستی ناحیه تناسلی زگیل هست ، در این پست درباره پیشگیری از زگیل تناسلی تا نحوه انتقال آن با جزئیات کامل در ادامه مطلب .

زگیل تناسلی یکی از عفونتهای مقاربتی شایع می باشد که به صورت ضایعات متعدد مخملی شکل تا حدی تیره در نواحی مختلف دستگاه تناسلی آقایان یا خانمها بروز می کند. این ضایعات می تواند در اندازه های مختلف از خیلی کوچک و صاف تا کاملا بزرگ و برآمده باشد. نواحی مختلف نظیر آلت تناسلی، کشاله ران، دور مقعد در آقایان و نواحی وولو ، واژن، اطراف مقعد و حتی دهانه رحم در خانمها، ممکن است درگیر شود. عامل بیماری ویروس پاپیلومای انسانی است.

راه اصلی انتقال  بیماری :
راه سرایت در درصد عمده موارد تماس جنسی می باشد. . به همین دلیل در زوج هایی که یکی از انها مبتلا به زگیل شده است معاینه کامل و درمان مناسب همسر برای بهبودی کامل لازم است. این احتمال به ویژه در صورت برقراری روابط پرخطر و غیراخلاقی جنسی و داشتن رابطه با افراد متعدد بسیار افزایش می یابد

سایر راه های انتقال :
در موارد نادرترزگیل تناسلی از راه لباس زیر، حوله یا تیغ آلوده نیز بیماری منتقل می شود. متاسفانه یکی از مواردی که در برخی بیماران باعث انتقال زگیل های تناسلی شده است انجام غیراصولی و غیربهداشتی روش های مختلف لیزر یا اپیلاسیون جهت کاهش و از بین بردن موهای زاید توسط مراکز لیزر و ارایشگاههای غیرمعتبر به علت عدم اصول رعایت بهداشتی در استریل کردن ابزاری که در تماس مستقیم با پوست ناحیه مبتلا به زگیل هستند، روی می دهد.

اهمیت درمان :
اهمیت این بیماری صرفنظر از ماهیت  عفونی و مسری آن، افزایش خطر بروز سرطان دستگاه تناسلی به ویژه سرطان دهانه رحم در خانمها می باشد که انجام آزمون پاپ اسمیر در تشخیص زودرس این بدخیمی سودمند است. این بیماری در جوامعی که بی بندوباری جنسی شیوع دارد، شایعتر است و در افرادی که شریک های جنسی متعدد دارند، بیشتر دیده می شود. از طرفی بروز این بیماری می تواند زنگ خطری برای پایش در مورد احتمال انتقال و ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی نظیر ایدز یا هپاتیت باشد.

اصول پیشگیری :
نکته مهم در درمان  زگیل تناسلی آموزش مناسب در مورد پرهیز از روابط جنسی ناسالم و پرخطر، پایبندی و وفاداری به ارکان خانواده می باشد. از موارد دیگر حایز اهمیت پیگیری مناسب روند درمانی هست چرا که به خاطر ماهیت ویروسی و مسری بیماری ممکن هست ویروس به شکل نهفته در پوست موجود باشد و در جلسه اول درمان ضایعه مشخصی دیده نشود. به این منظور در اکثر موارد در درمان زگیلهای تناسلی نیاز به چند جلسه درمانی هست.

از نکات مهم دیگر در این زمینه  موارد زیر قابل اشاره است :
اجتناب از انجام لیزر و اپیلاسیون در مراکز غیرمجاز، عدم دستکاری نواحی مبتلا به زگیل، عدم کندن زگیل ها،  عدم استفاده از تیغ برای اصلاح موهای ناحیه تا زمان بهبودی کامل ،  معاینه و درمان هر دو زوج و  استفاده ازوسایل حفاظتی مانند کاندوم در روابط جنسی  رعایت هر یک از موارد ذیل در کاهش ازدیاد زگیل ها و بهبود پاسخ درمانی موثر هست.

آیا واکسیناسیون ضد زگیل وجود دارد ؟
خوشبختانه از حدود ده سال قبل واکسن تایید شده ای ضد ویروس زگیل ساخته شده است که به واسطه جلوگیری از ابتلا به انواع سرطانزای زگیل تناسلی انجام این واکسیناسیون در کشورهای غربی به صورت معمول در برنامه واکسیناسیون نوجوانان  وجود دارد. نسل جدیدتر این واکسن نیز عرضه شده است که در برابر تیپ های بیشتری از ویروس حفاظت ایجاد می کند.

روش های درمان چیست ؟
شیوه درمانی رایج در مورد زگیل تناسلی سرمادرمانی یا کرایوتراپی با استفاده از نیتروژن مایع هست اما معمولا به علت ماهیت عفونی بیماری به جلسات متعدد درمانی هر ۳هفته یکبار نیاز هست. از روشهای دیگری مانند الکتروسرجری، لیزر نیز در موارد کمتری استفاده می شود. درمان های دارویی محدودی نیز در این مورد وجود دارد که با توجه به هزینه بالاتر و شرایط ویژه تجویز در ناحیه تناسلی معمولا در قدم های بعدی درمان استفاده می شود.معمولا برداشت جراحی ضایعات زگیلی توصیه نمی شود زیرا برش جراحی می تواند در پخش شدن ویروس و انتقال آلودگی نقش داشته باشد.

 

پزشکین : پیشگیری از زگیل تناسلی تا نحوه انتقال آن

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید