جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتعوامل قابل پیش بینی صرع

  • باید بیماری صرع با این میزان شیوع، علت یابی شده تا به تشخیص و درمان مناسب برسیم و در ادامه از داروهایی استفاده کرد؛ که حداقل عوارض و حداکثر اثر را داشته؛ تا این بیماری کنترل شود.

 

فوق تخصص اطفال کودکان دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیماری صرع را دارای دلایل اولیه و ثانویه دانست و گفت: موارد ثانویه ابتلا به صرع بر اثر حوادث پیرامونی (غرق شدگی، بلع جسم خارج، آسیب رسانی به مغز، عفونت های سیستم عصبی مرکزی، تصادفات جاده ای و…) و تاثیر آن بر مغز اتفاق می افتد که می توان با مراقبت مانع از این مهم شد.

دکتر مهران بیرقی طوسی در خصوص پیشگیری و درمان بیماری های صرع و تشنج گفت:  بیماری صرع نیم تا یک درصد کودکان در جامعه را شامل می شود؛ که باید اقدامات بسیاری برای آن انجام شود.

وی ادامه داد: تشنج عمومیت بیشتری نسبت به صرع دارد؛ به نحوی که در بسیاری از بیماری ها (عفونت مغز، اختلالات الکترولیتی، افتادن قند خون، اختلالات هوشیاری و …) تشنج اتفاق می افتد که این عمومیت برای بیماری صرع وجود ندارد.

بیماری صرع باید علت یابی، تشخیص و درمان شود

 فوق تخصص اطفال کودکان دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: باید بیماری صرع با این میزان شیوع، علت یابی شده تا به تشخیص و درمان مناسب برسیم و در ادامه از داروهایی استفاده کرد؛ که حداقل عوارض و حداکثر اثر را داشته؛ تا این بیماری کنترل شود.

 دکتر بیرقی طوسی به برخی صرع های غیر قابل درمان اشاره کرد و بیان داشت: ۱۰ تا ۱۵ درصد بیماران صرعی با وجود تعداد بالای داروهای درمانی؛ درمان مناسبی را پیدا نکرده؛ که علم تلاش دارد داروهای مناسب تر با اثر بخشی بالاتر و عوارض کمتر را در اختیار بیماران قرار دهد.

وی بیماری صرع را دارای دلایل اولیه و ثانویه دانست و ابراز داشت: موارد ثانویه به دلایل مختلفی از جمله حوادثی مانند غرق شدگی، بلع جسم خارج، آسیب رسانی به مغز، عفونت های سیستم عصبی مرکزی، تصادفات جاده ای و…ایجاد می شود و موجب می شود که کودکی که در شرایط طبیعی و با ژنتیک خوبی در حال زندگی بوده تبدیل به کودکی صرعی شود.

عوامل ثانویه ابتلا به صرع قابل پیشگیری است

فوق تخصص اطفال کودکان دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابتلا به صرع به دلیل عوامل ثانویه را قابل پیشگیری دانست و بیان داشت: انجام  اقدامات بهداشتی مانند شستن دست ها، مراقبت از منتقل نشدن عفونت ها، حفظ ایمنی بدن و مراقبت از عدم رخ دادن حوادث می تواند در سلامت کودکان در برابر ابتلا به صرع موثر باشد.

دکتر بیرقی طوسی اضافه کرد: تولد و زایمان های همراه با عفونت ها، زردی بیش از حد، افتادن قند نوزاد، شیر نخوردن های مناسب و … می تواند در آینده مغز را دچار آسیب کرده و عوارض آن فرد را دچار بیماری صرع کند.

وی تاکید کرد: بسیاری از اسباب بازی ها نیز تکه های ریزی دارند؛ که کودکان زیر سه سال وارد دهان کرده و درصورتی که وارد نای کودک شود راه ورودی تنفس را مسدود کرده و عارضه مغزی ایجاد و فرزند را تشنجی می کند.

فوق تخصص اطفال کودکان دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: خستگی و استرس با درصد بسیار کمی موجب کاهش آستانه تشنج می شود؛ اما آن گونه که باید در افزایش تشنج تاثیر گذار نیست و این خود فرد است؛ که استعداد تشنج دارد.

هر چه زودتر تشنج ها شناسایی شوند درمان بهتری اتفاق می افتد

دکتر بیرقی طوسی اظهار داشت: هر چه زودتر تشنج های ثانویه به وسیله داروها کنترل شوند عاقبت بهتری برای بیمار وجود خواهد داشت؛ اما هر چه تشنج ها ادامه دار شوند آسیب بیشتری به مغز می رساند.

وی به چگونگی آغاز تشنج در کودکان اشاره کرد و گفت:  علائم این بیماری ناگهانی است به نحوی که کودک در حال انجام رفتاری عادی بوده که به یک باره شرایط وی تغییر و با حرکات چشم( قرار گرفتن چشم ها به سمت بالا و گیر کردن در یک سمت)بیماری آغاز می شود.

فوق تخصص اطفال کودکان دانشگاه علوم پزشکی مشهد اختلال هوشیاری، سفت شدن بدن، لرزش و پرتاب شدن اندام ها را از دیگر علائم تشنج دانست و یادآور شد: هنگام تشنج گرفتن کودک، اولین کار حفظ خونسردی است؛ زیرا تشنج ها همان گونه که خود به خود ایجاد می شوند خود به خود نیز به پایان رسیده و تمام می شوند.

هنگام رخ دادن تشنج کودک را از مکان خطر دور کنیم

دکتر بیرقی طوسی بیان داشت: آن چه که خطرناک است مراقبت از تشنج کودکان در مکان خطرناک می باشد؛ زیرا  امکان بروز خطرات جسمی و حادثه برای وی وجود دارد و اگر در چنین شرایطی متشنج شد باید سریعا وی را از خطر دور کرد.

 وی تاکید کرد: در ادامه بایدکودک را به پهلو (ترجیحا سمت چپ) خواباند؛ تا اگر جسمی در دهانش قرار یا حالت تهوع دارد راحت تر عکس العمل نشان دهد.

فوق تخصص اطفال کودکان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تاکید کرد: در مواردی می توان داروهایی مانند دیازپام را به شکل مقعدی و تنقیه استفاده؛ تا تشنج راکنترل کرد.

دکتر بیرقی طوسی تشنج را دارای انواع زیاد و شکل های مختلف دانست و ابراز داشت: با کودک صرعی و تشنجی نباید متفاوت از دیگر کودکان رفتار کرد و تنها باید مراقب بود در هنگام ایجاد تشنج؛ کودک بدون صدمه این حمله را پشت سر بگذارد.

منبع : بهداشت نیوز

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید