جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتعوارض کمبود ویتامین A در بدن

he1564

در این جا گفته متخصص تغذیه را در مورد عوارض کمبود ویتامین A در بدن بیان می کنیم .

دکتر نیستانی، دانشیار انستیتو تحقیقات تغذیه ‌ای و صنایع غذایی کشور با اشاره به نقش ویتامین A به عنوان یکی از ریزمغذی ‌های مهم در تامین سلامت بدن، گفت: سالانه بالغ بر ۸۰۰ هزار مرگ در دنیا به کمبود ویتامین A نسبت داده شده است. کمبود ویتامین A و یا سایر مواد مغذی می ‌توانند به نوعی در مرگ‌ های دیگر نیز دخیل باشند.

 

دکتر نیستانی  با اشاره به کمبود ویتامین A به عنوان شایع ‌ترین کمبودهای ریزمغذی ‌ها، گفت: هر چند که منابع ویتامین A در مواد غذایی توزیع نسبتا گسترده ‌ای دارد، اما برآوردهای سازمان بهداشت جهانی نشان داده که ۲۱ درصد کودکان دنیا به درجاتی از کمبود ویتامین A دچار هستند.

 

وی با بیان این که عمدتا علایم بالینی کمبود ویتامین A،علایم چشمی است، ادامه داد: کاهش دید چشم، شب کوری و در صورت شدت کمبود، خشکیقرنیه و نهایتا نابینایی دائمی از عوارض و علایم معمول کمبود ویتامین A است.

 

دکتر نیستانی، نابینایی ناشی از کمبود ویتامین A را شایع ‌ترین عامل غیرعفونی نابینایی در سطح جهان عنوان کرد و گفت: کمبود ویتامین A علاوه بر تاثیرات چشمی، دستگاه ایمنی بدن را نیز تحت تاثیر قرار می ‌دهد. به این ترتیب افراد مبتلا به کمبود حاشیه‌ ای ویتامین A، مستعد ابتلا به عفونت ‌های مکرر هستند. به عنوان مثال بروز اسهال در کودکان مبتلا به کمبود ویتامین A، بیشتر است و ممکن است تظاهرات سرخک نیز در وی شدیدتر باشد.

دانشیار انستیتو تحقیقات تغذیه ‌ای و صنایع غذایی کشور در پایان گفت: در مجموع مواد مغذی به ویژه ویتامین A، تاثیر مهمی بر سیستم ایمنی بدن دارند.

مطالب مفید سایت پزشکین را با ذکر منبع به اشتراک بگذارید .

 

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید


بهترین کانال « پزشکی و زیبایی » مطالب داغ