جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتعوارض مصرف آنتی بیوتیک بر جنین در دوران بارداری

عوارض مصرف آنتی بیوتیک بر جنین در دوران بارداری

download (3)

 

پژوهشگران بیان کرده اند آنتی بیوتیک در دوران بارداری مصرف نکنید در این مطلب به بیان عوارض مصرف آنتی بیوتیک بر جنین در دوران بارداری می پردازیم .

محققان به بررسی عوارض داروهای تجویز شده برای زنان، از جمله آزیترومایسین پرداختند.

مطالعه جدید کانادایی ارتباطی را بین مصرف دو نوع آنتی‌بیوتیک رایج در طول حاملگی و خطر عوارض جانبی برای نوزاد پیدا نکرد.

برای چهار نفر از هر ده نفر زن حامله آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود. آزیترومایسین و کلاریترومایسین رایج‌ترین انواع این آنتی‌بیوتیک‌ها هستند که به طبقه دارویی ماکرولیدها تعلق دارند.

انیک براد، راهبر مطالعه و استاد داروشناسی در دانشگاه مونت‌ریل گفت: «ماکرولیدها با پنی‌سیلین در بین شایع‌ترین داروهای استفاده شده در جمعیت عام و در بارداری هستند. با این حال اختلاف نظر بر سر این موضوع باقی مانده بود که آیا این عفونت‌ها هستند یا ماکرولیدهای استفاده شده در درمان آنها که زنان و کودکان به دنیا نیامده آنها را در معرض خطر نتایج سوء بارداری قرار می‌دهند.»

وی در یک کنفرانس خبری گفت: «برای همین ما هدف خود را بر آن گذاشتیم که خطر ناهنجاری‌های عمده مادرزادی را پس از قرار دادن جنین در معرض دو ماکرولید رایج تخمین بزنیم و نتوانستیم چیزی پیدا کنیم.»

محققان بیش از ۱۳۵۰۰۰ حاملگی را مورد بررسی قرار دادند. در سه ماهه اول حاملگی برای ۲ درصد زنان ماکرولید تجویز شده بود. نقایص عمده تولد در حدود ۱۰ درصد نوزادان روی داد.

بنابر مطالعه‌ای که روز ۳۰ اکتبر منتشر شد، محققان هیچ ارتباطی بین استفاده از ماکرولید و خطر نقایص تولد پیدا نکردند.

به گفته محققان، نگرانی پیشین درباره ایمنی ماکرولیدها در طول حاملگی ممکن است در عواملی که از آنها چشم‌پوشی شده ریشه داشته باشد. برای مثال، از آزیترومایسین اغلب برای درمان عفونت‌های کلامیدیایی استفاده می‌شود که به گفته محققان با نقایص تولد مرتبط هستند.
آن‌ها اضافه کردند که مطالعات بیشتری جهت تأیید ایمنی آنتی‌بیوتیک‌های کم‌شایع‌تر لازم است.

 

پزشکین : عوارض مصرف آنتی بیوتیک بر جنین در دوران بارداری

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید