افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

علت افسردگی فصلی در زنان با رایان درمان

 

آیا به دنبال علت افسردگی فصلی خود هستید؟ همانطور که می دانید افسردگی یکی از بیماری های روانی است که گاهی گریبان گیر بسیاری از انسانها در طول زندگی شان می باشد. افسردگی فصلی یکی از انوع افسردگی است که هر سال طی یک فصل خاص برای افراد مختلف اتفاق می افتد. ممکن است در طول زمستان دچار افسردگی فصلی شوید و در بهار و تابستان به ندرت دچار چنین حالاتی شوید علت افسردگی فصلی در این فصل چیست؟در عین حال برای برخی افراد هم ممکن است در طول تابستان گرفتار افسردگی فصلی شوند

علت افسردگی فصلی در زنان چیست؟
علت افسردگی فصلی

علت افسردگی فصلی را بهتر بشناسیم

هرکسی ممکن است دچار افسردگی فصلی شود اما این اتفاق بیشتر در این افراد شایع است:

– خانم ها
– افرادی که دور از خط استوا و جایی که زمان روشنایی در فصل زمستان بسیار اندک است.
– افراد در سنین ۱۵ تا ۵۵ سال. خطر ابتلا به افسردگی فصلی برای اولین بار با بالا رفتن سن کاهش می یابد.
– افرادی که یکی از بستگان نزدیکشان دچار افسردگی فصلی است.

چه چیزی باعث علت افسردگی فصلی می شود؟

متخصصان مطمئن نیستند که علت افسردگی فصلی چیست. اما فکر می کنند که یک دلیلش کمبود نور خورشید است. کمبود نور خورشید ممکن است به دلایل زیر باشد:

ساعت بیولوژیک بدن که الگوی خواب و بیداری را کنترل می کند و دیگر ریتم های شبانه روزی را تحت کنترل دارد دچار مشکل کند.
سروتونین را دچار مشکل کند، ماده شیمیایی در مغز که روی خلق و خو تاثیر می گذارد.

علائم افسردگی فصلی چیست؟

اگر دچار افسردگی فصلی شده باشید ممکن است:

احساس ناراحتی، بد خلقی، دم دمی مزاج شدن یا اضطراب کنید.
علاقه تان به فعالیت های معمول را از دست بدهید.
بیشتر غذا بخورید و میل به کربوهیدرات داشته باشید، مانند نان و پاستا. وزن اضافه کنید.
بیشتر بخوابید اما همچنان احساس خستگی کنید.
برای تمرکز با مشکل مواجه شوید.

درمان فسردگی فصلی

نور درمانی از ابزار اصلی درمان افسردگی فصلی است. دارو و مشاوره نیز ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد.

نور درمانی
متخصصان بر این عقیده هستند که نور درمانی با تنظیم مجدد ساعت بیولوزیک بدن می تواند به فرد کمک کند. این ابزار به بسیاری از افرادی که مشکل افسردگی فصلی دارند کمک می کند و استفاده اش نیز ساده است.

دو نوع نور درمانی وجود دارد:

درمان با نور درخشان. در این روش شم یک منبع نور را در فاصله ای مشخص از میز یا صندلی خود قرار می دهید. سپس در حالی که مطالعه می کنید، صبحانه می خورید یا کار می کنید مقابلش می نشینید.
شبیه سازی سپیده دم. در این درمان، یک نور کم وقتی هنوز خواب هستید شروع به کار می کند و با گذشت زمان مانند طلوع خورشید روشن و روشنتر می شود.

با پزشک خود درباره نور درمانی صحبت کنید و گام به گام بر اساس دستوراتی که ارائه می دهد پیش بروید.
در جعبه های نور از چراغ های فلورسنت استفاده می شود که نورشان از چراغ های معمول بیشتر است اما از نور خورشید بیشتر درخشان تر نیستند.
معمولا توصیه می شود روزانه ۳۰ دقیقه الی دو ساعت از نور درمانی استفاده کنید. مدت زمان نور درمانی به قدرت چراغی که استفاده می شود و دستور پزشک بستگی دارد.

ضد افسردگی ها

به گزارش مجله پزشکی رایان درمان ضد افسردگی ها می توانند به افادی که مشکل افسردگی فصلی دارند کمک کنند. این داروها را ممکن است به تنهایی و یا در کنار نور درمانی مورد استفاده قرار دهند. شایع ترین داروهای ضد افسردگی که برای افسردگی فصلی تجویز می شود عبارتند از:

بازدارنده‌های بازجذب سروتونین ( SSRI ) مانند پاروکستین (Paxil ) و سرترالین (Zoloft ). معمولا ابتدا از SSRI ها استفاده می کنند.
دیگر داروهای ضد افسردگی، مانند بوپروپیون (Wellbutrin ) و ونلافاکسین (Effexor ).

اگر پزشکتان ضد افسردگی تجویز کرد، حتما آن را مطابق با روشی که پزشک توصیه کرده مصرف کنید. هرگز آن را به صورت ناگهانی استفاده نکنید. این کار می تواند عوارض جانبی داشته باشد و یا حتی افسردگی تان را بدتر هم بکند. وقتی آماده بودید که دریافت دارو را متوقف کنید پزشک کمکتان می کند به آرامی دوز دریافتی را کاهش دهید تا از بروز مشکلات پیشگیری شود.

مشاوره 

مشاوره نیز می تواند کمک کند، مانند درمان شناختی رفتاری و درمان میان فردی. این درمان ها کمکتان می کنند بیشتر در مورد افسردگی فصلی بدانید و اینکه چگونه علائم را مدیریت نمایید. ورزش مرتب یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای خودتان انجام دهید. دریافت نور بیشتر نیز می تواند کمکتان کند، بنابراین سعی کنید به بیرون بروید و در حالی که خورشید هنوز در آسمان است ورزش کنید. فعال بودن در طول روز مخصوصا ابتدای صبح، کمکتان می کند انرژی بیشتری داشته باشید و کمتر احساس افسردگی کنید.

 

منبع : http://RayanDarman.com

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *