جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتسلولیت چیست و چه علائمی دارد و چگونه تشخیص داده می شود ؟

 

  • وقتی یک ناحیه از پوست زخم می‌شود و بهداشت آن به درستی رعایت نمی‌شود، باکتری‌ها از محل زخم وارد بافت‌های عمقی‌تر پوست می‌شوند و ایجاد عفونت می‌کنند. ناحیه عفونی شده، به شدت ورم می‌کند و قرمز می‌شود و اگر آن را لمس کنید، کاملا گرم و دردناک است.

 

سلولیت التهاب لایه داخلی پوست و بافت های زیرین همبند است که ، معمولا نتیجه یک عفونت باکتریایی است. افرادی که واسکولیتیک محیطی ، دیابت، و یا مشکلات گردش خون دارند دچار سلولیت می شوند. سلولیت با  نیش حشرات  باکتری را  به  سطح پوست  وارد میکند و  موجب ایجاد عفونت می شود. اورئوس شایع ترین نوع باکتری مسئول سلولیت است . استرپتوکوک نیز از عفونتهای سلولیتی است. باکتری ها نیز ممکن است از طریق آلودگی یک شیء نافذ وارد شوند. سلولیت نیاز به درمان سریع با داروهای آنتی بیوتیک برای به حداقل رساندن آسیب بافتی و جلوگیری از گسترش عفونت دارد

سلولیت یک بیماری عفونی است که به‌ویژه در میان افرادی که به زخم‌های پوستی ساده خود بی‌توجهی می‌کنند، به وفور دیده می‌شود. علت اصلی این بیماری، عدم رعایت بهداشت مناسب زخم است که در صورت عدم درمان، می‌تواند به عوارض جدی منجر شود

وقتی یک ناحیه از پوست زخم می‌شود و بهداشت آن به درستی رعایت نمی‌شود، باکتری‌ها از محل زخم وارد بافت‌های عمقی‌تر پوست می‌شوند و ایجاد عفونت می‌کنند. ناحیه عفونی شده، به شدت ورم می‌کند و قرمز می‌شود و اگر آن را لمس کنید، کاملا گرم و دردناک است.

این عفونت می‌تواند به سرعت پیشرفت پیدا کند و مناطق بیشتری را درگیر کند. بیشترین محل درگیری، پوست دست، پا یا صورت است ولی سلولیت می‌تواند پوست هر قسمت دیگری از بدن را نیز درگیر کند.

در صورت عدم درمان حتی ممکن است عفونت به بافت‌هایی که زیر پوست قرار دارند نیز حمله کند و وارد جریان خون و غدد لنفاوی شده و باعث ایجاد تب شود.

این عفونت منتشر اگر درمان نشود، جان بیمار را هم به خطر می‌اندازد. به همین دلیل، مراقبت درست از زخم‌های ساده، اهمیت بسیاری دارد.

استرپتوکک و‌ استافیلوکک نام دو باکتری است که بیش از همه موجب این بیماری می‌شوند. سلولیت زمانی روی می‌دهد که این باکتری‌ها بتوانند از طریق یک شکاف و یا آسیب پوستی که در اثر مواردی چون جراحی‌های اخیر، بریدگی‌ها، زخم‌های باز، التهاب‌ها و یا سایر بیماری‌های پوستی ایجاد شده‌اند، وارد بدن ‌شوند.

حتی گزش گونه‌های خاصی از حشرات و یا عنکبوت‌ها نیز می‌تواند باکتری‌ عامل بیماری را به داخل بدن منتقل کند. نواحی پوستی بسیار خشک و شکننده هم می‌توانند به عنوان یک نقطه ورودی برای باکتری‌ها عمل کنند. یکی از مواردی که به طور شایع باعث ابتلا به سلولیت دست می‌شود، بریدگی دست به دلیل گاز گرفتگی است

 دهان انسان پر از میکروب‌های مختلف است و اگر شما یک روز با مشت توی دهان کسی کوبیدید و دندان او دست شما را زخم کرد، منتظر باشید که دست شما هم دچار سلولیت شود.

درست مثل همان بیماری که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردم. آن بیمار پس از بستری شدن در بخش و در اثر سمج‌بازی ما دانشجوها بالاخره اعتراف کرد که با مشت محکم توی دهان یک نفر دیگر کوبیده و زخم کوچک پشت دستش، اثر دندان فرد کتک خورده است

علاوه بر عدم رعایت بهداشت زخم، عوامل دیگری هم وجود دارند که باعث می‌شوند خطر ابتلا به سلولیت افزایش یابد.

برخی از این عوامل عبارتند از:

سن: با افزایش سن، کارایی سیستم گردش خون شما برای تحویل به موقع گلبول‌های سفید به بافت‌های دچار عفونت، کاهش می‌یابد

در نتیجه آسیب‌های پوستی بویژه در مناطقی از بدن که جریان خون ضعیف است، می‌توانند به سلولیت منجر شوند

 ضعف سیستم ایمنی:

بیماری‌هایی که سیستم ایمنی را ضعیف می‌کنند نظیر ایدز و یا سرطان‌های خون، خطر ابتلا به سلولیت را بیشتر می‌کنند.

استفاده از داروهای سرکوب کننده ایمنی مثل سیکلوسپورین و یا پردنیزولون هم افراد را نسبت به ابتلا به عفونت‌هایی نظیر سلولیت حساس‌تر می‌کند

دیابت:

ابتلاء به دیابت موجب مختل شدن سیستم ایمنی و افزایش خطر عفونت‌ها می‌شود. در طی این بیماری، پوست یکی از نواحی است که نسبت به عفونت‌ها حساس‌تر می‌شود.

دیابت همچنین می‌تواند منجر به بروز زخم‌های مزمنی بر روی پاها شود که این زخم‌ها نیز می‌توانند به عنوان مسیرهای ورودی برای باکتری‌ها عمل کنند.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید