جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتسفتریاکسون و عوارض آن تا ممنوعیت دارویی

thumb_HM-2013694877487717371417030932.6588

 

اطلاعات داروئی درباره یک آنتی بیوتیک دیگر به نام سفتریاکسون و این که در چه مواردی نباید این دارو مصرف شود همراه ما باشید با سفتریاکسون و عوارض آن تا ممنوعیت دارویی .

سمیرا ایرانی ــ کارشناس واحد تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا اظهار داشت: در میان گزارش‌های رسیده به مرکز ADR این معاونت در سال ۹۴، ۱۲ مورد گزارش عارضه از داروی سفتریاکسون در این مرکز به ثبت رسیده است. عوارض گزارش شده عمدتاً مشتمل بر عوارض پوستی و گوارشی، تنگی نفس، شوک آنافیلاکسی، واکنش‌های شبه‌آنافیلاکسی است.

وی افزود: در بررسی گزارش‌های ثبت‌شده یکی از مشکلات، عدم رعایت سرعت تزریق وریدی فرآورده بوده است که با توجه به اینکه انفوزیون سریع دارو می‌تواند منجر به بروز واکنش‌های حساسیتی شود، بنابراین به‌منظور پیشگیری از بروز عوارض توجه به نکات زیر حائز اهمیت است:

ــ برای آماده کردن محلول جهت تزریق وریدی باید به‌ازای هر ۲۵۰ میلی‌گرم سفتریاکسون، ۴/۲ سی‌سی آب مقطر یا سرم قندی ۵ درصد یا نرمال سالین اضافه کرد و به این ترتیب محلول تهیه‌شده حاوی ۱۰۰ میلی‌گرم سفتریاکسون در هر سی‌سی خواهد بود.

بعد این محلول را باید با ۵۰ تا ۱۰۰ سی‌سی سرم قندی ۵ درصد یا نرمال سالین رقیق کرد و با توجه به تأثیر تزریق این فرآورده بر میزان وقوع و کنترل عوارض ناشی از آن مؤکدا توصیه می‌شود  از تزریق سریع وریدی آن جلوگیری به عمل آمده، انفوزیون وریدی در محلول مناسب حداقل ۱۵ الی ۳۰ دقیقه به طول انجامد.

ــ از مصرف سفتریاکسون در نوزادانی که یرقان دارند باید اجتناب شود.

ــ تزریق این فرآورده بایستی صرفاً توسط افراد مجرب در مراکز مجهز به سیستم احیا انجام گیرد و از تزریق توسط افراد غیرحرفه‌ای یا در مکان‌های غیر از مراکز درمانی مجهز به امکانات احیا جداً خودداری شود.

ــ توصیه می‌شود پیش از تجویز و یا تزریق این دارو در مورد سابقه حساسیت دارویی از بیمار سؤال شود. مصرف سفتریاکسون در بیماران با سابقه حساسیت به سایر سفالوسپورین‌ها ( مانند سفالکسین، سفالوتین، سفکسیم، سفتازیدیم و…) ممنوع می‌باشد، همچنین با توجه به حساسیت متقاطع پنی‌سیلین‌ها و سفالوسپورین‌ها در صورت وجود سابقه حساسیت به پنی‌سیلین‌ها نیز تجویز این فرآورده فقط در مواقع بسیار ضروری و با احتیاط فراوان صورت پذیرد.

ــ در بیمارانی که نارسایی شدید کلیه و کبد دارند بررسی سطح خونی سفتریاکسون ضروری است.

به گزارش Ifdona ــ از آنجایی که یکی از عوامل مؤثر بر افزایش وقوع عوارض دارویی، مصرف بی‌رویه فرآورده در موارد غیرضروری است، اکیداً توصیه می‌شود از تجویز این دارو در مواردی مانند سرماخوردگی و سایر مواردی که از جمله موارد مصرف تأییدشده این فرآورده نیست جداً خودداری شود.

ــ مصرف همزمان سفتریاکسون با محلول‌ها یا فرآورده‌هایی حاوی کلسیم مانند رینگر تا ۴۸ ساعت پس از تزریق آخرین دوز سفتریاکسون در تمام گروه‌های سنی ممنوع است.

پزشکین : سفتریاکسون و عوارض آن تا ممنوعیت دارویی

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید