جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتزنان و رژیم لاغری | برای لاغر شدن حتما صبحانه بخورید

1

اگر فکر می کنید برای لاغر شدن صبحانه را حذف کنید بهتر لاغر می شوید در اشتباهید با صبحانه نخوردن هزاران بلا و بیماری به سراغ شما می آید از جمله بیماری دیابت نوع دوم

نگذارید دیابت بارداری به دیابت نوع ۲ تبدیل شود

دکتر اسدا… رجب متخصص غدد و رئیس انجمن دیابت

احتمال ابتلا به دیابت تا ۲۰ سال بعد از آنکه فردی دچار دیابت بارداری شده وجود دارد. در واقع تا ۵۰ درصد می‌توان انتظار داشت خانم دچار دیابت بارداری دچار دیابت نوع دوم شود. اما همانطور که می‌توان با رعایت اصولی خاص از دیابت نوع دوم پیشگیری کرد،‌ این مسئله هم راه‌حل دارد. در دوره بارداری باید قند در حد پایین نگه داشته شود تا زایمان بدون دردسری داشته باشند.

این خانم‌ها باید ۴ تا ۶ هفته بعد از زایمان آزمایش خون انجام دهند تا اگر قندشان کنترل بود دیگر انسولین تزریق نکنند زیرا به طور معمول زنان باردار دچار دیابت بارداری به جای قرص باید از تزریق انسولین استفاده کنند. اگر قند خون بعد از زایمان تنظیم بود باید ۶ ماه بعد دوباره آزمایش انجام شود و بعد از آن سالی یک بار تا ۲۰ سال بعد آزمایش انجام شود.

خانم‌ها نباید تصور کنند که این کار برای آنها محدودیتی ایجاد می‌کند در حالی که آنها با این آزمایش‌ها می‌توانند از بسیاری بیماری‌های غیرواگیر پیشگیری کنند و در واقع با یک تیر دو نشان بزنند.

در صورتی که خانم باردار مبتلا به دیابت بارداری، سابقه خانوادگی، افزایش وزن،‌ چربی بالا و استرس مداوم داشـته باشـد احتمال اینکه بعد از زایمان نیز همچنان مبتلا به دیابت باشـد وجــود دارد.

کاهش وزن دیابت را دور می‌کند

افرادی که در خطر دیابت نوع دوم هستند می‌توانند با کم کردن ۱۰ درصد از وزن‌شان در مدت زمانی کوتاه این خطر را کاهش دهند. محققان دانشگاه جانز هاپکینز در این بررسی ۳ هزار فرد چاق و در آستانه ابتلا به دیابت را بررسی کردند. داوطلبان به طور تصادفی در گروه‌هایی که سبک زندگی‌شان را تغییر می‌داد یا میزان متفورمین دریافتی عوض می‌شد، قرار گرفته و حدود ۳ سال پیگیری شدند. مداخله در شیوه زندگی شامل آموزش عادات سالم غذا خوردن و ۱۵۰ دقیقه ورزش در هفته بود. افرادی که در توانستند ۱۰ درصد از وزن‌شان را در کمتر از ۶ ماه کم کنند ۸۵ درصد کمتر احتمال پیشروی دیابت نوع دوم را داشتند. گروه دوم که تغییراتی در میزان متفورمین دریافتی داشتند کاهش وزن قابل توجهی نداشتند ولی سطح قند خون را پایین می‌آورد و خطر ابتلا به دیابت را برای افرادی که در آستانه این بیماری هستند کاهش می‌دهد. سرپرست این گروه تحقیقاتی می‌گوید: «مدتی است که می‌دانیم با افزایش میزان کاهش وزن، خطر ابتلا به دیابت کمتر می‌شود. اکنون می‌دانیم که کاهش وزن در ۶ ماه اول تطبیق با روش جدید زندگی، تغییر شیوه خورد و خوراک و ورزش کردن، بسیار موثرتر است و باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت می‌شود.»

صبحانه نخوردن دیابتی‌ تان می‌کند

تقریبا همه می‌دانند که حذف صبحانه گزینه مناسبی نیست و به سلامت لطمه می‌زند اما حالا دلیل دیگری بر درست بودن این عقیده وجود دارد و آن اینکه تحقیقات جدید نشان داد حتی حذف یک وعده صبحانه در طول هفته می‌تواند ۲۰ درصد خطر ابتلا به دیابت نوع دوم را افزایش دهد. پژوهشگران دانشگاه هاروارد عادات غذایی و سلامت ۵۰ هزار نفر را طی ۶ سال بررسی کردند. بعد از بررسی عواملی مانند سن،‌ شاخص توده بدنی، مصرف سیگار،‌ فعالیت بدنی و دیگر عوامل محیطی به این نتیجه رسیدند زنانی که وعده صبحانه را حذف کردند در مقایسه با آنهایی که صبحانه خوردند ۲۰ درصد بیشتر در خطر دیابت نوع دوم هستند. محققان می‌گویند زمانی که شما صبحانه نمی‌خورید سطح انسولین نسبت به زمانی که در حال استراحت بودید پایین‌تر می‌آید بنابراین وقتی ناهار می‌خورید به یکباره انسولین بالا رفته و بعد به سرعت پایین می‌آید. به این ترتیب دچار مقاومت انسولینی می‌شوید. یعنی سلول‌های بدن در مقابل فعالیت انسولین برای وارد کردن گلوکز به سلول‌ها و تبدیل آن به انرژی مقاومت می‌کنند.

متفورمین داروی دوکاره!

یک مطالعه جدید نشان داده است مصرف متفورمین در مبتلایان به بیماری دیابت نوع دوم، خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می‌دهد. محققان دانشگاه اوکلند با تحلیل داده‌های ۱۵هزار دیابتی بالاتر از ۵۵ سال در طول ۵ سال متوجه شدند حدود ۱۰ درصد از این افراد مبتلا به آلزایمر شدند. البته محققان قادر به تفکیک بیماری آلزایمر و دیگر انواع زوال عقل نشدند. بعد از مرتب کردن عوامل خطری مانند سن، نژاد، تنظیم فشار خون در طول دیابت و آموزش، تیم تحقیقی به این نتیجه رسید که مصرف متفورمین ۲۰ درصد خطر آلزایمر را کاهش می‌دهد. در واقع این افراد ۵ سال دیرتر دچار این بیماری می‌شوند. از جنبه‌های هیجان انگیز این یافته، مشاهده نقش محافظتی متفورمین برای مغز است.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید


بهترین کانال « پزشکی و زیبایی » مطالب داغ