جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتدرباره ناشنوایی شغلی چه می دانید ؟

 

  • وسایل حفاظتی گوش شامل روگوشی، توگوشی، حفاظ توا م و کلاه محافظ هستند.حفاظ روگوشی (Ear muff) روی لاله گوش را می پوشاند و در محل تماس سر به علت خاصیت ارتجاعی که دارد کاملاً درزبندی می شود. نکته مهم در انتخاب این نوع از وسایل کیفیت آنهاست و زیبایی ظاهری نمی تواند دلیل بر کیفیت مناسب آنها باشد

 

 

این روز ها یکی از دغدغه و معضلات جامعه آلودگی صوتی ای است که افراد در محل زندگی یا کار با آن روبرو هستند. این آلودگی در مراتب مختلف باعث آسیب دیدن گوش می شود و همین باعث شده اکثر افراد ناشنوایی را در درجات مختلف تجربه کنند. در این مقاله قصد داریم به توضیج عوامل موثر بر شدت ناشنوایی بپردازیم.

عوامل مؤ ثر بر شدت ناشنوایی
۱- خصوصیات فیزیکی صوت:
شدت صوت: متناسب با فشار صوت است و مقدار انرژی صوتی است که در واحد زمان از یک واحد سطح عمود بر انتقال صوت می گذرد. شدت صوت با واحد <دسی بل> که یک نسبت لگاریتمی غیرخطی و اندازه آن نسبی است، سنجیده می شود.فرکانس صوت: فرکانس های گفتاری در محدوده ۲۵۰ تا ۳۰۰۰ هرتز قرار گرفته اند و اصواتی با فرکانس هزار تا ۵۰۰۰ هرتز اصواتی هستند که انسان قادر به درک کامل آن است. هرچه فرکانس صدا کمتر باشد، صدا بم تر و هرچه فرکانس بیشتر باشد، صدا زیرتر است.
۲- حساسیت فرد:
سن: از سن ۴۰ سالگی به بالا، حساسیت گوش به صدا کاهش می یابد.جنس: گوش آقایان نسبت به خانم ها به صدا حساس تر است. کمبود ملانین: افراد دارای چشم روشن، از سایرین به صدا حساس تر هستند.
۳- مدت زمان تماس
حدمجاز تماس با صدا در محیط کار برای ۸ ساعت کاری بر طبق استانداردACGIH برابر ۸۵ دسی بل است که به ازای افزایش هر ۳ دسی بل به این عدد، مدت زمان تماس به نصف کاهش می یابد.کاهش شنوایی ناشی از صدا، عمدتاً در فرکانس ۴۰۰۰ هرتز آغاز می شود و شایع ترین شکایت افراد در درک مکالمات به خصوص صداهای زمینه ای است. به تدریج ناشنوایی به فرکانس های گفتاری نیز گسترش یافته و اختلال در درک مکالمات ایجاد می شود. ناشنوایی ناشی از کار، نوعی ناشنوایی حسی و عصبی است که دو طرفه و متقارن است و پس از قطع تماس با صدا، پیشرفت نمی کند و روند آن سیرنزولی دارد.بیشترین شدت ناشنوایی شغلی، در فرکانس ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ هرتز است و شدت آن در تماس با اصوات منقطع، کمتر از موارد تماس با اصوات مداوم با شدت مشابه، است.
اثرات صدا بر انسان
افت موقت شنوایی :Shift Temporary Threshold (T.T.S) زمانی اتفاق می افتد که فرد به طور اتفاقی یا به صورت غیرشغلی با امواج صوتی بالاتر از ۸۵ دسی بل مواجهه داشته باشد و برگشت پذیر است. در این عارضه، شخص احساس سنگینی و کیپی در گوش دارد.افت دایم شنوایی :Shift Permanents Threshold (P.T.S) در فرکانس ۴۰۰۰ هرتز شروع و غیرقابل برگشت بوده و میزان آن بسته به عوامل مختلف فردی و محیطی، متفاوت است. خصوصیات فردی مانند سن، سابقهِ کار، نژاد و بیماری ها و عوامل محیطی مانند صدا، تراز فشار صوت و مدت زمان مواجههِ روزانه فرد، بر افت دایم شنوایی تاثیر دارند.اثرات فیزیولوژیکی مانند فشارخون و ضربان قلب، اثرات روانی مانند هیجان، تحریک پذیری و اختلالات روانی و ناراحتی های اجتماعی از دیگر آثار سوء صدا بر انسان است. ضربه های صوتی نیز در اثر یک مواجهه یا چند مواجهه نسبی با ترازهای خیلی بالای فشارصدا مانند صدای مربوط به انفجارات به وجود می آیند. وزوز گوش از علایم ضربه های صوتی است و شخص همواره دچار احساس وزوز در یک گوش می شود که حتی در ساعات استراحت و سکوت، به شدت فرد را آزار می دهد.
کنترل صدا
۱) کنترل در منبع صوتی: این نوع از کنترل از طراحی دستگاه ها، شروع می شود. انتخاب و نگهداری صحیح دستگاه و محل و نحوه استقرار دستگاه در این مورد مؤ ثر هستند. (مانند روغن کاری و گریس کاری به موقع قسمت های گردنده ماشین آلات)
۲) کنترل در مسیر انتشار صوت: ایزوله کردن دستگاه یا جداسازی بخش های پرسروصدا از سایر بخش ها از عوامل مؤ ثر هستند. (استفاده از دیوارها و پارتیشن های مناسب برای جلوگیری از انتقال صوت)
۳) حفاظت فردی: آخرین راه برای کنترل صداست.
وسایل حفاظتی گوش شامل روگوشی، توگوشی، حفاظ توا م و کلاه محافظ هستند.حفاظ روگوشی (Ear muff) روی لاله گوش را می پوشاند و در محل تماس سر به علت خاصیت ارتجاعی که دارد کاملاً درزبندی می شود. نکته مهم در انتخاب این نوع از وسایل کیفیت آنهاست و زیبایی ظاهری نمی تواند دلیل بر کیفیت مناسب آنها باشد. حفاظ توگوشی (Ear plug) ، یک جسم نرم قابل اتساع و درعین حال مؤ ثر در کنترل صداست که در مجرای گوش قرار می گیرد و به میزان قابل توجهی صدا را کاهش می دهد. جنس این حفاظ ها از مواد مختلفی نظیر اسفنج های مخصوص یا اسفنج مومی است که هنگام قرارگیری در مجرای گوش، به شکل مجرا درآمده و آن را مسدود می کند. این وسیله نباید به هیچ وجه به طور مشترک با سایران مورد استفاده قرار گیرد و هر فرد باید حفاظ مخصوص به خود داشته باشد و در نگهداری و بهداشت آن بکوشد.حفاظ توام: در برخی از موارد لازم است که به طور همزمان از حفاظ توگوشی و روگوشی باهم استفاده شود که گرچه ناراحت کننده است، ولی استفاده موقت از آن نتیجه مطلوب تری دارد.کلاه محافظ: در برخی مشاغل که امکان بروز صدمات مکانیکی به سر موجود است برای کنترل انتقال صوت از طریق جمجمه به گوش داخلی و حفاظت بافت مغز دربرابر صدمات موج صوتی، از حفاظ هایی به صورت کلاه محافظ، استفاده می شود. برای حفاظت از گوش و داشتن شنوایی مناسب، توجه به نکات زیر مفید است:
۱- در محیط پرسروصدا، از گوشی های حفاظتی استفاده کنید.
۲- در حفظ و نگهداری و تمیزی گوشی ها خصوصاً گوشی های داخل گوش بکوشید و هر روز آنها را بشویید.
۳- از قرار گرفتن غیرضروری در محیط پرسروصدا جداً خودداری کنید.
۴- در هنگام بروز هر نوع ناراحتی در گوش، به کارشناسان بهداشت حرفه ای و پزشک طب کار مراجعه کنید.
۵- به توصیه های بازرسان و کارشناسان ایمنی درمورد مراقبت از سلامت خود توجه نمایید.
۶- استفاده از گوشی های محافظ را به طور متناوب ادامه دهید.
۷- از فروکردن اجسام خارجی در گوش خودداری کنید.

 

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید


بهترین کانال « پزشکی و زیبایی » مطالب داغ