افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

تاتو خط چشم

آیا میدانید درصورتی که سوزن تاتو خیلی عمقی در بافت پلک وارد شود، باعث پارگی پلک و آسیب بافت‌های کره چشم خواهد شد

Compl

متاسفانه این روزها بسیاری از خانم‌ها برای اینکه خودشان را از آرایش چشم راحت کنند، تصمیم می‌گیرند که خط چشم را روی چشم‌های‌شان تاتو کنند، در حالی که این کار عوارض زیادی در پی خواهد داشت. مشکل اصلی این است که آرایشگری که این کار را انجام می‌دهد، از ساختمان چشم و بافت‌های حساس آن هیچ‌گونه اطلاعی ندارد و این امر باعث می‌شود که در بعضی مواقع هنگام وارد کردن سوزن به پشت پلک، آسیب بافت‌های چشمی رخ دهد. گاهی نیز در صورتی که سوزن خیلی عمقی در بافت پلک وارد شود، باعث پارگی پلک و آسیب بافت‌های کره چشم خواهد شد.

همچنین وارد شدن رنگ تاتو به داخل چشم می‌تواند باعث حساسیت چشمی شود. خانم تینا. ش از جمله افرادی هستند که پس از انجام تاتوی خط چشم دچار عوارض آلرژیک شده‌اند. به طور کلی این نوع آلرژی با تورم متوسط تا شدید پلک‌ها، قرمزی و خارش چشم بروز می‌کند و بدون مداخلات پزشکی نیز درمان نمی‌شود. متاسفانه گاهی نیز انجام تاتوهای چشمی بر بینایی افراد تاثیر می‌گذارد به طوری که حتی موارد منجر به نابینایی ناشی از تاتوی خط چشم هم در کشورمان گزارش شده است.

کاربرد تاتو چیست؟
البته این طور نیست که بگوییم تاتو کاربرد مهمی ندارد چرا که به‌عنوان نمونه در افراد لب شکری پس از درمان نقص اصلی، می‌توان از تاتو کردن برای ترمیم خط لب بهره برد. علاوه بر این ممکن است فرد به دلیل تصادف، سوختگی، جراحت، عمل‌های جراحی و … دچار نقص شود که می‌توان با استفاده از تاتو آن را برطرف کرد. حتی تاتوی ابرو برای افرادی که به دلایل مختلف ابروی خویش را از دست داده‌اند یا دچار نقص مادرزادی هستند، کاربردی درمانی دارند و از بارزترین نمونه‌های آن می‌توان به بیمارانی اشاره کرد که بر اثر شیمی درمانی ابروی خود را از دست داده‌اند.

از طرفی از تاتوی چشم می‌توان برای رفع نقص‌هایی چون افتادگی چشم، افتادگی پلک، آسیب و جراحت و … استفاده کرد اما مشکل این است که بیش از ۹۰ درصد تاتوها در آرایشگاه‌ها و بدون تمهیدات بهداشتی و نظارت پزشک انجام می‌شود و عوارض وحشتناکی را در پی دارد و خانم تینا از جمله افرادی هستند که قربانی این مد اشتباه شده‌اند. البته جای خوشحالی دارد که عفونت و حساسیت چشمی ایشان با مراجعه به موقع به چشم پزشک و استفاده از دارو برطرف شد اما گاهی اوقات این عوارض جبران ناپذیر است و آسیب جدی به چشم را در پی دارد. به همین دلیل توصیه می‌کنم افراد در هیچ شرایطی به فکر تاتو به ویژه تاتوی چشم و ابرو نباشند و این موضوع چند دلیل عمده دارد. یکی از مهم‌ترین دلایل این است که شاید امروز خط چشم مد باشد و چند وقت دیگر مدل خط چشم شما قدیمی شود. حتی ممکن است دوست داشته باشید یک روز آرایش نکنید اما داشتن خط چشم دایمی باعث یکنواختی چهره شما می‌شود. در این شرایط باید کلی هزینه کنید تا تاتوی شما پاک شود (البته اگر به صورت کامل پاک شود). در عین حال انجام همه تاتوهای آرایشی چشم توسط افراد غیرچشم پزشک انجام می‌شود و همین موضوع می‌تواند آسیب‌های چشمی خطرناکی را برای فرد رقم بزند.

بنابراین به جای پیروی از تاتوهای خطرناک به سراغ مدهای بی‌خطر بروید. حتما خانم تینا هم این حرف من را تایید و آرزو می‌کنند ‌ای کاش قبل از انجام تاتو از عوارض خطرناک آن باخبر بودند اما اگر با وجود دانستن عوارض تاتو همچنان برای انجام تاتو اصرار دارید باید پیش از انجام تاتو با پزشک پوست‌تان که از سابقه بیماری‌‌‌های پوستی شما آگاه است، مشورت کنید و از استاندارد بودن جوهر تاتو و استریل و یکبار ‌مصرف بودن سوزن آن مطمئن شوید. درعین‌حال، اکثر تاتوها در ایران دائمی هستند پس به امید موقتی بودن آزمایش‌اش نکنید. تزریق واکسن هپاتیت B نیز پیش از تاتو کردن احتمال ابتلای شما را به این بیماری می‌کاهد. پس از تاتو هم باید با استفاده از کرم‌‌‌های آنتی‌بیوتیک پوست را ضدعفونی کنید یا با پانسمان مدتی آن را پوشیده نگه‌دارید و تا زمان بهبود نسبی زخم‌ها زیر تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرید و حتما از کرم‌‌‌های ضدآفتاب استفاده کنید. البته فکر تاتوی خطرناک خط چشم را برای همیشه از ذهن‌تان دور کنید که بسیار خطرناک و پرعوارض است.

دکتر محمد حسین افتخاری چشم پزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *