جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکینبه خطر انداختن سلامتی بدن با نوشابه

226656

 

اگر جز کسانی هستید که نوشابه زیاد مصرف می کنید بخوانید مطالعات و آزمایشات علمی را درباره به خطر انداختن سلامتی بدن با نوشابه و عوارض این نوشیدنی گاز دار بر بدن.

 

هرچند که خیلی از افراد می گویند که مواد تشکیل دهنده این نوشابه ها بی خطر هستند اما باید بدانیم که مصرف آن ها به خصوص اگر به طور منظم باشد دارای عوارض جانبی بر روی سلامتی فرد است. بنابراین با دانستن این عوارض بهتر می توانیم درباره نحوه تغذیه مان تصمیم گیری کنیم.

آروغ زدن و سوزش سر دل

نوشابه های گازدار حاوی دی اکسید کربن محلول هستند که وقتی وارد معده می شوند با حرارت معده تبدیل به گاز می شود. این گاز به وسیله آروغ زدن های مکرر از معده خارج می شود. هنگام آروغ زدن اسید معده و غذاهای درون آن در لوله مواد غذایی بالا می آیند و این امر موجب ایجاد سوزش سر دل و احساس ترش شدن دهان می شود که به اصطلاح به آن ترش کردن نیز می گویند.

افزایش خطر چاقی

مصرف نوشابه های گاز دار که حاوی شکر هستند کالری زیادی را وارد رژیم غذایی شما می کند که ریسک ابتلا به چاقی و اضافه وزن نیز به تبعیت از آن بیشتر می شود. تحقیقات نشان داده که خطر ابتلا به چاقی در اثر مصرف نوشابه های گازدار در زنان بیشتر از مردان و در بزرگسالان بیشتر از کودکان و نوجوانان است. چاقی ریسک ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و آرتروز و … را افزایش می دهد.

کاهش مواد مغذی بدن

نوشابه های گازدار می تواند رژیم غذایی شما را تحت تاثیر قرار دهد. این نوشابه ها میزان پروتئین و ویتامین B-2 (ریبوفلاوین) و همچنین فیبر های دریافتی بدن را کاهش می دهد. افرادی که نوشابه مصرف می کنند تمایل کمتری به خوردن میوه و آب میوه دارند.

پوسیدگی دندان ها

مصرف زیاد نوشابه های گازدار موجب افزایش پوسیدگی دندان ها می شود. در داخل دهان باکتری هایی زندگی می کنند که از شکر تغذیه می شوند. هنگامی که نوشابه مصرف می کنیم این باکتری ها با استفاده از قند موجود در نوشابه مواد شیمیایی تولید می کنند که به تدریج مینای دندان را تخریب می کند. در هسته مرکزی دندان حفره هایی تشکیل می شود و به مرور با باقی ماندن قند ها این حفره ها افزایش پیدا می کنند. گاز موجود در نوشابه نیز باعث افزایش حفره ها و افزایش روند پوسیدگی دندان ها می شود.

کاهش استحکام استخوان ها

متاسفانه آمار پوکی استخوان در زنان در کشور ما به سرعت در حال افزایش است. یکی از علل این بیماری مصرف بیش از اندازه نوشابه است. اگر شما یک زن هستید باید بدانید که با مصرف نوشابه های گازدار در معرض خطر جدی پوکی استخوان قرار دارید. تحقیقات نشان می دهد که زنانی که نوشابه مصرف می کنند استخوان های ضعیف تری نسبن به زنانی که نوشابه مصرف نمی کنند دارند. ضعف استخوان ها و در پی آن پوکی استخوان ارتباط قوی با مصرف زیاد نوشابه دارد.

 

پزشکین : به خطر انداختن سلامتی بدن با نوشابه

اشتراک:


نظر خود را بیان کنیدامتیاز گوگل یادتون نره :)