جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتبرنامه غذایی برای بهبود نقرس

برنامه غذایی برای بهبود نقرس

  • این مطالعات نشان می دهد رژیم غذایی DASH نقش مهمی در کنترل نقرس دارد. این رژیم غذایی به مصرف مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات سبوس دار، محصولات لبنی کم چرب، روغن سبزیجات و حبوبات اشاره دارد و مصرف نوشیدنی های شیرین و چربی های اشباع شده را ممنوع می کند.

 

این مطالعه ۲۵ ساله که حاصل بررسی اطلاعات حدود ۵۰هزار مرد ۴۰ تا ۷۵ ساله است، نشان می‌دهد رابطه مستقیمی بین رژیم غذایی و احتمال ابتلا به نقرس، به ویژه در مردان وجود دارد.
این مطالعات نشان می دهد رژیم غذایی DASH نقش مهمی در کنترل نقرس دارد. این رژیم غذایی به مصرف مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات سبوس دار، محصولات لبنی کم چرب، روغن سبزیجات و حبوبات اشاره دارد و مصرف نوشیدنی های شیرین و چربی های اشباع شده را ممنوع می کند.
رژیم غذایی DASH، احتمال بروز انواع سرطان، سکته مغزی، بیماری های قلبی، نارسایی قلبی، سنگ کلیه و دیابت را کاهش می دهد و یک راه موثر برای کاهش وزن است.
این رژیم غذایی از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون، عنوان برترین رژیم غذایی را در پایگاه خبری U.S. News به خود اختصاص داده است و اکنون ارتباط آن با کاهش احتمال ابتلا به نقرس اثبات شده است.
اسید اوریک محصول زائدی است که از تجزیه برخی از مواد غذایی به خصوص پروتئین ها در بدن تولید می شود. تصفیه اسید اوریک در بدن توسط کلیه ها انجام می شود و این مایع مضر با ادرار دفع می شود؛ ولی زمانیکه مقدار آن زیاد باشد، فرآیند تصفیه و دفع با موفقیت انجام نمی شود و مقدار اضافی آن در بدن جمع می شود.
افزایش غلظت اسید اوریک خون در نهایت تبدیل به کریستال های (دانه های بلوری ) اورات می شود که در اطراف مفاصل و بافت های نرم تجمع می یابد. این کریستال های سوزن شکل مسئول التهاب و علایم دردناک نقرس هستند. برخی از فاکتورها احتمال بروز این بیماری را افزایش می دهند. این علایم عبارتند از :
• داشتن سابقه خانوادگی نقرس
• اضافه وزن
• داشتن مشکلات کلیوی
• قرار گرفتن در معرض سرب
• نوشیدن الکل
• مصرف برخی داروها به خصوص داروی های مدر یا نیاسین
نتایج این مطالعه در نشریه The BMJ منتشر شده است

 

منبع : الو دکتر

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید