جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتافسردگی و اندوه همیشگی باعث بیماری قلبی می شود

4

 

  • البته نشانه های روانشناسی استرس و افسردگی،  معمولا با هم در یک فرد مشاهده می شوند و تجمع نشانه ها حتی ریسک بیشتری را ایجاد می کند.

متخصصین بهداشت روان می گویند افراد غمگین و افسرده همیشه مضطرب هستند و استرس مهمترین عامل بروز انواع بیماری های قلبی و عروقی است. در نتیجه افسردگی بالینی افراد را در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی قرار می دهد.

استرس در کسانی که مستعد عصبانیت و افسردگی هستند با افزایش تولید هورمون استرس ، نور اپی نفرین ، همراه است.

شواهد علمی نشانگر این است  که افزایش این هورمون قسمت التهابی سیستم ایمنی رافعال نموده بیان ژن هایی را که باعث التهاب مزمن و خفیف می شوند را تحریک می کند.این التهاب با افزایش سطوح سی آر پی مشخص می شود.

همچنین استرس و افسردگی موجب افزایش فشار خون و افزایش ضربان قلب می شود که این عوامل مهمترین علل بروز بیماری های قلبی و عروقی هستند.

علاوه بر این، استرس موجب ترشح هورمون های آدرنالین و کورتیزول در بدن می شود. ترشح مداوم این هورمون ها موجب آسیب به قلب می شود، همچنین ترشح زیاد این هورمون ها مهمترین عامل ایجاد لخته خون در رگ است.

البته نشانه های روانشناسی استرس و افسردگی،  معمولا با هم در یک فرد مشاهده می شوند و تجمع نشانه ها حتی ریسک بیشتری را ایجاد می کند.

افراد شاد مدام در تحرک هستند و به تناسب اندام و وزن بدن خود اهمیت می دهند. این افراد کمتر به پرخوری و سیگار رو می آورند.

در این مطالعات نگرش ۱۰۰ انسان و میزان رضایت آنان از زندگی در ۳۰ سال مورد بررسی دقیق قرار گرفته است. نتیجه حاکی از آن است که شادی، احتمال بروز بیماری های قلبی و عروقی را تا ۶۰ درصد کاهش می دهد.

محققان به تازگی دریافتند که مهمترین عامل شادی، ژنتیک فرد است؛ ولی با تکیه بر این امر نمی توان غمگینی را حق تمام افرادی که این ژن را ندارند ،تلقی کرد چراکه عوامل محیطی و طرز فکر نیز به اندازه عوامل ژنتیکی در احساس شادی تعیین کننده است .

سن، سیگار، دیابت، میزان کلسترول و فشار خون به عنوان موثرترین پارامترهای سلامت قلب درنظر گرفته می شوند.

نتایج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه American Journal of Cardiology به چاپ رسیده است.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید