افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

افزایش رشد قد کودکان با این پروتئین

  • یکی از علل عدم افزایش قد در کشور ما کمبود روی در کودکان است که بسیار شایع است، خاطرنشان کرد: «این عنصر نقش حیاتی در افزایش قد دارد و کمبود آن علاوه بر کوتاه‌قدی منجر به خستگی و ضعف در کودکان نیز می‌شود.

 

دکتر احمد اسماعیل‌زاده، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: «در بین گروه‌های غذایی، مصرف گوشت به دلیل اینکه حاوی پروتئین حیوانی و اسیدهای آمینه ضروری برای رشد به خصوص کودکان (پیش دبستانی) است، بسیار حائز اهمیت است.»

وی ادامه داد: «کودکان در سنین رشد هفته‌ای سه تا چهار بار حتما باید گوشت قرمز و هر بار به مقدار ۵۰ تا ۶۰ گرم مصرف کنند. اما با این حال، یکی از عللی که باعث می‌شود میلی به خوردن گوشت نداشته باشد، به این خاطر است جویدن گوشت برایشان سخت است و اغلب در این سنین مایلند غذاهای راحت‌الحلقوم بخورند درنتیجه از خوردن گوشت امتناع می‌کنند.»

این متخصص تغذیه با تاکید بر اینکه مادران باید با در نظر گرفتن یکسری تدابیر کودک را ترغیب به خوردن گوشت کنند، گفت: «اگر گوشت به صورت چرخ‌کرده در ماکارونی یا قلقلی در خورش، کباب یا کباب‌تابه‌ای و… تهیه شود، کودکان میل بیشتری به خوردن آن دارند و به این ترتیب نیاز رشدی آنها تامین و هم از بروز کم‌خونی جلوگیری می‌شود.»

وی با اشاره به اینکه اگر کودکی با به کارگیری این ترفندها همچنان لب به گوشت نزد، باید از جایگزین‌هایی مثل مرغ و ماهی استفاده شود، یادآور شد: «با این حال برخی از کودکان هم هستند که به هیچ‌وجه لب به گوشت قرمز، سفید یا ماهی نمی‌زنند، در این شرایط تخم‌مرغ می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای تامین پروتئین موردنیاز بدن باشد. در برنامه غذایی کودکان در سنین رشد باید روزانه یک عدد تخم‌مرغ گنجانده شود. سفیده تخم‌مرغ پروتئین مطلق و کامل بوده که برای رشد قدی مناسب است. اگر کودکی میل به خوردن زرده تخم‌مرغ ندارد مشکلی نیست.»

دکتر اسماعیل‌زاده با بیان اینکه یکی از علل عدم افزایش قد در کشور ما کمبود روی در کودکان است که بسیار شایع است، خاطرنشان کرد: «این عنصر نقش حیاتی در افزایش قد دارد و کمبود آن علاوه بر کوتاه‌قدی منجر به خستگی و ضعف در کودکان نیز می‌شود. با توجه به اینکه مواد غذایی پرپروتئین حاوی مقادیر بالایی روی هستند، به همین دلیل تاکید می‌شود کودکان در سنین رشد هفته‌ای سه تا چهار بار حتما باید گوشت قرمز و هر بار به مقدار ۵۰ تا ۶۰ گرم مصرف کنند.»

وی در نهایت یادآور شد: «بسیاری از خانواده‌ها به دلیل اینکه شنیده‌اند روی باعث رشد قدی بهتر کودکان می‌شود، از این رو خودسرانه به فرزند خود مکمل روی می‌دهند. درحالی که استفاده از مکمل روی چه به صورت شربت، چه قرص حتما باید به تجویز پزشک باشد چون دریافت زیادی عنصر روی باعث بلوغ زودرس، اختلالات کلیوی و مسمومیت کلیوی می‌شود.»

منبع : بهداشت نیوز

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *