جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتاثرات منفی دخانیات بر سقط جنین و زایمان زودرس

اثرات منفی دخانیات بر سقط جنین و زایمان زودرس

download

 

محققان پس از بررسی افرادی که قلیان و مواد دخانیات مصرف می کنند به برخی اثرات منفی زیادی دارد از جمله خانم های باردار بخوانید در ادامه مطلب اثرات منفی دخانیات بر سقط جنین و زایمان زودرس.

محمدرضا مسجدی استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات در خصوص تأثیر سیگار و دخانیات روی جنین بیان کرد: حدود ۲۰ درصد از آقایان و حدود ۲ درصد از خانم‌ها سیگار مصرف می‌کنند که این آمار در مصرف قلیان متفاوت است به گونه‌ای که ۱۵ تا ۲۵ درصد از دختران و خانم‌ها قلیان می‌کشند.

وی ادامه داد: این در حالی است که دود سیگار حاوی ۴ هزار و دود قلیان حاوی ۷ هزار و ۲۰۰ ماده خطرناک است.
مسجدی عنوان کرد: زمانی که خانم بارداری در معرض دود قلیان قرار می‌گیرد این دود وارد دستگاه تنفسی وی می‌شود و پس از آن به گردش خود راه پیدا می‌کند و بدین ترتیب روی جنین تأثیر می‌گذارد و در این شرایط علاوه بر این که رشد جنین آسیب می‌بیند و کندتر می‌شود تکامل وی در این دوران هم کمتر می‌شود.

وی افزود: با وارد شدن دود سیگار به بدن مادر باردار احتمال سقط، مرگ و زایمان نارس در وی افزایش می‌یابد و در واقع این موضوع خطری جدی است.

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات ایران خاطر نشان کرد: مطالعات دراز مدتی طی ۲۰ سال در یکی از کشورهای اروپایی انجام شده حاکی ازآن است که فرزند مادرانی که در دوران حاملگی در معرض دود سیگار و قلیان بوده‌اند بیشتر دچار آسم و لارنژیت شده‌اند. همچنین رشد فیزیولوژیک فرد در این شرایط کمتر است.

 

پزشکین : اثرات منفی دخانیات بر سقط جنین و زایمان زودرس

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید