جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغات



اثرات قرص ضدبارداری بر مغز زنان

L129289345032

قابل توجه خانم هایی که برای پیشگیری از بارداری قرص مصرف می کنند ، بخوانید در مورد اثرات قرص ضدبارداری بر مغز زنان در ادامه مطلب .

بسياري از زنان مدعي ‌هستند که مصرف قرص ‌هاي پيشگيري از بارداري، آن‌ ها را به شخص ديگري تبديل مي‌ کند. ظاهرا حق با آن‌ ها است چون مطالعات جديد تغييراتي را در بافت بخش پيش ‌پيشاني مغزاين زنان نشان مي ‌دهد.

شايد شما هم جز خانم ‌هايي باشيد که از قرص‌ هاي پيشگيري از بارداري استفاده مي ‌کنند، يا دست کم با خانم‌ هايي که از اين قرص ‌ها استفاده مي‌ کنند در ارتباط نزديک قرار داريد. آيا تا به حال متوجه تغييري مشهود شده ‌ايد؟ برخي خانم ‌ها مدعي‌ هستند که با مصرف اين نوع قرص‌ ها ديگر خودشان نيستند، شما هم با آن‌ ها موافقيد؟

۵۰ سال از استفاده اين قرص‌ ها در بين خانم‌ ها مي ‌گذرد و ما هنوز اطلاعات کمي در مورد اثرات جانبي آن ‌ها داريم. اگرچه شرکت‌ هاي توليدکننده دارو مکررا ميزان هورمون ‌هاي موجود در قرص‌ هاي پيشگيري از بارداري را کم کرده‌ اند تا از عوارض جانبي آن‌ ها بکاهند، اما همچنان شکايات فراواني در مورد آثار اين داروها بيان مي ‌شود: تغيير خلق، افسردگي و کاهش انرژي زندگي. در واقع برخي از انواع اين قرص‌ ها نه تنها احتمال بارداري را کاهش مي ‌دهند،‌ بلکه تمايل زنان به برقراري ارتباط جنسي را هم کاهش مي ‌دهند و يا با تغييرات شديد خلق خانم‌ ها، گرايش همسران‌ شان را به برقراري ارتباط با آن ‌ها کاهش مي ‌دهند و از اين طريق هم،‌ شانس بارداري را کم مي‌ کنند.

اما اي همه داستان نيست. به گزارش پاپ ‌ساينس، مطالعات جديد نشان مي ‌دهند در زناني که از قرص‌ هاي پيشگيري استفاده مي‌ کنند، منطقه قشري پيش ‌پيشاني مغز بزرگ ‌تر مي‌ شود. اين منطقه مسئول فعاليت ‌هاي شناختي مغزي از جمله تصميم ‌گيري است. شايد در نگاه اول بتوان نتيجه گرفت که پس،‌ زناني که از اين قرص ‌ها استفاده مي‌ کنند باهوش ‌تر مي ‌شوند و فعاليت‌ هاي شناختي بهتري از خود نشان مي‌ دهند.

اما به گفته محققين، مغز مانند يک کندوي زنبور است. تغيير در هر بخشي از آن، روي ساير بخش‌ ها تاثير مي ‌گذارد. بنابراين حتي ممکن است زناني که از قرص ‌هاي پيشگيري استفاده مي ‌کنند،‌ رفتارهاي غير عاقلانه بيشتري داشته باشند و يا حتي پُرتنش تر و خطرناک‌ تر رفتار کنند.

بررسي تاثير واقعي مصرف قرص ‌هاي پيشگيري، نياز به مطالعات دقيق رفتاري دارد. آن چه مشخص است،‌ اين است که اين قرص ‌ها، مغز خانم‌ هاي مصرف‌کننده را از نظر فيزيکي تغيير مي‌ دهند.

 

پزشکین : اثرات قرص ضدبارداری بر مغز زنان

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید