جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتآنچه درباره قارچ های پوستی و دلایل بروز آن نمیدانید

آنچه درباره قارچ های پوستی و دلایل بروز آن نمیدانید

fo14062

 

پژوهشگران و متخصصان پوست به بررسی یک بیماری عفونی پوست پرداخته اند که در این پست شرح کامل از آنچه درباره قارچ های پوستی و دلایل بروز آن نمیدانید را بیان می کنیم از دیدگاه متخصصان پوست .

بیماری‌های قارچی را باید از علت‌های اصلی بروز بیماری‌های پوستی دانست که در میان اطرافیان خودمان نیز انواع خفیف تا شدیدش را معمولا زیاد می‌بینیم. در صفحه «پوست و مو»ی این هفته با دکتر مجتبی امیری، متخصص پوست و عضو هیات علمی بیمارستان بقیه‌ا…در مورد اینکه قارچ‌ها چه هستند و چگونه به بدن آسیب می‌رسانند و باعث بروز بیماری‌های پوستی می‌شوند، گفت‌وگو کرده‌ایم.

معمولا وقتی یک مشکل پوستی در بدن ایجاد می‌شود، یکی از اولین مواردی که متخصصان پوست به آن شک می‌کنند، بیماری‌های قارچی است. چرا؟ اصلا قارچ‌های پوستی چه هستند و چگونه باعث بروز بیماری می‌شوند؟

قارچ‌ها جاندارانی هستند که در محیط‌زیست ما و در کنار ما زندگی می‌کنند و در هوا، خاک، آب، گیاهان و حتی انسان‌ها نیز معمولا به وفور یافت می‌شوند. بدن انسان درون خود نوع خاصی از قارچ‌ها را جای داده است که معمولا بی‌خطر هستند. با این وجود زمانی که بنا به دلایلی خاص قارچ رشد و به نحوی بیش از حد خود را در سیستم بدن ما تکثیر کند، می‌تواند باعث بروز عفونت قارچی شود.

چگونه یک قارچ می‌تواند باعث بروز یک بیماری عفونی شود؟

قارچ‌هایی که باعث بروز عفونت‌های پوستی در بدن ما می‌شوند، از پروتئینی به نام کراتین در بدن ما تغذیه می‌کنند. این نوع پروتئین در لایه بیرونی پوست بدن و ناخن‌ها و مو موجود است. انواع مختلفی از قارچ‌ها وجود دارند که مسئول عفونت‌های مختلف پوستی هستند.

عفونت‌های پوستی می‌توانند در هر نقطه‌ای از بدن ما پدید آیند، از جمله نواحی‌ای مانند پاها، ناخن‌ها، پوست سر و ناحیه کشاله ران. بیشتر این عفونت‌ها با تجویز داروهای موضعی قابل‌کنترل هستند. با این وجود می‌توانند باعث بروز برخی از بیماری‌های حاد در برخی از نقاط بدن شوند، به‌خصوص زمانی که سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد.

قارچ‌های پوستی بیشتر در کدام نواحی از بدن خودنمایی می‌کنند؟

قارچ‌ها معمولا در پوست و مو شایع‌تر هستند و علامت بارزشان ایجاد لک‌های پوستی است. وقتی قارچ در بدن ایجاد شد، پوست شروع می‌کند به خارش و قرمز شدن و کم‌کم لک‌هایی نیز در پوست ایجاد می‌شود.

درست است که قارچ‌ها در نواحی مرطوب بیشتر رشد و نمو می‌کنند؟

بله، وجود قارچ‌ها در نواحی مرطوب‌تر شایع‌تر است و زودتر می‌توانند رشد و نمو کنند. به همین دلیل، باید بهداشت در نواحی‌ای که مرطوب‌تر است، بیشتر رعایت شود.

عفونت‌های قارچی در کدام نواحی از بدن سخت‌تر از بین می‌رود؟

معمولا قارچ‌ها در ناخن‌ها دیر‌تر از بین می‌روند چون خون‌رسانی در ناخن کمتر است و به صورت لک‌های سفیدرنگ در ناخن خود را نشان می‌دهند. البته با دارودرمانی می‌‌توان این مشکل را حل کرد اما معمولا طول درمان برای ناخن در این شرایط طولانی‌تر خواهد بود و ممکن است نزدیک به ۲ ماه طول بکشد.

عفونت قارچی در پوست سر چه نشانه‌هایی دارد؟

زمانی که عفونت قارچی سر را تحت‌تاثیر خود قرار می‌دهد روی ساقه مو نیز اثر می‌گذارد و پوست سر پوسته‌پوسته می‌شود که همراه با خارش است. عفونت ممکن است در ناحیه‌ای محدود از پوست سر ایجاد شود یا اینکه تمام پوست سر دچار عفونت شود.

چه درمانی را برای خانم‌هایی که با این مشکل مواجه هستند، پیشنهاد می‌کنید؟

درمان این بیماری به ماهیت عفونت بستگی دارد. ماهیت عفونت کپک واژنی می‌تواند خفیف، وخیم یا پیچیده باشد. عفونت‌های خفیف آن گروه از عفونت‌هایی هستند که هر از گاهی با علائمی خفیف یا متوسط پدید می‌آیند، اما بسیاری از زنان دچار عفونت‌هایی مکرر و آزار‌دهنده می‌شوند. در این مورد درمان می‌تواند شامل استفاده از پماد ضدقارچ، قرص ،‌شیاف یا کرم شود.

و در مورد کودکان چطور؟

کودکان هم در معرض این بیماری هستند و یکی از مکان‌هایی که انتشار این بیماری در آن زیاد است، مدرسه است که خیلی راحت از فردی به فرد دیگر سرایت می‌کند. به همین دلیل آنها حتما باید دست و صورت خود را پس از بازگشت به منزل بشویند و بهتر است لباس زیرشان را هم روزی یک بار عوض کنند.

پزشکین : آنچه درباره قارچ های پوستی و دلایل بروز آن نمیدانید

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید