جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتآنچه در مورد بیماری های پوستی سالک و خارش پوستی و لیکن پلان نمیدانید

1150250_351695194961760_1513732382_n

چند نوع بیماری پوستی در این جا به شما معرفی می کنیم با راهکارهایی در مورد درمان آنها بخوانید در این جا آنچه در مورد بیماری های پوستی سالک و خارش پوستی و لیکن پلان نمیدانید با توضیحات کامل در ادامه مطلب .

لیکن پلان

لیکن پلان بیماری التهابی پوستی – مخاطی است که با یک سری ضایعات پوستی و خارش شدید شناخته می شود . شایع ترین سن بروز ۳۰ تا ۶۰ سالگی می باشد. علت بیماری ناشناخته است. چندین علت را در این بیماری دخیل می دانند که اختلال ژنتیکی به صورت درگیری سیستم ایمنی بدن هسته اصلی این علل می باشد.

 

مناطق درگیر

پوست : انواع و اقسام ضایعات پوستی در این بیماری دیده می شود ، ولی شایع ترین آن به صورت پاپول یا برجستگی های بنفش رنگ است که در ابتدا قرمز هستند و بیشتر در مچ دست ، پایین ساق پا ، و روی ساعد به صورت قرینه دیده می شوند البته در جاهای دیگر بدن نیز می توانند دیده شوند.

مخاط : در داخل دهان به صورت لکه های سفید خاکستری و بنفش رنگ معمولاً بدون علامت و گاهی با ضایعات برجسته و در موارد نادر با زخم های سطحی دهان همراه با درد دیده می شوند .

حس خارش وقتی خفیف باشد تا حدی لذت بخش است ولی در موارد شدید بسیار رنج آور است به حدی که حتی شخص مبتلا را وادار به خودکشی می کند. خارش ممکن است منحصر به یک فرد باشد و یا در عده ای از افراد یک خانواده یا مدرسه و غیره پیدا شود.

ناخن: درگیری ناخن  نیز در این بیماری دیده می شود که به صورت شکنندگی و حفره حفره شدن ناخن و ضخیم شدن صفحه ناخن و یک سری تغییرات دیگر دیده می شود.مو: در این بیماری ریزش مو  در فعالیت بیماری شایع است و در مواردی ریزش مو دائمی بوده و باعث کچلی دائمی می گردد .

درمان و مراقبت های لازم :

درمان های متفاوت و متعددی در این بیماری تجویز می شود از آنتی بیوتیک ها گرفته تا ویتامین ها  ، استروئید و داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی که باید تحت نظر پزشک متخصص تجویز شوند. این بیماری خوش خیم است و در مواردی بدون درمان بهبودی حاصل می شود.

چون بعضی از داروها و تماس با بعضی مواد شیمیایی در بروز آن نقش دارند در صورت مشخص شدن مورد خاص باید از آن اجتناب نمود.

سالک

بیماری عفونی است که انواع گوناگون دارد و پوست ، مخاط و احشاء بدن را درگیر می کند. ضایعه آن حدود یک سال طول می کشد و سپس بهبود می یابد، و جای زخم بر جای می گذارد. عامل ایجاد سالک «لیشمانیا» نامیده می شود که یک موجود تک سلولی است (جزء باکتری ها نیست و انگل محسوب می شود). لیشمانیا در بدن موش زندگی می کند. یک نوع پشه بسیار کوچک به نام پشه خاکی موش را می گزد و این انگل وارد بدن پشه می شود. این پشه کوچک که قدرت پرواز زیادی هم ندارد چنانچه شخصی را نیش بزند، این موجود تک سلولی یعنی لیشمانیا وارد پوست شخص شده و بیماری سالک را به وجود می آورد. سالک پوستی به دو صورت

خشک و مرطوب دیده می شود.

سالک خشک در بهار و اوایل تابستان شیوع دارد. ابتدا محل گزش پشه خاکی، به صورت یک برجستگی کوچک روی پوست است ولی بعداً به صورت زخم در می آید که قطر آن به چند سانتیمتر هم ممکن است برسد این ضایعات درد و خارش ندارند. پس از حدود یک سال این ضایعه خوب می شود و جای زخم (جای سالک) از خود باقی می گذارد. چون پشه خاکی بیشتر صورت و دست ها را که در معرض اوست نیش می زند، محل سالک بیشتر در این مناطق است.

درمان سالک:

داروهای محتوی آنتیموان ۵ ظرفیتی به صورت آمپول و یا قرص های کتوکونازول یا داروهای دیگر طبق دستور پزشک.

پیشگیری از سالک:

سالک واکسن مؤثر تأیید شده برای معرفی عمومی ندارد. استفاده از پشه بند پارچه ای که پشه خاکی نتواند از آن عبور کند مفید است. طول یک پشه خاکی حدود دو تا سه میلیمتر است.

خارش

خارش هم مانند درد حسی است نامطبوع و به منزله استمداد پوست برای خلاصی از شر عوامل نامساعد بیرونی یا درونی یا پاره ای از امراض پوستی است. این حس، شخص را از طریق رفلکس نخاعی وادار به عمل خاراندن می کند. عمل خاراندن گاه حالت نرم و نوازش گونه داشته با کف دست صورت می گیرد مانند کهیرهای خفیف؛ و گاهی حالت خراشاندن و تخریبی دارد مانند پروریگو که درآن شخص پوست را زخمی می کند تا از آن خون خارج شود و این عمل با ناخن و یا وسایلی خشن مانند مسواک و برس صورت می گیرد. خارش در اگزمای آتوپیک از این نوع می باشند.

گاهی خارش خیلی شدید و همراه حس سوزش ودرد می گردد که نمونه آن را در بیمار دورینک می بینیم و عکس العمل خاراندن در اینجا بلافاصله منجر به پاره شدن تاول های ریز بیماری می شود. حس خارش ، مخصوص پوست و نیمه مخاط های سنگفرشی مانند بینی و حلق و چشم و قسمت فوقانی دستگاه تنفسی است .

حس خارش توسط رشته های عصبی آزاد و بدون میلینن که در حد فاصله بین درم ( لایه زیر پوست ) و اپیدرم ( لایه روی پوست ) قرار دارند، گرفته و منتقل می شود. حس خارش وقتی خفیف باشد تا حدی لذت بخش است ولی در موارد شدید بسیار رنج آور است به حدی که حتی شخص مبتلا را وادار به خودکشی می کند. خارش ممکن است منحصر به یک فرد باشد و یا در عده ای از افراد یک خانواده یا مدرسه و غیره پیدا شود. اگر خارش دسته جمعی باشد احتمالاً مربوط به گال یا سایر بیماری های انگلی می باشد. خارش مهمترین علامت ذهنی ( سوبژکتیو) بیمارهای پوستی است. خارش در غیاب علایم پوستی ممکن است نشانه بیماری های داخلی باشد مانند بیماری های هورمونی ، کبدی، کلیوی ، خونی و … یا ممکن است جنبه عصبی داشته باشد مثل خارش در دپرسیون و نـِوروزها(NEUROSIS) و خارش در فوبی ها ( نوعی ترس ) و پسیکوزها.

ذکر مطلب با این جزئیات ضرورتی ندارد و خواننده متوجه هم نمی شود . (حس خارش توسط گیرنده ها گرفته شده و به عقده های عصبی پشتی نخاع همان طرف می رسد و سپس از آنجا به شاخ خلفی همان طرف رفته و در شاخ خلفی، نورون عوض کرده و سپس به طرف مقابل می رود و بعد از طریق رشته های اسپینوتالامیک به تالاموس رفته و از آنجا به کورتکس مغز می رسد). خارش فیزیولوژیک خفیف و گذرا است و ممکن است منجر به خاراندن نگردد ، برعکس خارش پاتولوژیک شدید و سبب خاراندن می گردد.

خارش ممکن است محدود به منطقه خاصی باشد یا ژنرالیزه باشد. مثلاً پسوریازیس و اگزمای سبورئیک مربوط به پوست سر است و آلرژی های موجود در هوا و

مواد آرایشی  و لاک ناخن در پلک ها ایجاد حساسیت می کند.

 

پزشکین : آنچه در مورد بیماری های پوستی سالک و خارش پوستی و لیکن پلان نمیدانید

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید