افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

دلیل سخت شدن کاهش وزن در میانسالی

چرا کاهش وزن بعد از 40 سالگی دشوار است؟

کاهش وزن بعد از چهل سالگی

حتی بازیگران مشهوری که اندام خوبی دارند به این نتیجه رسیده اند که کاهش وزن بعد از افزایش سن کمی دشوار است. در این مقاله قصد داریم دلایل علمی برای این موضوع را بیان کنیم و ببینیم چه کاری می توانیم در این باره انجام دهیم.

به گزارش پزشکین به نقل از healthline؛ زمانی که سنتان افزایش پیدا می کند کاهش وزن نیز کمی دشوار می شود. این یک حقیقت انکارنشدنی است. اما اگر بالای ۴۰ سال سن داشته باشید و به کاهش وزن نیاز پیدا کنید چه اتفاقی روی می دهد؟ شاید مشکل مرتبط با وزن داشته باشید. ممکن است در حال ریکاوری از یک فرایند دشوار باشید. شاید برنامه منظم تمرینات ورزشی شما با یک اسیب دچار اختلال شده باشد یا اینکه همانند بازیگر مشهور شارلیز ترون به این نتیجه رسیده باشید که کاهش وزن بعد از ۴۰ سالگی به سختی انجام می شود و این روند بسیار کندتر از سال های قبل است.

دلیل اینکه چرا کاهش وزن بعد از ۴۰ سالگی کندتر می شود از فردی به فرد دیگر متغیر است. این موضوع به خاطر نقشی است که ژنتیک در افزایش وزن دارد. اما کاهش نرخ متابولیسم در افراد کهنسال، فاکتور بزرگی محسوبی می شود و تغییر در هورمون ها در زنان پس از یائسگی نیز در این شرایط دخیل است.

فاکتورهای مرتبط با سبک زندگی نیز می توانند نقشی در کاهش و افزایش وزن داشته باشند. مردان و زنان کهنسال ممکن است استرس بیشتری داشته باشند و از لحاظ فیزیکی نتوانند همانند سال های جوانی به تمرینات ورزشی بپردازند. با اینحال اگر چنین علل زمینه ای را در ذهن داشته باشید، ممکن است به این نتیجه برسید که کاهش وزن به طور کامل غیر ممکن نیست. سوزان وینر در این باره چنین می گوید: بیشتر افراد تصور نمی کنند که وزن نیز دچار تغییر می شود و حتی نسبت توزیع وزن در بدن دستخوش تغییراتی می گردند. این یک موضوع واقعی است و در تصورات شما نیست.

مواردی که باید بدان توجه داشته باشید:

اولین گام برای کاهش وزن شناسایی مواردی است که برطرف کردن آن ها آسان است. به این فکر کنید که چه تغییراتی در زندگی، شغل یا روابط شما ایجاد شده است؟ آیا این مشکلات بر روی زمانِ خوردن، مقدار غذایی که می خورید و کسی که با او غذا می خورید تاثیر گذاشته است؟ این تغییرات در خوردن می تواند بر روی وزن شما نیز اثر بگذارد. اگر عادت کرده اید با سایر افراد غذا بخورید ممکن است سبزیجات بیشتری میل نمایید. به تنهایی، خوردن مواد غذایی سالم کمی دشوار می شود.

تغییر در الگوهای خواب نیز می تواند به افزایش وزن منجر شود. با اینکه دیر بیدار شدن در سنین جوانی ممکن است به مشکلات وزنی منجر نشود اما بعد از ۴۰ سالگی چنین شرایطی به ندرت رخ می دهد و این موضوع احتمالا به خاطر شغل یا وظایف والدینی است که دارید. افراد زمانی که حس خستگی دارند بیشتر از قبل به خوردن روی می آورند.

چیزی که مصرف می کنید از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. متخصصان توصیه می کنند پروتئین بیشتر، سبزیجات بیشتر و چربی های اشباع شده کمتری مصرف کنید.

شاید یکی از دلایل اصلی افزایش وزن مرتبط با سن این باشد که مفاصل شما دیگر نمی تواند دوچرخه سواری، تمرینات ورزشی یا پیاده روی های طولانی را تحمل کند. این موضوع باعث می شود پرخوری به افزایش وزن منجر گردد. البته روش های دیگری برای افزایش تحرک وجود دارد. یکی از گزینه هایی که در این شرایط می تواند به شما کمک کند استفاده از شناست.

سارکوپنیا یا همان کم ماهیچگی به از دست رفتن بافت های عضلانی منجر می شود که به عنوان بخش طبیعی فرآیند پیری آغاز می گردد و در سن ۴۰ سالگی ممکن است فرد را درگیر خود سازد. متخصصان بر این باورند که ۴۰ درصد از حجم عضلانی بین ۴۰ الی ۸۰ سالگی از دست می رود. این فرآیند به متابولیسم کندتر منجر می شود زیرا عضلات نسبت به چربی، کالری بیشتری می سوزانند.

متخصصان توصیه می کنند برای حفظ عضلات و حجم آن ها از تمرینات قدرتی و مقاومتی استفاده شود. برخی از این مشکلات را می توان با یک راه حل ساده برطرف کرد. سعی کنید در طول روز تمرینات ورزشی را انجام دهید. این موضوع به هنگام افزایش سن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زمانی که تمرینات ورزشی را به طور منظم انجام می دهید می توانید خود را از توسعه افسردگی و عادت های خوردن ضعیف دور نگه دارید.

اگر ببینید می توانید در این برهه جدید از زندگی، با مشکلات به خوبی دست و پنجه نرم می کنید، انتظارات شما از کاهش وزن و شرایط مرتبط با آن تعدیل می شود و نگرانی هایی که در این مورد دارید کاهش پیدا می کند. به خاطر داشته باشید که افزایش چند کلیوگرم وزن بعد از ۴۰ سالگی ممکن است به مشکلات بزرگی در سلامتی منجر نشود.

پس خود را زیاد نگران نکنید و بپذیرید که این موضوع هم بخشی از چرخه طبیعی زندگی است.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *