افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

استفاده از متابولیسم سلولی سلول های بنیادی برای مبارزه با سرطان

از بین بردن سلول‌های بنیادی سرطان

این احتمال وجود دارد که محققان با تمرکز بر این امر که چگونه سلول‌های بنیادی سرطانی متابولیزه می‌شوند، راه جدیدی را برای شکست دادن سرطان پیدا کنند. در واقع این راه می‌تواند حمله به منبع عرضه ی انرژی این سلول‌ها باشد. مقاومت به طیف مختلفی از داروها یک مشکل اساسی در هنگام درمان سرطان است. داروهایی که ممکن است در ابتدا موثر باشند، پس از مدتی اثر  خود را از دست خواهند داد.

دانشمندان مرکز سرطان روگل دانشگاه میشیگان بر روی اینکه چگونه سلول‌های بنیادی سرطانی خود را به این صورت وفق می‌دهند تمرکز نموده اند. سلول‌های بنیادی سرطانی جمعیت کوچکی از سلول‌های موجود در تومور هستند و درست همانند سلول‌های بنیادی استاندارد، آنها قادرند طیف متنوعی از سلول‌ها را ایجاد کنند. تصور می‌شود که این سلول‌ها نقش مهمی را در عود انواع سرطان‌ها ایفا می‌کنند، زیرا معمولا پس از شیمی درمانی استاندارد و پرتودرمانی زنده باقی می‌مانند.

سلول های بنیادی برای مبارزه با سرطان

به گفته دکتر ویشا، نویسنده ی این تحقیق، “هنگامی که ما از درمان‌های هدفمندی استفاده می‌کنیم، اغلب این درمان‌ها فقط برای یک دوره ی زمانی مشخص موثر می‌باشند، و سپس سرطان نسبت به درمان مقاوم می‌شود. بیشتر این مقاومت از سلول‌های بنیادی سرطانی نشات می‌گیرد. آنها فرم خود را تغییر می‌دهند تا از درمان هدفمند فرار کنند. به دلیل این توانایی در تغییر شکل، دکتر ویشا نتیجه می‌گیرد که “ما برای از بین بردن این سلول‌های بنیادی به درمان‌های سلول‌های بنیادی چند گانه نیاز داریم.”

متابولیسم سلول‌های سرطانی

در آخرین آزمایش خود، دکتر ویشا به تجزیه و تحلیل این موضوع پرداخت که چگونه سلول‌های بنیادی سرطانی متابولیزه می‌شوند نتایج این تحلیل در مجله متابولیسم سلولی منتشر شده است. محققان قبلا نشان داده بودند که سلول‌های بنیادی سرطانی انعطاف پذیر هستند و می‌توانند خود را به حالات مختلف تغییر دهند: یکی از این حالات، حالت سکون و دیگری حالت رشد سریع است. این توانایی تغییر به سرطان کمک می‌کند تا رشد  کرده و در کل بدن گسترش یابد.

هنگامی که سلول‌های بنیادی از یک حالت به حالت دیگر تغییر می‌کنند، متابولیسم به عنوان یک هدف بالقوه برای درمان سرطان در نظر گرفته می‌شود. هنگامی که سلول‌ها در فاز سکون هستند، نیاز به گلوکز دارند، اما وقتی که فعال می‌شوند و شروع به تقسیم شدن می‌کنند، به سوخت‌هایی که توسط میتوکندری تولید می‌شوند تکیه می‌کنند چرا که، آنها به اکسیژن نیاز دارند.

سلول های بنیادی برای مبارزه با سرطان

به منظور خلع سلاح این تغییرات متابولیک، دکتر ویشا و تیمش از یک رویکرد دو جانبه استفاده نمودند. در ابتدا آنها از داروهای ورم مفاصل استفاده کردند که میتوکندری‌ها را مسدود نمود و سپس آنها گلوکز را دستکاری کردند تا این مسیر را مسدود کنند. دکتر ویشا در این رابطه بیان داشت به جای استفاده ی صرف از مواد شیمیایی سمی برای کشتن یک سلول‌ها، ما از متابولیسم  خود سلول برای کشتن سرطان استفاده می‌کنیم. با استفاده از این حمله ی دو طرفه، دانشمندان موفق شدند این سلول‌های بنیادی را در یک مدل موشی سرطان پستان ترسیم نمایند.

اگر چه این کار در مراحل اولیه خود قرار دارد و بسیاری از سوالات برجسته در مورد سلول‌های بنیادی سرطانی به چشم می‌خورد، لکن نتایج دلگرم کننده هستند.از آنجا که مطالعات اخیر ارتباط بین متابولیسم و ​​سیستم ایمنی را پیدا کرده اند، نویسندگان این مطالعه دورنمایی را مشاهده می‌کنند که در آن ایمونوتراپی ممکن است با یک رویکرد متابولیکی ترکیب شود تا نتایج بهتری به دست آید.

 

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *