افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

ارتباط آلودگی هوا و ابتلا به دیابت چیست؟

آلودگی هوا و دیابت مسئول مرگ میلیون ها نفر در سراسر جهان هستند

یک مطالعه جدید که به برآورد اثرات زیان آور کیفیت بد هوا پرداخته، همبستگی قابل توجهی را بین ابتلا به بیماری دیابت و سطح آلودگی هوا کشف نموده است. بنابراین نتایج این مطالعه، نویسندگان را امیدوار کرده، تا بتوانند دستورالعمل هایی را برای کاهش ابتلا به این بیماری تهیه نمایند.

آلودگی هوا و دیابت مسئول مرگ میلیون ها نفر در سراسر جهان هستند. با توجه به اظهارات سازمان بهداشت جهانی (WHO)، آلودگی هوا می تواند به سرطان ریه، عفونت های تنفسی، سکته ی مغزی و حتی بیماری های قلبی منجر شود. آلودگی هوا یک مسئله جهانی است، اما شهرهای کم درآمد و فقیر بیشتر تحت تأثیر این موضوع قرار دارند. پایگاه اطلاعات کیفیت هوا که در سال ۲۰۱۸ به روز رسانی شد، نشان می دهد که بیش از ۸۰ درصد از افرادی که در مناطق شهری زندگی می کنند، هوایی را تنفس می کنند که با استانداردهای سازمان بهداشت جهانی همخوانی ندارد.

Strong link found between air pollution and diabetes

دیابت یک بیماری مزمن است که وقتی بدن انسان بدان مبتلا می شود توانایی تولید هورمون انسولین را از دست داده و این امر، منجر به افزایش قند خون می شود. دیابت می تواند درمان شود، اما عوارض ناشی از ابتلا به این بیماری می تواند منجر به نارسایی کلیه، بیماری قلبی و سکته شود.داده های سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که تا سال ۲۰۱۴، ۸.۵ درصد از بزرگسالان به دیابت مبتلا شدند و در سال ۲۰۱۵ این بیماری باعث مرگ ۱.۶ میلیون انسان در سراسر جهان شده است.

دیابت و آلودگی هوا

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس و  سیستم سلامت و درمان میسوری تحقیقی را در این خصوص انجام دادند و ارتباط قدرتمندی را بین آلودگی هوا و دیابت کشف نمودند. برای دستیابی به نتایج قانع کننده، دانشمندان تاثیر آلودگی را بر گروهی از کهنه سربازان ایالات متحده که سابقه قبلی دیابت نداشتند، مورد بررسی قرار دادند. آن ها این شرکت کنندگان را برای مدت تقریبی ۸.۵ سال تحت نظارت قرار دادند و از مدل های مختلفی برای تست سایر پارامترها مانند غلظت سدیم هوای پیرامون و شکستگی اندام های تحتانی استفاده نمودند. محققان از این متغیرهای اضافی که به دیابت یا آلودگی هوا ربطی نداشتند برای از بین بردن شانس اندازه گیری یک رابطه نادرست استفاده نمودند.

براساس این تحلیل ها، برآوردها نشان می دهند که آلودگی هوا در سطح جهان باعث شده است که حدود ۳.۲ میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا شوند و تنها در سال ۲۰۱۶،  ۸.۲ میلیون نفر زندگی سالمی نداشته باشند. علاوه بر این نتایج نشان می دهد که حدود ۱۴ درصد از افراد سرتاسر جهان به دلیل ابتلا به دیابت زندگی سالمی ندارند. وی در ادامه سخنانش افزود:” این امر بسیار مهم است، زیرا بسیاری از گروه های سخنران صنعتی استدلال می کنند که سطح فعلی آلودگی هوا بیش از حد بالاست و باید کاهش یابد. “در واقع شواهد نشان می دهند که سطح آلودگی فعلی هنوز به اندازه کافی امن نیست و باید تصمیمات جدی تری اتخاذ شود”.

air polution

آلودگی هوا چگونه می تواند منجر به دیابت شود؟

مکانیزم دقیق رابطه بین آلودگی هوا و دیابت هنوز اثبات نشده است. با این حال، دانشمندان می دانند که برخی از آلاینده ها می توانند از طریق استنشاق وارد جریان خون شوند و در بافت ها و اندام ها رسوخ کنند. این تعاملات در نهایت بدن را مختل می کند و ممکن است حساسیت و تولید انسولین را تغییر دهد.

باید توجه داشته باشیم که خطر ابتلا به دیابت مرتبط با آلودگی هوا در کشورهایی با سطح درآمد پایین تر که دارای سیاست هایی جهت پاکسازی آلودگی هوا نیستند مانند هند، چین و اندونزی بیشتر است، در حالی که در کشورهای ثروتمند مانند کانادا، استرالیا و نیوزیلند، این خطر کمتر احساس می شود. یافته های این تحقیق نشان می دهد که خطر ابتلا به دیابت به طور چشمگیری با قرار گرفتن در معرض هوای آلوده افزایش می یابد و لذا  نهاد بین المللی حفاظت از محیط زیست نیز دستورالعمل هایی را در این خصوص ارائه نموده است.  

به عبارت دیگر، حتی در شهرهایی که رسما میزان آلودگی هوا در آن ها “امن” تلقی می شود، باز هم این خطر  به طور قابل توجهی وجود دارد. در اکتبر سال ۲۰۱۷، کمیسیون آلودگی و سلامت لانکت، گزارشی را مبنی بر اثرات مضر آلودگی هوا منتشر نمود.

این مطالعه جدید که هدف آن کشف شواهد جدیدی در رابطه با اثرات مضر آلودگی هوا بود، نشان داد که آلودگی هوا می تواند تاثیر بسزایی بر سلامت انسان داشته باشد و احتمالا منجر به توسعه ی دیابت خواهد شد.

 

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *