افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

مضرات شراب قرمز چیست؟

شراب قرمز چیست و چه عوارضی دارد؟
(1 رای, امتیاز میانگین: 3٫00 از 5)

شراب قرمز

سال هاست که مزایای شراب قرمز برای سلامتی افراد مورد بحث قرار گرفته است. بیشتر افراد بر این باورند که یک لیوان شراب در روز می تواند بخش مهمی از رژیم غذایی سالم باشد. این در حالیست که برخی از افراد فکر می کنند شراب ماده خوبی نیست و باید از رژیم غذایی حذف شود.

مطالعات انجام شده نشان می دهد مصرف متعادل شراب قرمز می تواند خطر ابتلا به بیماری های مختلفی همچون بیماری های قلبی را کاهش دهد. با اینحال خط بسیار باریکی بین مصرف متعادل و زیاد وجود دارد. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم.

شراب قرمز چیست؟

شراب قرمز با فشردن و تخمیر کردن انگور قرمز به دست می آید. انواع مختلفی از شرایط قرمز وجود دارد که طعم و رنگ هر کدام از آن ها با هم متفاوت است. محتوای الکلی این شراب قرمز بین ۱۲ الی ۱۵ درصد متغیر خواهد بود. مصرف متعادل شراب قرمز می تواند مزایایی برای بدن داشته باشد. این موضوع به خاطر سطح بالای آنتی اکسیدان های قدرتمندی است که در آن یافت می شود. الکل موجود در شرایط می تواند مزایایی برای بدن ایجاد نماید به شرطی که به طور متعادل مصرف شود و در مصرف آن زیاده روی صورت نگیرد.

پارادوکس فرانسوی:

شراب قرمز اغلب مسئول پارادوکس فرانسوی ها در نظر گرفته می شود. این عبارت به یافته هایی اشاره دارد که نشان می دهد فرانسه کمترین نرخ بیماری های قلبی را علی رغم مصرف چربی ها و کلسترول اشباع دارد. برخی از محققان بر این باورند که شراب قرمز یکی از مواد موجود در رژیم غذایی فرانسوی هاست و باعث شده است مضرات این مواد بر روی بدن کاهش یابد. با اینحال مطالعات جدید نشان می دهد

کلسترول و چربی های اشباع شده رژیمی غذایی زمانی که در حد معقول و منطقی مصرف شوند، باعث بروز بیماری های قلبی نمی شوند. یکی از دلایلی که برای سلامتی فرانسوی ها بیان می شود این است که آن ها غذاهای کامل و سالمی را در رژیم غذایی خود دارند.

عوارض منفی نوشیدن الکل زیاد برای بدن:

با اینکه مصرف متعادل شراب قرمز می تواند مزایایی را برای بدن داشته باشد اما مصرف زیاد آن می تواند اثرات منفی را هم ایجاد کند. این عوارض و اثرات منفی عبارتند از :

  • وابستگی به الکل: نوشیدن منظم الکل ممکن است خارج از کنترل گردد و به الکلیسم منجر شود.
  • سیروز کبدی: زمانی که در طول روز بیش از ۳۰ گرم الکل نوشیده شود خطر ابتلا به بیماری های کبدی نیز بیشتر می شود. آخرین مرحله از بیماری کبدی سیروز کبدی نامیده می شود که تهدیدکننده زندگی است.
  • افزایش خطر افسردگی: افرادی که زیاد الکل می نوشند بیشتر از سایرین در معرض افسردگی قرار دارند
  • افزایش وزن: شراب قرمز دو برابر بیشتر از سایر موارد و نوشیدنی ها انرژی و کالری دارد. مصرف زیاد آن می تواند به افزایش کالری مصرفی منجر شود و باعث افزایش وزن گردد.
  • افزایش خطر مرگ و بیماری: نوشیدن زیاد شراب حتی یک الی سه بار در هفته می تواند خطر دیابت را در مردان افزایش دهد. مصرف زیاد الکل با مرگ زودرس مرتبط است.

باید شراب قرمز مصرف کنیم؟ اگر بله چقدر؟

اگر دوست دارید شراب بخورید نباید در مصرف آن زیاده روی کنید. همانطور که قبلا نیز بیان کردیم مصرف زیاد الکل باعث بروز عوارض حادی در بدن می شود. مصرف متعادل شراب قرمز در اروپا و آمریکا به شرح زیر است:

  • یک الی یک و نیم لیوان در روز برای زنان
  • یک الی دو لیوان در روز برای مردان

به خاطر داشته باشید که این ها به مصرف کلی الکل اشاره دارند. نوشیدن این مقدار از شراب به همراه سایر نوشیدنی های الکلی می تواند شما را در معرض خطر قرار دهد. اگر سابقه سوء مصرف مواد دارید باید از خوردن نوشیدنی های الکلی به طور کامل خودداری نمایید. اگر سابقه خانوادگی ابتلا به الکلیسم را دارید باید مراقب باشید.

نتیجه گیری کلی درباره شراب:

علی رغم اینکه شراب مزایایی برای سلامتی بدن دارد هیچ کدام از آن ها باعث نمی شود به مصرف الکل روی بیاورید. سایر روش های موثری برای بهبود سلامت وجود دارد که نیازمند مصرف مواد مضری همچون الکل هم نیستند. با اینحال اگر دوست دارید شراب قرمز بخورید بهتر است در مصرف آن زیاده روی نکنید. بیش از یک الی دو لیوان در روز شراب نخورید زیرا مضرات زیادی برای بدنتان خواهد داشت.

منابع: مضرات شراب | مزایای شراب

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *