افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

افزایش فعالیت بدنی برای بیماران قلبی مهم تر از کاهش وزن است

افزایش فعالیت بدنی بدون کاهش وزن باعث می شود که افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی عمر طولانی تری داشته باشند

بر طبق یک مطالعه جدید انجام شده در دانشگاه علم و فناوری نروژ (NTNU)، افزایش فعالیت بدنی بدون کاهش وزن باعث می شود که افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی عمر طولانی تری داشته باشند. محققان این مطالعه دریافتند که بیماران مبتلا به بیماری های قلبی می توانند بدون آسیب رساندن به سلامتی خود و با افزایش فعالیت بدنی، وزن مورد نیاز خود را به دست آورند، اما نشستن و تنبلی ، خطرات قابل توجهی را برای لامتی آن ها به همراه خواهد داشت.

physical activity

به نظر می رسد که کاهش وزن برای بیمارانی که در ابتدا وزن طبیعی داشتند خطر مرگ بیشتری را به همراه دارد. این نظرسنجی، که اخیرا بر اساس مطالعه مشاهداتی داده های HUNT  صورت گرفته، در مجله قلب شناسی آمریکا (JACC) منتشر شده است. محققان بخش کالبدشکافی و تصویربرداری پزشکی NTNU به رهبری کارل جی لاوی، متخصص قلب و عروق موسسه قلب و عروق جان اچسنر در نیواورلئان و جواجی نومن در NTNU  این مطالعه را انجام دادند.

۳۳۰۷ نفر (که ۱۰۳۸ نفر از آنها زن بودند) از بیماران مبتلا به بیماری های قلبی عروقی در این مطالعه شرکت کردند. داده های HUNT که بزرگترین مجموعه اطلاعات بهداشتی نروژ است نیز در این مطالعه به کار گرفته شد. در مجموع ۱۲۰،۰۰۰ نفر موافقت کردند تا اطلاعات سلامتی خود را البته به صورت ناشناس برای تحقیق در اختیار این تیم قرار دهند و نزدیک به ۸۰،۰۰۰ نفر آزمایش خون انجام دادند. بیماران بانک اطلاعاتی HUNT در طی سال های ۱۹۸۵، ۱۹۹۶ و ۲۰۰۷ مورد بررسی قرار گرفتند و تا پایان سال ۲۰۱۴ تحت بررسی بودند.

داده های HUNT با داده های علت مرگ و میر در نروژ مقایسه شد. در طی ۳۰ سال، ۱۴۹۳ نفر از شرکت کنندگان فوت کردند و ۵۵ درصد از این مرگ و میرها ناشی از بیماری های قلبی عروقی بود.یکی از محققین این تحقیق در این خصوص گفت:  این مطالعه از این جهت مهم است که ما را قادر می سازد تا تغییرات روی داده در طول زمان را مشاهده کنیم و این همان کاری است که بسیاری از مطالعات دیگر آن را انجام نداده اند.

ورزش و زندگی طولانی تر

این مطالعه نشان داد افرادی که از لحاظ جسمی فعال تر هستند و دارای فعالیت بدنی بیشتری می باشند، بیشتر از کسانی عمر خواهند کرد که فعالیت چندانی ندارند. فعالیت بدنی پایدار در طول زمان با کاهش قابل ملاحظه مرگ و میر همراه است. شرکت کنندگان در این مطالعه به سه دسته تقسیم شدند: غیرفعال؛ دارای فعالیت جسمانی اندک و کمتر از سطح فعالیت توصیه شده؛ و دارای سطح فعالیت جسمی بالاتر از حد توصیه شده. سطح فعالیت توصیه شده توسط محققان حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط در طول هفته ​​یا ۶۰ دقیقه فعالیت بدنی شدید در هفته است.

فعالیت بدنی کم بهتر از نداشتن فعالیت بدنی است

خطر مرگ زودرس برای بیمارانی که کاملا غیر فعال بودند نسبت به تمام گروه های دیگر بیشتر بود. اما وضعیت سلامتی افرادی که اندکی ورزش می کردند بهتر بود حتی اگر میزان ورزش آنها کمتر از سطح توصیه شده باشد. بنابراین حتی تا حدودی فعال بودن، بهتر از غیر فعال بودن است، اما بهتر است که بیماران سطح فعالیت توصیه شده را حفظ کنند. بهتر است بدانید که اگر شما شروع به تنبلی کنید و فعالیت های فیزیکیتان را مدام به تعویق بیندازید مزایای ورزش هایی که انجام داده اید به سرعت از بین خواهد رفت

physical activity

لاغر کردن لزوما کار اشتباهی نیست

نتایج این تحقیق به این معنا نیست که یک بیمار مبتلا به بیماری قلبی که دارای اضافه وزن است نباید وزن خود را کاهش دهد. در واقع این تیم تحقیقاتی در مقاله JACC خود خاطر نشان کردند که ” کاهش وزن مطلوب برای افراد دارای اضافه وزن یا چاق مفید است، اگر چه مطالعات اندکی از دیدگاه این مطالعه در رابطه با بیماران مبتلا به بیماری های قلبی عروقی حمایت می کند.یکی از فرضیه ها نشان می دهد که کاهش وزن با طولانی تر شدن عمر بیماران چاق مبتلا به بیماری های قلبی همراه می باشد اما این همبستگی در این مطالعه پشتیبانی نشد. بنابراین گرچه ممکن است که وزن برای بیماران قلبی دارای اهمیت کمتری باشد، اما ما می دانیم که فعالیت بدنی برای این بیماران از اهمیت بسیاری برخوردار است.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *