افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

ارتباط آلزایمر و فشار خون

افزایش فشار خون یکی از عواملی است که خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد

با توجه به آخرین تحقیقات صورت گرفته، افزایش فشار خون یکی از عواملی است که خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد. نویسندگان این تحقیق پس از انجام مطالعات خود شاهد افزایش خطر ابتلا به ضایعات مغزی بودند.

چندین سال است که مشخص شده فشار خون بالا یا پرفشاری خون ، بدن را تحت فشار قرار می دهد و منجر به  بروز بیماری های مختلفی می شود. در واقع، دانشمندان دریافته اند که داشتن فشار خونی بالاتر از حد نرمال در طول یک دوره ی پایدار، می تواند مغز را تحت تاثیر قرار دهد.

High blood pressure may increase dementia risk

پر فشاری خون باعث اختلال در حافظه، توجه و سرعت پردازش می شود و لذا بنا به این دلایل، نقش مهمی را در پیری مغز ایفا می کند؛ علاوه بر این، این بیماری با زوال عقل مرتبط است. بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در ایالات متحده دارای فشار خون بالا هستند، و تقریبا یک سوم از بزرگسالان سراسر جهان تحت تاثیر این بیماری قرار دارند. لذا با در نظر گرفتن اندازه جمعیت مبتلا، درک خطرات ناشی از فشار خون بالا بسیار مهم است.

اثرات فشار خون بالا بر روی مغز

به تازگی، محققان مرکز بیماری آلزایمر دانشگاه راش در شیکاگو، مطالعه ای را در رابطه با کشف رابطه ی بین فشار خون و نشانگرهای فیزیکی سلامت مغز در افراد مسن انجام دادند. . دکتر زو آروانیتاکیس، نویسنده این تحقیق، در رابطه با نوع آسیب شناختی که بر فرد تحمیل می شود، توضیحاتی را ارائه نموده است. این دانشمندان به بررسی این موضوع پرداختند که آیا فشار خون بالا در بروز علائم پیری مغز نظیر پلاک های مغزی مرتبط با بیماری آلزایمر مرتبط است یا خیر.

علاوه بر این آن ها به دنبال نوعی ضایعه مغزی به نام انفارکتوس بودند. انفارکتوس شامل مناطقی با بافت مرده است که باعث انسداد خون می شود. این انسدادها که می توانند با افزایش سن بیشتر شوند اغلب دارای علت ناشناخته ای بوده و منجر به سکته مغزی خواهند شد.

در این مطالعه ۱۳۰۰ نفر شرکت نمودند که تا زمان مرگشان یعنی چیزی در حدود ​​۸ سال پس از آغاز مطالعه تحت بررسی بودند. در کل، دو سوم از این گروه سابقه فشار خون بالا داشتند و ۸۷ درصد از آن ها دارویی هایی را برای کنترل فشارخون استفاده می کردند. هر ساله، فشار خون شرکت کنندگان مورد ارزیابی قرار می گرفت و بعد از مرگ ، مغز آن ها کالبد شکافی شد. تقریبا نیمی از آنها حداقل یک انفارکت داشتند.

فشار خون بالا عبارت است از فشار خونی بالاتر از ۱۴۰/۹۰ میلیمتر جیوه (mmHg)  که کمترین میزان آن به عنوان فشار خون سیستولیک شناخته می شود.  فشار خون سیستولیک فشار خونی است که در رگ های خونی مرتبط با قلب اندازه گیری می شود. فشار خون دوم فشار خون دیاستولیک است – این فشار خون فشار خون  شریان ها در زمان استراحت قلب بین هر دو تپش می باشد.

 

افزایش خطر آسیب

همان طور که انتظار می رفت، محققان دریافتند که ارتباط قابل توجهی بین فشار خون بالا و سلامت مغز وجود دارد. آن ها به این نتیجه رسیدند که هر انحراف استاندارد بالاتر از میانگین فشار خون سیستولیک، احتمال ابتلا به ضایعه مغزی را ۴۶ درصد افزایش می دهد. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید باید بگویم که این مقدار، معادل حدود ۹ سال سن مغز است.

در این مطالعه، مشخص شد که هر انحراف استاندارد بالاتر از حد متوسط ​​می تواند چیزی حدود ۱۴۷ میلی متر جیوه در مقایسه با ۱۳۴ میلی متر جیوه باشد. به طور مشابه، هر انحراف معیار بیشتر از فشار خون سیستولیک، ۴۶ درصد خطر ابتلا به ضایعات مغزی بزرگ و ۳۶ درصد، خطر ضایعات مغزی کوچکتر را افزایش خواهد داد.

نتایج فشار خون دیاستولیک نیز مشابه بود. یک انحراف استاندارد بالاتر از میانگین باعث افزایش ۲۸ درصدی خطر ابتلا به یک یا چند ضایعه مغزی می شود. علاوه بر این دانشمندان دریافتند که داشتن فشار خون دیاستولیکی که در طول زمان کاهش یابد نیز با افزایش خطر ضایعات مغزی همراه است. بنابراین کاهش فشار خون تدریجی نیز با افزایش خطر مرگ و میر همراه است.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *