افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

خواص روغن اکالیپتوس

5 خاصیت روغن ضروری اکالیپتوس

روغن اوکالیپتوس از برگ های گونه های درخت اکالیپتوس گرفته میشود. این درختان متعلق به خانواده گیاهان Myrtaceae هستند که بومی استرالیا، تاسمانی و جزایر اطراف آن هستند.

علاوه بر استخراج روغن های ضروری، از پوست درخت اوکالیپتوس برای تولید کاغذ و از چوب آن در استرالیا به عنوان سوخت و الوار استفاده می شود.

به طور سنتی در گذشته، روغن اکالیپتوس به عنوان یک عامل ضد درد به کار می‌ رفت که به تسکین درد کمک می ‌کرد و به خاطر توانایی‌هایش برای کاهش التهاب و بهبود شرایط تنفسی ارزشمند بوده است. اما امروزه، منافع و مصارف روغن اکالیپتوس گسترده تر شده و این روغن عموما برای پمادهای التیام درد، عطرها و محصولات پاک‌ کننده نیز مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

اوکالیپتول یا سینه ال، که ۷۰ تا ۹۰ درصد از محتویات روغن اکالیپتوس را تشکیل می‌ دهند اثرات آنتی ‌اکسیدان، ضد التهاب و اثرات درد زدایی دارد. علاوه بر این اوکالیپتول به خاطر توانایی خود در مبارزه با عفونت ‌های قارچی و ویروسی شناخته شده و به پاک ‌سازی خلط های مجرای تنفسی کمک می ‌کند. به همین دلایل، اکالیپتوس قطعا یکی از مهم‌ ترین و موثرترین روغن ‌های اسانس برای قرارگیری در جعبه دارویی شما خواهد بود.

روش استخراج سرد که اغلب با CO2 انجام می شود، بهترین روش برای حفظ ترکیبات مفید روغن های ضروری محسوب می شود.

خواص روغن اکالیپتوس برای بدن
خواص روغن اکالیپتوس برای بدن

خواص روغن اکالیپتوس:

  1. بهبود شرایط تنفسی:

از بین اساسی‌های رایج، اکالیپتوس یکی از موثرترین روغن ها در برابر طیف وسیعی از بیماری های تنفسی، از جمله بیماری مزمن انسداد ریوی (COPD)، آسم، برونشیت، سینوزیت، سرماخوردگی، سرفه و یا آنفولانزا است.

روغن اکالیپتوس بسیاری از بیماری ‌های تنفسی را بهبود می ‌بخشد چون به تحریک سیستم ایمنی، حفاظت از آنتی ‌اکسیدان و بهبود چرخه تنفسی شما کمک می ‌کند. هنگامی که احساس خفگی می کنید و یا مخاط بینی تان جاری می شود، اکالیپتوس گیرنده های بینی تان را فعال کرده و به عنوان یک درمان طبیعی عمل می کند؛ با این اسانس می توانید راحت تر نفس بکشید.

علاوه بر این اکالیپتوس می تواند به خواب در هنگامی که قادر به نفس کشیدن نیستید، نیز کمک کند. تحقیقات نشان می‌دهند که Eucalyptus globulus، به کاهش اثر التهاب برونشیت مزمن کمک می‌ کند.

یک مطالعه تصادفی منتشر شده در مجله مکمل پزشکی و جایگزین مبتنی بر شواهد، درمان عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی را با استفاده از گیاهان معطر ارزیابی کرد. این تحقیق در شش درمانگاه مراقبت اولیه انجام شد و شرکت کنندگان با یک ترکیب روغن ضروری که شامل اکالیپتوس، نعناع، پونه ‌کوهی و سایر اسانس ها بودند تحت درمان قرار گرفتند.

افراد حاضر در گروه آزمایشی ، مخلوط روغن اسانس را به عنوان اسپری پنج بار در روز به مدت سه روز به کار بردند و این نتایج را با اسپری placebo مقایسه کردند. محققان دریافتند که ۲۰ دقیقه بعد از استفاده از اسپری، افراد گروه روغن های ضروری، بهبود بیشتری در شدت علایم مشاهده ‌شده در مقایسه با افراد گروه پلاسبو گزارش کردند. علائم اندازه ‌گیری شده شامل گلو درد، خفگی و سرفه بود.

  1. کاهش سرفه:

روغن اوکالیپتوس یکی از مؤثرترین روغن های ضروری برای سرفه است زیرا به عنوان یک دفع کننده عمل می کند و بدن شما را از میکروارگانیسم ها و سمومی که موجب سرفه و چرکی شدن می شوند رهایی می بخشد. علاوه بر این هنگامی که احساس خفگی و جاری شدن مخاط می کنید، روغن اوکالیپتوس باعث می شود احساس تنفس راحت تری داشته باشید. یک آزمایش تحت کنترل که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، اثربخشی سینوئول، یکی از اجزای اصلی روغن اوکالیپتوس را در بیماران مبتلا به برونشیت حاد بررسی کرد. بيماراني که ۲۰۰ ميلي گرم سينوئول سه بار در روز براي يک دوره ۱۰ روزه مصرف کردند، بهبود قابل ملاحظه اي از علايم برونشيتي را نسبت به گروه دیگری که این مقدار را مصرف نکرده بودند، نشان دادند. بیماران دریافت کننده سینوئل پس از چهار روز به میزان قابل توجهی درمان شدند.

  1. بهبود آلرژی فصلی:

اجزای روغن اکالیپتوس، مانند اکالیپتول و سیتررونال، دارای اثرات ضد التهابی و ایمن سازی هستند، به همین دلیل این روغن اغلب برای از بین بردن علائم آلرژی فصلی نیز استفاده می شود. یک مطالعه حیوانی که در BMC Immunology منتشر شده است نشان داد که روغن اکالیپتوس نه تنها دارای خواص ضد عفونی کننده، ضد میکروبی و ضد التهابی است، بلکه ممکن است اثرات ایمنی نیز داشته باشد. این می تواند به تغییر پاسخ ایمنی بدن که در هنگام تماس با آلرژن رخ می دهد کمک کند.

  1. مبارزه با عفونت:

مطالعات متعدد نشان می دهد که روغن اکالیپتوس و عنصر اصلی آن، اکالیپتول، اثرات ضد میکروبی بر روی بسیاری از گونه های باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها دارند. اکالیپتوس می تواند به صورت آروماتیک یا موضعی برای مبارزه با میکروارگانیسم هایی که باعث بیماری شما می شود استفاده شود. به همین دلیل است که فواید روغن اکالیپتوس شامل توانایی آن برای افزایش سیستم ایمنی بدن است. تحقیقات آزمایشگاهی منتشر شده در مجله بیوتکنولوژی گرمسیری آسیا دریافته است که روغن اوکالیپتوس اثرات مهاری بر استافیلوکوکوس و استافیلوکوکوس اورئوس که می تواند باعث عفونت استاف شود دارد. یک تحقیق دیگر نشان داد که روغن اکالیپتوس دارای اثر ضد ویروسی مستقیم در برابر ویروس هرپس سیمپلکس است که می تواند منجر به عفونت هایی مانند تبخال تناسلی شود. اسانس اکالیپتوس همچنین می تواند به عنوان یک عامل ضد قارچی در برابر عفونت های قارچی معمولی استفاده شود.

  1. کاهش درد و التهاب:

روغن اکالیپتوس توانایی تسکین درد و کاهش التهاب را داراست. اکالیپتوس هنگامی که به طور موضعی روی پوست استفاده می شود می تواند به کاهش درد عضلانی، درد و تورم کمک کند. یک کارآزمایی بالینی تصادفی که در پزشکی تکمیلی منتشر شده است، بررسی اثرات استنشاق روغن اکالیپتوس بر درد و پاسخ التهابی پس از جراحی کامل زانو را بررسی کرد. بیماران در طی سه روز متوالی در معرض بازسازی مجدد اكاليپتوس قرار گرفتند. محققان دریافتند که در هر سه روز نمره درد و فشار خون انقباضی به طور قابل‌ توجهی در گروهی که اسانس اوکالیپتوس را استنشاق کرده بودند، کاهش یافت. این نشان می ‌دهد که استنشاق روغن اکالیپتوس می ‌تواند به عنوان ” مداخله پرستاری برای تسکین درد ” مورد استفاده قرار گیرد.

عوارض روغن اکالیپتوس:

روغن اکالیپتوس برای استفاده داخلی بی خطر نیست. این روغن فقط باید به صورت آروماتیک یا موضعی استفاده شود. اگر از اکالیپتوس برای اهداف بهداشت دهان استفاده می کنید، از قورت دادن آن پرهیز کنید، فقط غرغره کرده و سپس به بیرون بریزید.

افراد دارای پوست حساس قبل از استفاده از روغن اکالیپتوس بر روی پوست خود، باید آن را با روغن حامل (مانند روغن نارگیل یا روغن زیتون) رقیق کنند. پیشنهاد می شود که از استفاده از این روغن ضرری بر روی صورت پرهیز کنید چرا که ممکن است آزار دهنده باشد.

نمونه‌ هایی از مسمومیت اکالیپتوس در کودکان و بچه های خردسال وجود داشته ‌است. اگر برای کودکان از روغن اکالیپتوس استفاده می ‌کنید ، آن را در خانه پخش کنید و یا آن را قبل از کاربرد موضعی با یک روغن حامل رقیق کنید.

 

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *