افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

تاثیر داروی طب سنتی و مکمل های طبیعی برای سرطان

داروهای طب سنتی چگونه بر روی سرطان تاثیر میگذارد؟

با توجه به افزایش علاقه و توجه به درمان های مکمل، اخیرا گروهی از دانشمندان به بررسی تاثیر مصرف این داروها بر بیماران مبتلا به سرطان پرداخته اند و  تاثیر آنها را بر میزان بقای این بیماران تجزیه و تحلیل نموده اند.

استفاده از داروهای مکمل و جایگزین در دهه های اخیر افزایش چشمگیری داشته است و در ایالات متحده این داروها در حال حاضر بیشتر از همیشه در دسترس هستند..

در دهه های اخیر داروهایی مانند داروهای گیاهی، ویتامین ها و مواد معدنی، طب سنتی چینی، رژیم های خاص، طبیعت درمانی و دارو درمانی ، برای مبارزه با انواع بیماری ها مورد استفاده قرار گرفته اند.

اگرچه بعضی از این داروهای مکمل به بهبود زندگی افراد مبتلا به سرطان کمک می کنند لکن میزان تاثیر آن ها بر افزایش سطح امید به زندگی و بهبود رضایت از زندگی این بیماران چندان مورد بررسی قرار نگرفته است.

 complementary medicin

داروهای مکمل یا جایگزین؟

اصطلاحات داروهای “مکمل” و “جایگزین” اغلب به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال، اگر بخواهیم به طور دقیق به تعریف این دو بپردازیم، طب مکمل طبی است که در کنار درمان متعارف مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که  طب جایگزین به جای مداخلات پزشکی استفاده می شود.

اما در حقیقت، در بین این دو دسته همپوشانی های زیادی وجود دارد. همانطور که نویسندگان در مقاله اخیر خود نوشتند، باید آنها را به عنوان “درمان های یکپارچه ای” در نظر گرفت، نه درمان های متمایز.

در این مطالعه، محققان بر روی داروهای مکمل تمرکز کردند. آنها می خواستند بدانند که چگونه استفاده از مکمل های دارویی در بیماری سرطانی بر اثربخشی درمان های پزشکی تأثیر می گذارد و این که تاثیر این داروها بر میزان بقای بیماران چقدر است.

تیم تحقیقاتی دانشکده پزشکی ییل در نیوهیون، اطلاعات مورد نیاز خود را از پایگاه ملی سرطان دریافت نمود. شرکت کنندگان سرطان سینه، ریه، پروستات یا سرطان کولون داشتند و هیچ کدام از آنها به مرحله متاستاز نرسیده بودند..

در مجموع، آنها ۲۵۸ بیمار را که داروی مکمل مصرف می کردند، با ۱۰۳۲ بیماری که هیچ داروی مکملی را دریافت ننموده بودند مقایسه کردند. بیماران از لحاظ مرحله سرطان و سن تقریبا در بازه مشابهی قرار داشتند.

complementary medicin

در این مطالعه، درمان سرطانی متعارف به عنوان جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی یا هورمون درمانی تعریف شده بود. پس از انجام تجزیه و تحلیل های لازم، نویسندگان نتیجه گرفتند که :

   احتمال بیشتری وجود دارد که بیماران دریافت کننده [مکمل های دارویی]، [درمان های رایج سرطان] را رد کنند و خطر مرگ برای آن ها بیشتر است.

“نتایج نشان می دهد که خطر مرگ و میر ناشی از [دریافت داروهای مکمل] با رد درمان های رایج سرطان همراه می باشد.

در واقع، طبق نظر آنها، استفاده از مکمل های دارویی، خطر مرگ  بیماران سرطانی را در مقایسه با بیمارانی که  به هیچ وجه از مکمل های دارویی استفاده نکرده بودند دو برابر افزایش می دهد.

کارهای بعدی

اگر چه نویسندگان به این نکته اشاره نمودند که این مطالعه یک مطالعه مشاهداتی است – و در واقع هیچ راهی برای کنترل بعضی از متغیرهای بالقوه مهم وجود نداشت ، لکن این مطالعه از یافته های مطالعات قبلی پشتیبانی می کند.

به عنوان مثال، در اوایل سال جاری، همین گروه مطالعه ای را انجام داد که افرادی را که درمان های متداول را دریافت می نمودند با افرادی که درمان های جایگزین را انتخاب کرده بودند مقایسه می نمود و آن مطالعه نیز نشان داد که استفاده از طب جایگزین به جای درمان های استاندارد با خطر مرگ بیشتری مرتبط است.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *