افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

کاهش عوارض درمان سرطان سینه با طب سوزنی

به تازگی طب سوزنی برای درمان سرطان سینه مورد آزمایش قرار گرفته است
(1 رای, امتیاز میانگین: 5٫00 از 5)

عمل باستانی طب سوزنی در شرایط زیادی تست شده است و آزمایشات صورت گرفته نتایج متفاوتی را به همراه داشته اند.

به تازگی، این طب برای درمان سرطان سینه مورد آزمایش قرار گرفته است.مهار کننده های آروماتاز ​​معمولا در درمان سرطان پستان حساس به هورمون مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر چه این داروها برای درمان این بیماری موثر هستند، لکن شامل عوارض جانبی ناخوشایندی نظیر آرترالژیا یا درد و سفتی مفاصل می باشند.در حدود نیمی از افرادی که از مهار کننده های آروماتاز ​​استفاده می کنند، آرترالژیا می تواند به اندازه ای شدید باشد که سبب شود برخی از بیماران درمان را نیمه کاره رها کنند.

لذا پیدا کردن راهی برای کم کردن درد به زنان کمک می کند تا این داروها را تحمل کرده و مدت زمان طولانی تری عمر کنند.
طب سوزنی موضوع بحث برانگیزی در میان محققان است. اگر چه این طب در قرن های متمادی برای درمان بیماری های بی شماری مورد استفاده قرار گرفته ، مقایسه ی مزایای آن برای کاهش درد با اثرات دارونما، هنوز به طور دقیق تایید نشده است . ارائه مدارک معتبری از اثربخشی طب سوزنی بسیار دشوار است.

طب سوزنی و مهار کننده های آروماتاز

صرف نظر از اختلافات موجود بر سر کارایی این درمان، قبلا نیز پتانسیل طب سوزنی، برای کاهش آرترالژیا در زنان دریافت کننده مهارکننده های آروماتاز ​​مورد آزمایش قرار گرفته است. اما بر اساس آخرین مطالعه منتشر شده در JAMA، این مطالعات دارای نواقص بی شماری بودند. لذا تیمی که در پروژه اخیر، به رهبری دکتر داون هرشمان هدایت شده بود، تصمیم گرفت تا نواقص موجود در مطالعات قبلی را جبران نمایند.

در این مطالعه ۲۲۶ زن یائسه مبتلا به مراحل ابتدایی سرطان سینه از ۱۱ منطقه مختلف ایالات متحده شرکت کردند. همه این بیماران از مهارکننده های آروماتاز ​​استفاده نموده بودند و آرترالژیا را تجربه کرده بودند. شرکت کنندگان به سه گروه تقسیم شدند: گروه دریافت کننده طب سوزنی، طب سوزنی ساختگی و گروه کنترل. گروه طب سوزنی ساختگی درمانی بسیار شبیه طب سوزنی را دریافت می کردند اما سوزن ها نازک تر بودند و در عمق کمتری از پوست نفوذ می کردند.

همچنین این سوزن ها در نقاط غیر درمانی وارد می شدند که هیچ اثری نداشتند. کسانی که در دو گروه طب سوزنی قرار گرفتند، هر هفته ۶ جلسه دو ساعته درمان را دریافت می کردند و پس از آن در ۶ هفته بعد تنها یک جلسه درمانی داشتند. گروه کنترل هیچ گونه درمانی را دریافت نکرد.

acupuncture-may-reduce-cancer-drug-side-effects

اندازه گیری کاهش درد

محققان برای بررسی اینکه آیا مداخلات اثربخش بوده اند یا خیر، از پرسشنامه درد سینه ( BPI) استفاده نمودند. در واقع هدف محققان کشف گروهی بود که”بیشترین درد” را از نظر BPI تجربه می کرد و چنین دردی بر اساس بدترین درد تجربه شده در ۲۴ ساعت گذشته تخمین زده می شد. این مقیاس دارای بازه ی ۰ تا ۱۰ است که در آن ۱۰ نشان دهنده شدید ترین درد است. همه زنان قبل از آزمایش در رتبه ۳ یا بالاتر قرار داده شده بودند..در طول ۶ هفته، بدترین نمرات  BPI برای زنان موجود در گروه طب سوزنی به طور متوسط ​​۲.۰۵ و برای  گروه طب سوزنی ساختگی ۱.۰۷   و گروه کنترل ۰.۹۹ کاهش یافت.

بهبود میانگین درد تجربه شده بر حسب BPI در گروه طب سوزنی به طور قابل توجهی بیشتر از بهبود تجربه شده در هر یک از گروه های دیگر بود.

نمرات شدت درد و بدترین سفتی بدن نیز در گروه طب سوزنی به طور چشمگیری کاهش یافته بود.در طی ۱۲ هفته، مقدار متوسط درد گروه طب سوزنی هنوز به طور قابل توجهی بهتر از دو گروه دیگر بود. اما در سایر رده های BPI – یعنی بدترین درد، تداخل درد، شدت درد و بدترین سفتی – نمرات چندان تفاوتی با گروه طب سوزنی ساختگی نداشت.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *