جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتگوش درد و علائم عفونت گوش کودکان

sxc

اطلاعات پزشکی در مورد درد گوش و آن هم در کودکان که گاهی دلیل یکی از ناآرامی های کودک می شود زیرا عفونت و التهاب گوش اغلب در کودکان زیر ۶ سال بروز می کند سایت پزشکین شما را با گوش درد و علائم عفونت گوش کودکان آشنا می کند .

به این ترتیب عفونتهای بینی و گلو به راحتی می توانند به حفره گوش میانی منتقل شوند. کود کان ممکن است نتوانند محل درد را به خوبی مشخص کنند و در صورت شدید بودن درد ممکن است روی تمام یک نیمه ی صورت (نیمه مبتلا) دست گذاشته و آن را بفشارند. گلو درد، التهاب لوزه ها یا اوریون و التهاب و تورم غدد لنفاوی گردن نیز ممکن است باعث شکایت کودک از گوش درد شوند. درد شدید و تیرکشنده گوش ممکن است به علت عفونت گوش خارجی ( اوتیت اکسترنال) باشد. التهاب گوش خارجی در کودکان می تواند به دلیل گیر افتادن یک جسم خارجی در گوش بوده  وهمراه تاول در گوش باشد.

گوش درد اگرهمراه با کاهش شنوایی باشد باید جدی تلقی شود. اگر این مشکل تشخیص داده نشده و درمان نشود  می تواند باعث آسیب دائم به گوش میانی شده و سبب کاهش شنوایی و اختلال درتکلم شود.

علائم احتمالی:

درد درمنطقه اطراف گوش، حرارت بالای ۳۸ درجه سانتی گراد (۱۰۰درجه فارنهایت)، ترشح چرک از گوش، کم شنوایی، التهاب لوزه ها، درد هنگام لمس گوش، غدد لنفاوی متورم در گردن.

نخستین اقداماتی که شما می توانید انجام دهید:

۱- نخست درجه بدن کودک را اندازه گیری کنید؛۲- مطمئن شوید که آیا ترشح از گوش وجود دارد یا خیر؛

۳- شنوایی کودک را آزمایش کنید. برای این کار، هنگامی که سرکودک به سمت شما نیست نام او را به آرامی صدا کنید و ببینید آیا کودک سرش را بر می گرداند یا خیر؛

۴- ته گلوی کودک را با انتهای یک قاشق که روی زبان کودک قرار می دهید معاینه کنید و ببینید آیا لوزه ها متورم و قرمز هستند یا خیر؛

۵- حفره گوش خارجی را برای یافتن التهاب یا تاول بررسی کنید. هیچ چیز حتی یک گوش پاک کن پنبه ای را داخل گوش نکیند؛

۶- هیچ گاه بدون دستور پزشک از قطره های گوشی استفاده نکنید.

مراجعه به پزشک

– اگر کودک شما از گوش درد شکایت دارد هرچه سریعتر با پزشک خود مشورت کنید. اغلب گوش دردها به علت عفونت هستند.

– در صورت درد شدید، تب بالا و بخصوص خروج مایع از گوش، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

– اگر کودک کوچکتراز آن است که درد گوش خود را بیان کند و فقط گریه می کند یا احتمالاً گوش مبتلا را می کشد و فشار می دهد، با پزشک تماس بگیرید.

اقداماتی که پزشک انجام می دهد:

پزشک برای اطمینان از علت گوش درد، گوش را معاینه می کند. اگر علت گوش درد عفونت میکروبی باشد، پزشک احتمالاً یک داروی آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد.

اقداماتی که شما می توانید برای کمک به کودک انجام دهید:

– در صورتی که علت گوش درد، وجود تاول در گوش خارجی و التهاب نباشد، یک کیسه آب گرم را داخل یک حوله پیچیده و آن را روی گوش مبتلا قرار دهید تا درد کودک آرام تر شود؛

– تا زمان پاک شدن عفونت، از ورود آب به داخل گوش هنگام حمام کردن جلوگیری کنید.

عفونت گوش خارجی ( اوتیت اکسترنال)

اوتیت خارجی عبارت است از عفونت کانال گوش خارجی ( مجرایی که لاله گوش را به پرده گوش متصل می کند)، این عفونت ممکن است به وسیله یک جسم خارجی در گوش، یک فولیکولیت ( التهاب و عفونت ریشه مو) در کانال گوش خارجی ، یا بر اثر آسیب پوست کانال به علت دستکاری و خاراندن شدید ایجاد شود. عفونت گوش خارجی درافرادی که در آبهای آلوده شنا می کنند، بیشتر است .

علائم عفونت عبارت اند از: درد گوش ، التهاب گوش خارجی، تورم ، خارش و پوسته ریزی و یا ترشح از گوش. از آنجایی که گوش خارجی نقش خیلی اساسی در شنوایی ندارد، عفونت آن اغلب خطرناک نیست. با این حال عفونت گوش خارجی باید همیشه درمان شود زیرا امکان دارد که این عفونت به استخوان های جمجمه منتقل شود. هر ترشحی از گوش باید جدی تلقی شده و درمان شود زیرا ممکن است علامتی از عفونت گوش میانی باشد.

علائم احتمالی: گوش درد ، قرمزی و درد لاله گوش و کانال گوش خارجی ، وجود تاول چرکی در کانال گوش خارجی ، ترشح از گوش ، خارش ، خشکی و پوسته ریزی گوش.

نخستین اقداماتی که شما می توانید انجام دهید:

۱- مجرای گوش وکانال گوش را تاحدی که امکان دارد معاینه کنید وعلائم عفونت را بررسی نمایید. در صورت وجود جسم خارجی در کانال گوش ، بدون دستکاری زیاد سعی کنید آن را خارج نمایید، اگر جسم خارجی به راحتی بیرون نیامد ازهر نوع دستکاری بیشتر خودداری کنید؛

۲- هیچ شیئی را داخل گوش نکنید و کودک را نیز تشویق کنید تا از دستکاری و خاراندن گوش خودداری کند؛

۳- از کودک بخواهید دهان را تا حد امکان بازکند و ببیند آیا این کار سبب درد می شود یا خیر ( این علامت نشانه عفونت گوش میانی است)؛

۴- به آرامی گوش را کشیده و ببینید آیا لاله گوش در لمس ، دردناک است یا خیر( این علامت نشانه عفونت گوش خارجی است)؛

۵- هر ترشحی را با آب گرم و صابون بشویید ؛

۶- برای کاهش درد گوش کودک ، می توانید از شربت استامینوفن استفاده کنید؛

۷- می توانید یک پارچه تمیز پنبه ای روی گوش قرار دهید تا ترشحات گوش را جذب کند؛

۸- در صورت وجود هرگونه ترشحی از گوش یا شک به عفونت کانال گوش خارجی ، هرچه سریع تر با پزشک تماس بگیرید.

 

عفونت گوش کودک را زود درمان کنید زیرا باعث بروز عفونت های شدیدتر در کودک می شود .

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید


بهترین کانال « پزشکی و زیبایی » مطالب داغ