جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتگزارشی از آمار سه میلیونی زوج ناباور در ایران

  • به‌طور کلی میزان باروری در خانم‌های ۲۹-۲۵ساله حدود ۸-۴درصد، در خانم‌های ۳۴-۳۰سال ۱۹-۱۵درصد، در خانم‌های ۳۹-۳۵سال ۴۶-۲۴درصد و در خانم‌های ۴۵-۴۰سال تا ۹۰درصد کاهش می‌یابد.

 

بر پایه پژوهش‌ها در ایران ۲۰درصد زوج‌ها در طول زندگی خود ناباروری را تجربه می‌کنند. در واقع از هر ۶ زوجی که تصمیم به بچه‌دار شدن می‌گیرند، یک زوج صاحب فرزند نمی‌شوند. آماری از وجود بیش از ۳میلیون زوج نابارور در ایران خبر می‌دهد.

نازایی به دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود؛ نازایی اولیه به مواردی اطلاق می‌شود که هرگز حاملگی ایجاد نشده باشد و نازایی ثانویه، مواردی از نازایی را شامل می‌شود که حداقل یک حاملگی قبلی رخ داده باشد. علل نازایی متفاوت است. ۵۰درصد موارد نازایی به‌علت عوامل زنانه، ۳۵درصد موارد به‌علت عوامل مردانه، ۱۰درصد به‌دلیل موارد غیرقابل توجیه و ۵درصد به‌دلیل موارد غیرمعمول است. ناباروری غیرمعمول شامل مواردی می‌شود که هر دو زوج در آزمایش‌ها و بررسی‌ها کاملا نرمال بوده و سن آنها نیز مناسب باروری باشد ولی حاملگی رخ ندهد.

از بین علل زنانه نازایی ۴۰درصد موارد به‌علت اختلالات تخمک گذاری، ۴۰درصد موارد به‌علت مشکلات لوله‌های رحمی و اختلالات لگن، ۱۰درصد موارد به دلایل غیرقابل توجیه و۱۰درصد موارد به‌علت مشکلات غیرمعمول است. یکی از مهم‌ترین عوامل مرتبط با نازایی، سن است به‌طوری که باروری در خانم‌ها در سنین ۲۴-۲۰به حداکثر می‌رسد و تا سنین ۳۲-۳۰سالگی کمی کاهش می‌یابد.

به‌طور کلی میزان باروری در خانم‌های ۲۹-۲۵ساله حدود ۸-۴درصد، در خانم‌های ۳۴-۳۰سال ۱۹-۱۵درصد، در خانم‌های ۳۹-۳۵سال ۴۶-۲۴درصد و در خانم‌های ۴۵-۴۰سال تا ۹۰درصد کاهش می‌یابد. به‌طور کلی زوج‌هایی که مایل به داشتن بچه هستند و بعد از یک‌سال تلاش برای بارداری، موفق نبوده‌اند باید برای نازایی بررسی شوند.

در برخی موارد بررسی باید زودتر صورت پذیرد؛ مثلا درخانم‌های بالای ۳۵سال یا خانم‌های جوان‌تری که تاریخچه عفونت‌های لگنی دارند یا آقایانی که سابقه بیضه نزول کرده یا سابقه جراحی روی بیضه دارند. بررسی‌های نازایی با یک شرح حال و معاینه بالینی دقیق آغاز می‌شود. سن خانم و آقا، سابقه بیماری‌ها، داروهای مورد مصرف، سابقه عمل جراحی در خانم و آقا، سابقه کیست تخمدان، سابقه عمل جراحی آپاندیسیت و جراحی بزرگ شکمی، نظم قاعدگی‌های ماهانه، سندروم تخمدان پلی کیستیک، درد هنگام قاعدگی و نزدیکی و انواع عفونت ازجمله مواردی هستند که باید مدنظر قرار گیرند.

سابقه سرطان‌ها و انجام شیمی درمانی یا رادیوتراپی نیز هم در خانم و هم در آقا مهم است. معمولا آزمایش‌های هورمونی خانم، سونوگرافی رحم و تخمدان‌ها، عکس رنگی از رحم و… . همچنین انجام آزمایش اسپرم همسر در بررسی زوجین نابارور انجام می‌شود. یکی از مواردی که می‌تواند تأثیر زیادی بر ناباروری مردان داشته باشد، آلودگی محیطی، صنعتی و هواست. بی‌تحرکی و چاقی از مهم‌ترین عوامل آسیب رساندن به سلول‌های جنسی مردانه هستند. یکی دیگر از عواملی که روی باروری اثر دارد، مصرف سیگار و دخانیات هم توسط آقا و هم توسط خانم است.

سیگار می‌تواند آسیب جدی به اسپرم‌ها وارد کند. زنان سیگاری نیز در معرض خطر کاهش باروری هستند. چاقی از دیگر عواملی است که می‌تواند روی ناباروری به‌ویژه در خانم‌ها اثر داشته باشد. امروزه با وجود شیوه‌های درمان نازایی و ناباروری متعددی که در جهان و در کشور ما ایران وجود دارد، بسیاری از زوجین می‌توانند امیدوار باشند که فرزندان سالم داشته باشند.

شیوه‌های مختلفی برای درمان ناباروری وجود دارد که در هر زوج متناسب با علت نازایی، توسط متخصصین به بیماران توصیه می‌شود. این درمان‌ها از روش‌های ساده‌تر مثل تحریک تخمک‌گذاری تا درمان‌های پیچیده‌تر قبل تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSL) و IVF را شامل می‌شوند که در هر زوج بسته به شرایط خاص خودشان و سن و علت نازایی ایشان یکی از روش‌ها پیشنهاد می‌شود.توصیه می‌شود که زوج‌ها برای درمان ناباروری به مراکز معتبر و سرشناس در زمینه درمان نازایی مراجعه کنند. مراکزی که در آنها متخصص ناباروری زنان، مردان و جنین شناسی حضور داشته باشد و به‌صورت تیمی برای درمان ناباروری اقدام کنند، شانس موفقیت درمان بالاتری دارند.

منبع : سلامت نیوز

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید