افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

کم خونی از پیشگیری تا درمان

1168013855109143891779219930191121241235

دانستنی های پزشکی در مورد کم خونی و انواع آن و به طور کامل کم خونی از پیشگیری تا درمان را با توجه به علم پزشک که تا امروز برای این مشکل ایده هایی بیان کرده اند را در اختیار شما می گذاریم .

انواع کم‌خونی مادرزادی در سنین کودکی تا بلوغ اشاره کرد و گفت: تالاسمی (مینور و ماژور)، آنمی داسی شکل و تعدادی از کم‌خونی‌های همولیتیک که به دلیل تخریب زودتر از موعد گلبول‌های قرمز ایجاد می‌شوند، از مهمترین آنمی‌های این دوران هستند.

وی با اشاره به شیوع بالای آنمی فقر آهن در سنین ۱۵ تا ۳۵ سالگی افزود: این کم‌خونی به علت کمبود آهن و کاهش جذب آن از روده باریک و همچنین ناکافی بودن میزان ویتامین B12 در بدن ایجاد می‌شود و در مواردی از بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های روماتیسمی و عفونی (سل) به طور شایع دیده ‌می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه آنمی فقر آهن در زنان قبل از یائسگی به دلیل افزایش خونریزی ماهیانه شایع است، گفت: این کم‌خونی در مردان که سابقه خونریزی‌های دستگاه گوارش مانند زخم‌های روده، معده یا بیماری التهاب روده دارند، دیده می‌شود.

وی تصریح کرد: کم‌خونی‌های بدخیم بیشتر در افراد بالای ۴۵ سال دیده می‌شود و اغلب سیر مزمن دارند و گاهی انواع بیماری‌ها مانند روماتیسم طول کشیده و لوپوس موجب کم‌خونی می‌شوند. بنابراین انجام آزمایشات و تست‌های تکمیلی از نظر بررسی بدخیمی و بیماری التهابی و روماتیسمی در سنین بالا ضروری است.

شفائیان با اشاره به اینکه آنمی فقر آهن در صورتی که به موقع تشخیص داده نشود، بر روی تمرکز فکری و قدرت یادگیری کودک اثر منفی می‌گذارد، افزود: مصرف گوشت قرمز که منبع آهن قابل جذب و ویتامینB12 است از دو سالگی توصیه می‌شود.

وی به ضرورت مصرف سبزیجات که حاوی آهن و اسید فولیک هستند اشاره کرد و گفت: در صورت بی‌اشتهایی کودک، از ترکیبات مکمل آهن استفاده شود.

این فوق تخصص انکولوژی در پایان به قابل کنترل بودن اکثر کم‌خونی‌ها اشاره کرد و گفت: با اینکه ممکن است شناخت و تشخیص علائم انواع کم خونی مشکل باشد، اما خوشبختانه با دارودرمانی و ایجاد تغییر در رژیم غذایی بیشتر کم‌خونی‌های شایع قابل درمان هستند.

 

پزشکین : کم خونی از پیشگیری تا درمان

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *