جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتکاندوم زنانه از نحوه استفاده آن تا مزایا و معایب آن

اطلاعات-کامل-در-مورد-کاندوم-های-زنانه-و-مردانه-7

یکی از راه های طبیعی برای جلوگیری از بارداری توسط زنان استفاده از کاندوم می باشد در این جا درباره کاندوم زنانه از نحوه استفاده آن تا مزایا و معایب آن با جزئیات کامل بیان می کنیم .

کاندوم زنان چیست؟

امروزه کاندوم های زنانه نیزعرضه شده که خانم ها قبل ازنزدیکی می توانند آن را در داخل واژن خود قرار دهند. در صورت استفاده صحیح، پزشکان کاندوم را به عنوان یک وسیله بسیار مناسب وکاملاً موثردر پیشگیری از بارداری و ابتلا به بیماری های مقاربتی می شناسند و توصیه می کنند. کاندوم زنانه(FEMIDOMS) بلندتر از کاندوم مردانه بوده و دارای دوحلقه می باشد. قیمت آن از کاندوم مردانه گرانتر و کاربرد آن نیز دشوار تر است. کارایی کاندوم های زنانه ۷۵ درصد می باشد.

تاریخچه کاندوم

استفاده از کاندوم به ۳۰۰۰ سال پیش بازمیگردد، زمانی که مصریان باستان برای جلوگیری از انتقال بیماریها غلافی از جنس پارچه تهیه میکردند. سپس کاندوم از روده گوسفند و دیگر غشاهای حیوانی تهیه گردید، و از سال ۱۸۰۰ میلادی تولید انبوه کاندوم های لاستیکی آغاز گردید. از سال ۱۹۳۰ کاندوم های با جنس لاتکس(LATEX) در دسترس قرار گرفت.

نکته: سالانه ۵ میلیارد کاندوم در سراسر جهان مورد استفاده قرار میگیرد.

مکانیسم عمل کاندوم:

کاندوم به عنوان یک مانع فیزیکی از ورود اسپرم (منی) به دستگاه تناسلی زن، و تماس مستقیم ترشحات بدنی زن و مرد جلوگیری و به این طریق از بارداری و انتقال میکروارگانیسمهای بیماریزا ممانعت بعمل می آورد.

خصوصیات کاندوم:

۱-اندازه: در اندازه های استاندارد-بزرگتر از حد معمول(EXTRA LARGE) و کوچکتر (و تنگ تر) از حد استاندارد(SNUG FIT) موجود می باشند.به ترتیب دارای قطر دارای ۱۹۰ میلیمتر طول و ۰.۰۷ میلیمتر و در خالت استاندارد ۵۲ میلیمتر قطر دارد.

۲-جنس:در سه جنس لاتکس (LATEX)-پلی اورتان(POLYURETHANE) و روده بره(LAMBSKIN) موجود می باشند. کاندومی که از پوست بره درست شده انتقال حرارت خوبی داشته و تماس پوستی را هم بهتر نمایش میدهد ولی از انتقال بیماری جلوگیری نکرده باکتری ها راحت از ان رد میشوند ضمنا جای زیادی هم برای منی ندارد .

۳- شکل: برخی دارای یک سر مخزن دار برای نگهداری و تجمع انزال مرد بوده و برخی نیز فاقد آن می باشند. برخی سطحی صاف داشته وبرخی دارای موج وشیار(RIBBED)و یا خارهای برجسته (STUDDED) می باشند که باعث تحریک پذیری بیشتر و افزایش لذت جنسی میگردند (بیشتر در خانمها)

۴- ضخامت:در ضخامتهای استاندارد-استحکام بالا(EXTRA-STRENGHT) که ضخامت بیشتری داشته و نسبت به پارگی مقاوم ترند-نازک (EXTRA-THIN ) که ضخامت کمتری داشته و استفاده از آنها توصیه نمیگردد.کاندوم های دارای زایده برای افزایش لذت جنسی زنان به کار می روند منجمله کاندوم های خاردار، حلقوی و نقطه دار. این گونه کاندوم ها برای این طراحی شدند که نقاط حساسی از مهبل را بیشتر تحریک کنند.

۵- حاوی لغزنده کننده: برخی کاندومها از پیش به مواد لغزنده کننده آغشته شده اند.

۶- اسپرم کش ها: برخی کاندومها حاوی اسپرم کش نیز می باشند که می تواند اثر بخشی کاندوم را افزایش دهد.

۷- بی حس کننده ها: برخی کاندومها به مواد بی حس کننده موضعی همچون بنزوکائین آغشته گردیده اند که با کاهش حساسیت آلت مردان، انزال را به تاخیر می اندازند.

۸-برخی کاندوم ها طعم دار و یا رنگی می باشند.

نکته:کاندوم های ساخته شده از پوست بره حرارت بدن را بهتر هدایت کرده و لذت آمیزش جنسی را افزایش میدهند. اما تنها از بارداری جلوگیری کرده و در مقابل سرایت بیماریهای آمیزشی ناکارآمد می باشند.

نکته: لاتکس از مقاومت کششی بالایی برخوردار است بطوری که میتوان آنرا قبل از اینکه پاره شود تا ۸۰۰ درصد تحت کشش قرار داد. یعنی یک کاندوم را میتوان تا ۱۲۰ سانتی متر تحت کشش قرار داد بدون اینکه پاره شود. لاتکس دارای قابلیت کش امدن بسیار زیادی است و همچنین معمولا می تواند تا ۳۰ مگا پاسکال را تحمل نماید (پاسکال واحد فشار است یعنی اگر یک وزنه ۳۰۰۰ کیلویی را در یک متر مربع قرار بدهید) همچنین به طور طبیعی میتواند تا بیشتر از ۸۰۰٪ برابر خودش کش بیاید و بزرگ گردد. کمترین ضخامت کاندوم به ۰.۰۴۶ میلیمتر می رسد.

نکته:کمترین ضخامت کاندوم های لاتکس ۰.۰۴۶ میلی متر و کاندوم های پلی اورتان ۰.۰۲ میلی متر می باشد.

مزایای پلی اورتان(ماده ای که از زنجیره کربن و هیدروژن و اکسیژن)نسبت به لاتکس:

۱- گرما را بهتر از لاتکس هدایت می کند.

۲- مدت زمان بیشتری میتوان آن را نگهداری کرد.

۳- سازگار با لغزنده کننده های پایه روغن (نامحلول در آب) می باشد. اما لاتکس تنها با لغزنده کننده های پایه آب (محلول در آب) سازگاری دارد.

۴- برای افرادی که به لاتکس حساسیت (آلرژی) دارند مناسب می باشد.

۵- برخلاف لاتکس بی بو است.

۶- نرمتر و نازک تر از لاتکس است.

۷- شرایط نگهداری آن آسانتر از لاتکس است. پلی اورتان را میتوان در حرارت بالاتر نیز نگهداری کرد. (البته نه زیاد بالا)

معایب پلی اورتان:

۱- احتمال پارگی آن بیشتر از لاتکس است.

۲- گران قیمت تر از لاتکس است.

۳- ممکن است در محافظت در برابر بیماریهای آمیزشی موثر نباشند (البته این باور از عدم انجام آزمایشات کافی بروی پلی اورتان نشات گرفته است)

درصد اثر بخشی کاندوم:

میزان کارایی کاندوم چنانچه بصورت غیر مداوم و نادرست استفاده گردد ۸۶ درصد در طول سال (به عبارت دیگر از هر ۱۰۰ زن ۱۴ زن تا پایان یک سال باردار خواهند شد) و چنانچه بطور مداوم و صحیح از آن استفاده گردد، این میزان به ۹۸ درصد میرسد (به عبارت دیگر از هر ۱۰۰ زن تنها ۲ زن باردار خواهند شد)

دلایل شکست کاندوم:

۲ درصد کاندومها (کمتر از ۲ کاندوم در هر ۱۰۰ کاندوم) به دلایل زیر دچار پارگی می شوند:

۱- استفاده نادرست از کاندوم.

۲- استفاده از لغزنده کننده های پایه روغن با کاندوم های با جنس لاتکس.

۳- نگهداری غیر اصولی کاندومها.

۴- آسیب دیدن آنها توسط ناخن و دیگر اشیاء برنده وتیز.

۵- باز کردن بسته حاوی کاندوم با قیچی، چاقو ویا دندانها.

۶- درست قرار ندادن کاندوم روی آلت.

۷- آمیزش جنسی طولانی مدت و یا خشن.

۸- استفاده از کاندوم در مقاربتهای غیر مهبلی(مقعدی).

۹- استفاده بیش از یک بار از کاندوم.

۱۰- استفاده از کاندوم های تاریخ گذشته.

۱۱- استفاده از کاندوم با اندازه کوچکتر از آلت.

۱۲- عدم استفاده و یا استفاده ناکافی از لغزنده کننده های مناسب.

پنج درصد کاندومها ممکن است به دلایل زیر از روی آلت لغزیده و کاملا خارج شوند، و یا ۱۳-۳ درصد از روی آلت لغزیده و اندکی از آلت بیرون آیند:

۱- استفاده از کاندوم های با اندازه بزرگتر از آلت.

۲- استفاده بیش از اندازه از مواد لغزنده کننده پیش از کشیدن کاندوم روی آلت (تنها یک قطره کافیست)
۳- نگرفتن حلقه کاندوم با دست پیش از خارج ساختن آلت از دستگاه تناسلی زن.

۴- خارج نساختن آلت از دستگاه تناسلی زن بلافاصله پس از انزال.

مزایای استفاده از کاندوم:

۱- کاندوم تنها ابزار پیشگیری از بارداری است که از سرایت بیماریهای منتقله از راه جنسی جلوگیری می کند. (هنگامی که بطور صحیح و مداوم استفاده شوند). برای مثال کاندوم ریسک انتقال ویروس HIV را تا ۹۰ درصد کاهش میدهد.

۲- یکی از روشهای مطمئن جلوگیری از بارداری می باشد. (در صورتی که بطور صحیح و مداوم استفاده شوند).

۳- فاقد عوارض جانبی همچون دیگر روشهای جلوگیری از بارداری می باشد. (به استثنای حساسیت زا بودن لاتکس در برخی افراد)

۴- ایمن بوده و دسترسی به آنها آسان است. بطوری که در تمام داروخانه ها موجود بوده و نیازی به نسخه پزشک برای خریداری آنها نیست.

۵- در اشکال، اندازهها، رنگها و طعمهای گوناگون عرضه می گردند.

۶- تاثیری بروی قدرت باروری دو جنس نمی گذارد.

۷- آمیزش جنسی تمیزتر انجام می گیرد.

۸- با جلوگیری از بارداری و سرایت بیماریهای آمیزشی، استرس و اضطراب در دو جنس کاهش یافته و به تبع آن رابطه جنسی لذت بخش تر صورت می گیرد.

۹- با کاهش تحریک پذیری در مردان، تحمل مردان را افزایش داده و انزال زودرس را به تعویق می اندازد.

۱۰- ارزان قیمت هستند.

معایب کاندوم:

۱- از کارایی دیگر روشهای پیشگیری برخوردار نیست.

۲- استفاده مداوم و صحیح از آن مستلزم عزم و انگیزه می باشد.

۳- نیاز به همکاری شریک جنسی دارد.

۴- کاهش لذت جنسی و ایجاد وقفه در فعالیت جنسی.

۵- نیاز به نگهداری مناسب و اصولی دارد.

چه کسانی باید از کاندوم استفاده کنند؟

۱- همه زنان و مردانی که در معرض ابتلا به بیماریهای آمیزشی قرار دارند.

۲- همه زنان و مردانی که در سن تولید مثل واقع هستند.

۳- همه زنان و مردانی که نسبت به احساسات، سلامتی و زندگی خود و شریک جنسی خود احساس مسئولیت می کنند.

۴- زنانی که نیاز به یک روش موقت و یا پشتیبان جلوگیری از بارداری دارند.

۵- زنان و مردانی که بطور غیر مداوم و گاهگاه رابطه جنسی دارند.

افزایش اعتماد به نفس نسبت به کاندوم:

۱- کاندوم را همواره در دسترس داشته باشید.

۲- هنگام خرید کاندوم خجالت زده و شرمگین نشوید. با غرور و سربلندی آن را خریداری کنید، چراکه استفاده از کاندوم نشانه مسئولیت پذیری و اعتماد بنفس شما می باشد.

۳- پیش از استفاده از کاندوم با شریک جنسی خود درباره آن صحبت کنید. شریک جنسی خود را متقاعد به استفاده از آن کنید.

۴- اطمینان از استفاده صحیح و مداوم کاندوم تنها به عهده مردان نیست. بلکه زنان نیز همواره بایستی به آن توجه داشته باشند.

نکات مهم در مورد کاندومها:

۱- کاندوم را باید در مکان های خنک، خشک و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کرد. از نگهداری کاندوم در محلهای گرم مثل داخل داشبورد خودرو و یا در کیف پول جیبی خودداری کنید. هنگامی که لاتکس در معرض گرما قرار میگرد ساختمان آن شکننده و تضعیف شده و احتمال پاره شدن آن حین نزدیکی افزایش می یابد.

۲- کاندوم باید بدور از گرمای بدن نگهداری شود. مثلا در جیب عقب شلوار نباید آن را قرار داد.

۳- در هر بار مقاربت باید از یک کاندوم نو استفاده شود. هرگز بیش از یک بار از یک کاندوم استفاده نکنید.

۴-پیش از استفاده از کاندوم حتما به تاریخ انقضای آن توجه کنید. از استفاده کاندوم های تاریخ گذشته جدا پرهیز کنید. تاریخ انقضای کاندوم های فاقد اسپرم کش معمولا ۵ سال پس از تولید و کاندوم های حاوی اسپرم کش ۲ سال پس از تولید می باشد.

۵- پس از باز کردن بسته حاوی کاندوم به ظاهر و کیفیت کاندوم توجه کنید و از کاندوم های آسیب دیده، تغییر رنگ داده، شکننده، چسبناک، خشک شده، سوراخ، با بسته مخدوش و پاره شده هرگز استفاده نکنید.

۶- قبل از گشودن بسته حاوی کاندوم فشار ملایمی به مرکز بسته وارد کنید. شما باید یک حالت بالش مانند را که نشانه وجود هوا در بسته کاندوم است را احساس کنید. چنانچه بسته کاندوم سالم نباشد و هوایی در آن محبوس نشده باشد نشانه پارگی و یا سوراخ دار بودن آن بوده و نباید ازآن استفاده کرد.

۷- برای لغزنده ساختن کاندوم (از جنس لاتکس) و تسهیل عمل مقاربت از راهنمای زیر استفاده کنید:

* لغزنده کننده های ایمن (مجاز): لغزنده کننده های پایه آب (مثل ژل لوبریکیشن)-گلیسیرین-بزاق دهان-آب-لغزنده کننده های سیلیکونی-سفیده تخم مرغ.

* لغزنده کننده های غیر ایمن(ممنوع): روغن بچه-پودر تالک-هر نوع کرم و لوسیون بدن-روغن های نباتی- روغن های ماساژ-وازلین-روغنها و لوسیونهای ضد آفتاب-الکل طبی-خامه-کره.

۸- از بکارگیری لغزنده کننده های پایه روغن برای چرب ساختن کاندوم های لاتکس جدا بپرهیزید. چراکه باعث تضعیف ساختمان لاتکس و افزایش احتمال پارگی آنها میگردد.

۹- کاندوم بایستی به محض نعوظ روی آلت مرد کشیده شود، قبل از هرگونه تماس جنسی. مایعی که قبل و بعد از انزال از آلت مرد خارج میگردد نیز می تواند حاوی اسپرم و یا میکروارگانیسمهای بیماریزا باشد.

۱۰- هر دو جنس مرد و زن بایستی قبل و پس از نزدیکی ادرار کنند.

۱۱- بلافاصله پس از انزال مرد و قبل از اینکه حالت نعوظ از بین برود (آلت شل شود) ، آلت تناسلی مرد بایستی از دستگاه تناسلی زن خارج گردد.

نحوه پوشیدن کاندوم:

این وسیله در ابتدا دایره ای شکل است و شما تنها کافی است ان را روی آلت تناسلی خود بگذارید و بعد حلقه دور آن را رو به پایین بکشید و حلقه ای که کاندوم دوران است باز می شود و کاندم به سادگی تا پایین کشیده می شود و آلت را می پوشاند.

۱- بسته حاوی کاندوم را به آرامی و با احتیاط باز کنید. در باز کردن بسته از قیچی، چاقو، ناخن و دندان استفاده نکنید. کاندوم را پیش از استفاده از حالت رول و پیچ خورده باز نکنید .

 

پزشکین : کاندوم زنانه از نحوه استفاده آن تا مزایا و معایب آن

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید