جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتچند کیلو کاهش وزن در ماه مجاز است ؟

 

  •  فریب تبلیغات سوء رسانه‌های مختلف که داروها و روشهای مختلفی را برای کاهش وزن توصیه می‌کنند را نخورند زیرا این روش‌ها حتی اگر هم جواب بدهند، با آسیب های بعدی همراه خواهند بود.

وقتی می خواهیم خود را لاغر کنیم باید بیشتر لاغر نشویم تا سالم باشیم لاغر شدن بیش از حد در ماه عواقب جبران ناپذیری دارد. وقتی در تلویزیون و اینترنت و سایر رسانه ها تبلیغ میکنند که در یک ماه به تناسب اندام ای ده آل میرسید باور نکنید و اگر درست باشد باعث بیماری میشود.

 اضافه وزن و چاقی، زمینه‌ساز بسیاری از بیمازیها است. بروز بیماری‌های متابولیک و غیر متابولیکی از جمله دیابت، فشارخون، اختلال چربی، خون اختلالات تنفسی، گوارشی مثل کبد چرب، بیماری‌های قلبی-عروقی به ویژه سکته‌های قلبی و مغزی و علاوه بر آن، استعداد ابتلا به برخی سرطان‌ها مثل سرطان روده و نیز سرطان پستان در افراد چاق شیوع بیشتری دارند.

 تخریب مفاصل به صورت آرتروز به ویژه در زانوها را از جمله عوارض اضافه وزن است. با افزایش بی رویه وزن، در زنان چاق، اختلالات هورمونی نیز به وجود می‌آید که از جمله آنها بیماری پلی‌کیستیک تخمدان را می‌توان نام برد. این بیماری به علت اختلال در تخمک‌گذاری باعث اختلال در سیکل‌های ماهیانه و بعضاً عدم تخمک‌گذاری و ناباروری در زنان چاق می‌شود.

 مواد قندی و چربی‌ها پرکالری هستند و لازم است که افراد چاق برنامه غذایی لازم و مناسب را زیر نظر متخصصان یا کارشناسان تغذیه طراحی و به اجرا در آورند.

 البته حذف وعده غذایی راه خوبی برای کاهش وزن نیست، همچنان که رژیم خودسرانه و افراط در سرعت‌دهی به کاهش وزن نیز مضر بوده و حداکثر دوکیلوگرم درماه کاهش وزن مناسب است، زیرا بیش از دوکیلوگرم کاهش وزن در ماه، به ارگان‌های دیگر بدن آسیب خواهد زد.

 فریب تبلیغات سوء رسانه‌های مختلف که داروها و روشهای مختلفی را برای کاهش وزن توصیه می‌کنند را نخورند زیرا این روش‌ها حتی اگر هم جواب بدهند، با آسیب های بعدی همراه خواهند بود.

 علت چاقی تنها پرخوری و کم تحرکی نیست. چاقی بیشتر در فردی بروز می‌کند که زمینه ژنتیکی آن را دارد. آلودگی هوا و آلاینده‌های محیطی که از کارخانجات صنعتی وارد محیط می‌شوند، از جمله عوامل چاقی‌زا هستند. فردی که زمینه ژنتیکی دارد، اگر در این فضاهای آلوده زندگی کند، استعداد چاقی‌اش بیشتر می‌شود.

 برای درمان مناسب چاقی در وهله اول یافتن دلیل چاقی فرد مهم است. مصرف برخی داروها مثل داروهای ضدافسردگی،هورمونی یا وجود برخی بیماری‌ها مثل کم کاری شدید تیروئید و به طور کلی برخی اختلالات ژنتیکی می‌توانند از علل چاقی باشند.

 در برخورد با فرد چاق باید عوامل زیادی بررسی شود و اگر علت، بیماری خاصی نباشد، بر حسب شدت چاقی، با بهره‌گیری از راه‌های مختلف درمان چاقی را آغاز کرد. البته برای تمام افراد چاق صرفنظر از شدت چاقی، توصیه به فعالیت فیزیکی و اجتناب از پرخوری، جزو نکات عمومی است.

بنا به توصیه دلشاد بین ۳۰تا۶۰ دقیقه ورزش در روز برای این افراد کافی خواهد بود و در مجموع حدود ۱۵۰ دقیقه در هفته و با تداوم برای همه افراد باید انجام بگیرد.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید