جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتچرا گوش ها زنگ می زنند ؟

 

 

 

 

  • افراد عادی برای شرکت در یک مسابقه پر صدا مشکلی ندارند اما برای شما که گوشتان وز وز می کند بهتر است از این کار دوری کنید. گوش دادن هر نوع صدایی از طریق واکمن، هدفون و یا هر وسیله ای که مستقیما وارد گوشتان شود برایتان مضر است. تا جایی که ممکن است از حضور در مناطقی که به اصطلاح در معرض آلودگی صوتی هستند، خودداری کنید.

 

 

گاهی با شنیدن صدای بلند گو یا چیز آزار دهنده بلافاصله پنجره اتقاتان را میبندید و مانع از رسیدن آن صدا به گوشتان می شوید. این مسئله یک نعمت بزرگ است ، چرا که برخی از مردم توانایی این کار را ندارند و بازتاب صدا ها در گوششان صورت میگیرد و گرفتن گوش هایشان دردی را دوا نمیکند. در این مقاله به بررسی این موضوع که چرا گوش ها زنگ میزنند میپردازیم.


چرا گوش زنگ می زند؟ از آن جا که هزاران سلول مغزی انسان در گوش مسوول دریافت و انتقال صداها به مغز هستند، درصورتی که آسیب ببینند، فرد شنیدن اکثر صداها را همیشگی فرض کرده و همین موضوع سبب رنجش او خواهد شد.
سال هاست که محققان در پی کشف علل بیماری به نام «وز وز کردن» و یا «زنگ زدن» گوش ها با نام لاتین tinnitus هستند. به عقیده محققان وز وز کردن گوش تنها به آسیب زایی خود به خودی فرد مربوط نمی شود بلکه عوامل دیگری همچون حساسیت به صداهای بلند، بالا یا پایین بودن فشار خون، تومورها، بیماری دیابت، غده تیرویید و یا حتی جراحات سر و گردن نیز در بروز این رویداد موثرند. تاکنون دیده نشده که فردی به دلیل وز وز کردن گوش ها جانش را از دست بدهد، اما آمارها حاکی از آن است که میلیون ها نفر در سراسر جهان از این شبه بیماری در رنج و عذابند. چنان چه شما هم گوشتان زنگ می زند خواندن چند راهکار در زیر آمده می تواند موثر باشد.
۱) از صداها دوری کنید:
افراد عادی برای شرکت در یک مسابقه پر صدا مشکلی ندارند اما برای شما که گوشتان وز وز می کند بهتر است از این کار دوری کنید. گوش دادن هر نوع صدایی از طریق واکمن، هدفون و یا هر وسیله ای که مستقیما وارد گوشتان شود برایتان مضر است. تا جایی که ممکن است از حضور در مناطقی که به اصطلاح در معرض آلودگی صوتی هستند، خودداری کنید.
۲) فشار خونتان را کنترل کنید:
گاه صدای وز وز کردن گوش ها به دلیل بالا بودن فشار خون است، در این صورت حتما به پزشک مراجعه کنید.
۳) نمک نخورید:
خوردن نمک برای تشدید وز وز کردن گوش ها آسیب زا است. پس تا می توانید سدیم کمتری مصرف کنید و حتی الامکان از خوردن غذاهای آماده و حاضری دوری کنید.
۴) آسپیرین نخورید:
گاهی اوقات سبب وز وز کردن گوش ها ، خوردن آسپیرین است، اگر به صورت مداوم آسپیرین مصرف می کنید ممکن است در معرض زنگ زدن گوش ها قرار بگیرید. بنابراین با پزشکتان مشورت کنید.
۵) ورزش کنید:
راه رفتن روزانه پس از مشورت با پزشکتان می تواند برایتان مفید باشد.
۶) استراحت نمایید:
خستگی بیش از اندازه، سرماخوردگی ها، زکام ها و یا آنفلوآنزاها می توانند سبب وز وز کردن گوش ها باشند. بنابراین خوب استراحت کنید.
۷) استرس را از خود دور کنید:
زیرا سبب تشدید اثر سروصدا ها می شود.
۸) رادیو یا ضبط گوش دهید:
این صداها بی تردید از آن چه که در گوشتان ممکن است وجود داشته باشد به مراتب بهتر است.

 

 

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید


بهترین کانال « پزشکی و زیبایی » مطالب داغ