جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتچرا زنان بیماری سرطان رحم می گیرند

 

  • عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: استفاده از ماماها در سطح دبیرستان های دخترانه کشور به عنوان مربی بهداشت و همچنین به کارگیری کارشناسان بهداشتی در سطح دبیرستان های پسرانه می تواند عاملی در جهت ارتقای سلامت جامعه باشد.

دکتر “ناهید خدا کرم” افزود : سرطان دهانه رحم یکی از شایع ترین سرطان های زنان در جهان محسوب می شود ،ایران کشورهای است که سرطان دهانه رحم کمتر شایع است.
وی با بیان اینکه سرطان دهانه رحم از ۱۰ سرطان نخست زنان محسوب نمی شود ادامه داد: این سرطان قابل پیشگیری و تشخیص زودرس است، البته باید روش های پیشگیرانه باید به گونه ای باشد که از ابتلا به این بیماری به طور کلی جلوگیری کند.
خداکرمی اظهار داشت: سالانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر زن در کشور به این سرطان مبتلا می شوند و در بین مبتلایان به این سرطان میزان مرگ و میر ۴۰ درصد است که نیمی از زنان به علت سرطان دهانه رحم می میرند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیخ داد: مهمترین عوامل ابتلا به این بیماری ˈویروس پاپیلومای انسانیˈ است که این ویروس ۱۰۰ گونه شناسایی شده است که ۴۰ نوع آن می تواند عامل سرطان در دهانه رحم ، پروستات ، مثانه و اخیرا هم در دستگاه گوارش گزارش شده است .
خدا کرمی اضافه کرد: ویروس پاپیلومای انسانی بیشتر از راه جنسی منتقل می شود و پس از آلوده کردن فرد در۷۰ درصد موارد این عفونت به طور خود به خود در طی یکسال از بین می رود و نیاز به هیچ گونه درمانی ندارند و در ۳۰ درصد موارد عفونت مقاوم می شود که این امر می تواند در بدن سبب تغییرات سلولی شده ومنجر به ایجاد ضایعات پیش سرطانی شود .
وی یاد آور شد : از زمان ابتلا به این ویروس تغییرات سرطانی حدود ۱۰ تا ۱۵ سال طولی می کشد که بروز نماید.
رییس انجمن علمی زنان و مامایی ایران به عوامل خطر این سرطان اشاره کرد و افزود : عوامل خطر سرطان دهانه رحم مصرف سیگار،استنشاق دود سیگار ، ازدواج در سنین نوجوانی زیر ۱۶ سال و رفتارهای پر خطر جنسی است .
به گفته وی از مهمترین روش های پیشگیری سرطان دهانه رحم بهبود سبک زندگی و اجتناب از رفتارهای پر خطر جنسی است.
خداکرمی با بیان اینکه در حال حاضر در جهان و ایران برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم اقدام به تزریق واکسن ویروس پاپیلومای انسانی موجود می کنند، گفت : یکی از روش های پیشگیری از سرطان دهانه رحم در زنان غربالگری است و شناسایی زودرس ضایعات پیش سرطانی است با انجام آزمایش پاپ اسمیر در سراسر کشور می توان از این بیماری پیشگیری کرد.
وی توصیه کرد: برای غربالگری سرطان دهانه رحم زنان متاهل ۳۰ سال و بالاتر هر ۵ سال یکبار باید آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند و ضرورتی ندارد این آمایش به صورت سالانه تکرار شود.
خدا کرمی تاکید کرد : آموزش دختران و پسران نوجوان در سنین دبیرستان در باره رفتارهای پر خطر جنسی و نقش همسری و مادری می تواند در بهبود سبک زندگی موثر باشد و آنها رادر مقابل رفتارهای پر خطر بیمه نماید.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: استفاده از ماماها در سطح دبیرستان های دخترانه کشور به عنوان مربی بهداشت و همچنین به کارگیری کارشناسان بهداشتی در سطح دبیرستان های پسرانه می تواند عاملی در جهت ارتقای سلامت جامعه باشد.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید