جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتچرا دچار چاقی می شویم ؟

 

 

  • به خوردن بیش از حد غذا در یک وعده غذایی و یا در طول یک روز، پرخوری گفته می شود. بعضی اوقات کودکان به دلیل استرسی که دارند بیشتر از نیاز بدنشان غذا خورده و خودشان متوجه این موضوع نمی شوند و اگر به صورت یک عادت در بیاید خطرناک است و در نهایت منجر به چاقی می شود.

چاقی  یعنی  چربی خیلی  زیاد بدن که سلامت ر ابه خطرمی اندازد. داشتن چربی بدن بیش از حد می تواند منجر به دیابت نوع ۲، بیماری های قلبی، فشار خون بالا، ورم مفاصل، آپنه خواب، و سکته مغزی شود.BMI ترکیبی از قد و وزن است. در صورتی که BMI  بیشتر از ۳۰ باشد، وزن اضافی یا چاقی بوجود می آید که برای سلامتی  خطرناک است. در زنان، اندازه دور کمر از ۸۸ سانتی متر بالاتر شانس ابتلا به بیماری را افزایش می دهد. در مردان، اندازه دور کمر از۱۰۱ سانتی متر بیشتر باشد ابتلا به بیماریها زیاد استعلت چاقی دریافت انرژی بیش از حد نیاز است و اگر انرژی حاصل توسط فعالیت های ورزشی از دست برود، چاقی نیز از بین می رود.
بهتر است افراد به جای کم خوردن، صحیح خوردن را آموزش ببینند و افراد نیاز به سه وعده غذایی (صبحانه، ناهار و شام) و دو میان وعده (بین صبحانه و ناهار و بین ناهار و شام) دارند. لازم نیست این وعده ها حذف شود بلکه باید در این وعده ها از مواد غذایی مناسب استفاده شود تا همان طور که مواد مغذی مورد نیاز مثل پروتئین و ویتامین ها به بدن می رسد، بدن بیش از حد انرژی دریافت نکند.
از دو جنبه می توان سالم بودن مواد غذایی را مورد بررسی قرار داد، مواد غذایی باید به دور از میکروب و آلودگی ها بوده و اگر به صورت بسته بندی هستند مانند کیک و شیر باید در هنگام خرید به پروانه ساخت، تاریخ تولید و انقضا آن ها توجه کرد و اگر بسته بندی نیست مثل میوه و سبزی باید توجه کنند که ضد عفونی شده باشند.
افراد حتماً باید از گروه سبزیجات استفاده کنند و شیر و لبنیات مثل کره ماست و پنیر را در برنامه غذایی خود قرار دهند.
انجام فعالیت بدنی و ورزش هایی مثل دویدن، دوچرخه سواری، شنا و همچنین خوردن غذاها به اندازه کافی، باعث می شود که افراد همیشه سالم و تندرست باشند.
به خوردن بیش از حد غذا در یک وعده غذایی و یا در طول یک روز، پرخوری گفته می شود. بعضی اوقات کودکان به دلیل استرسی که دارند بیشتر از نیاز بدنشان غذا خورده و خودشان متوجه این موضوع نمی شوند و اگر به صورت یک عادت در بیاید خطرناک است و در نهایت منجر به چاقی می شود.
مواد غذایی چرب، شور و شیرین به سلامتی ضرر می زند و مصرف بعضی از مواد غذایی مانند انواع تنقلات تنها شکم را پر کرده و عملاً نیازهای غذایی ما را برآورده نمی کنند.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید