جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتچرا برخی افراد دائم چاق هستند

download

تحقیقات زیادی روی افراد چاق و این که چرا برخی افراد دائم چاق هستند انجام شده و به علت این چاقی را پی برده اند در این بحث نتیجه تحقیقات را بیان می کنیم .

از آنجا که شیوع چاقی رو به افزایش است ضرورت دارد دلایل اضافه وزن در افراد مشخص و بررسی شود.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) از سال ۱۹۸۰ میلادی تاکنون نرخ چاقی در سراسر جهان بیش از دو برابر شده و در سال ۲۰۱۴ حدود یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون فرد بزرگسال به اضافه وزن مبتلا بوده اند.
مصرف کالری روزانه توصیه شده برای یک فرد بزرگسال در زنان ۲۰۰۰ کیلوکالری و در مردان ۲۵۰۰ کیلوکالری است در حالی که میزان چربی مصرفی بین ۷۰ تا ۹۰ گرم اعلام شده است. بدن برای داشتن حداکثر کارایی خود به این سطح از کالری نیاز دارد و در صورتی که بیش از این رقم کالری مصرف کنیم بدن کالری مازاد را به صورت چربی ذخیره می کند.
این ذخیره چربی می تواند در مواقعی که به اندازه کافی غذا نمی خوریم نیاز بدن را برطرف سازد اما در صورتیکه فرد به طور مداوم در خوردن زیاده روی کند به تدریج به چاقی یا اضافه وزن دچار می شود زیرا بدن کالری های مازاد را دائم به صورت چربی ذخیره می کند.
برای آنکه مشخص شود هر فردی چه حجم غذا باید مصرف کند بدن به روشی برای ارزیابی میزان انرژی که ذخیره کرده، نیاز دارد. در این میان لپتین که به عنوان هورمون چاقی شناخته می شود در اصل همچون درجه سنجش سوخت عمل می کند.
لپتین که توسط سلول های چربی تولید می شود به مغز اطلاع می دهد که بدن حاوی چه مقدار چربی است و آیا میزان ذخیره انرژی رو به افزایش است؟
میزان غذای دریافتی هم توسط منطقه کوچکی از مغز به نام هیپوتالاموس تنظیم می شود. زمانیکه میزان ذخایر چربی کاهش می یابد و سطح لپتین افت می کند، هیپوتالاموس اشتها را تحریک کرده تا میزان غذای دریافتی افزایش یابد. همچنین با بالا رفتن سطح لپتین، اشتهای فرد سرکوب می شود، میزان غذای دریافتی کاهش یافته و بدن سوخت بیشتری را می سوزاند.
در ابتدا تصور می شد که لپتین می تواند درمانی برای چاقی باشد در حالی که اگرچه این هورمون یک تنظیم کننده مهم برای دریافت غذا است اما اشتها تحت تاثیر عوامل مختلف دیگری از سیری گرفته تا وضعیت روانی فرد برای خوردن و سلیقه او در انتخاب غذاها، قرار دارد و به همین دلیل بدن به راحتی می تواند پیام های لپتین را نادیده گرفته و حتی در صورت داشتن ذخیره کافی چربی همچنان به دریافت موادغذایی بیشتر و افزایش وزن ادامه دهد.

 

پزشکین : چرا برخی افراد دائم چاق هستند

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید