جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتپیر شدن گوش چه علائم و نشانه هایی دارد ؟

 

  • ▪ انجام آزمون‌های شنوایی و گفتاری برای تعیین محل ضایعه و تجویز سمعک مفید است. برخی افراد به دلایلی مانند نبود اطلاعات کافی درباره ارزیابی شنوایی و سمعک، عدم پذیرش کم‌شنوایی و استفاده از سمعک در جامعه، باور نادرست بی‌تاثیر بودن سمعک و قیمت بالای سمعک، حاضر به پذیرش آن نیستند.‌

 

 

افزایش سن باعث مبتلا شدن به بیماری های مزمن میشود. تقریبا ۸۰ درصد از افرادی که سنشان بیشتر از ۶۵ سال است حداقل یکبار به بیماری مزمن مبتلا شده اند که رایج ترین آن مشکلات مفصلی است همچنین فشار خون. مشکلاتی از قبیل بینایی و گوش در رده های نهم و دهم قرار دارند.  پیر گوشی نیز یکی از مشکلاتی است که با افزایش سن برخی از افراد دچارش می شوند که البته نمیتوان آن را یک نوع بیماری دانست.


● علائم و نشانه‌ها
شخصی که دچار پیرگوشی است، مشکل خود را چنین عنوان می‌کند:<صدای افراد را می‌شنوم ولی متوجه نمی‌شوم چه می‌گویند. تحمل شنیدن صداهای بلند را ندارم و گاهی متوجه نمی‌شوم صدا از کدام سمت می‌آید.> اکثر افراد سالخورده در درک گفتار به خصوص در سر و صدای محیط مشکل دارند. درصد وجود مشکل درک گفتار با هر دهه افزایش سن دو برابر می‌شود؛ یعنی در سن ۶۰ سالگی ۱۶ درصد، ۷۰ سالگی ۳۵درصد و ۸۰ سالگی تا ۶۴درصد بیشتر می‌شود. با افزایش سن، آستانه شنوایی هر دو گوش کاهش می‌یابد. اگر این کاهش فقط در یک گوش باشد، علتی به جز پیرگوشی دارد. افت شنوایی در خانم‌ها بیشتر در فرکانس‌های پایین (صداهای بم) و در آقایان بیشتر در فرکانس‌های بالا (صداهای زیر) ایجاد می‌شود.
کاهش شنوایی می‌تواند با سرگیجه و وزوز نیز همراه باشد. این عوارض به آهستگی پیشرفت می‌کند و معمولا اطرافیان بیش از حد متوجه مشکل می‌شوند.
● وقتی سن زیاد می‌شود همه بخش‌های دستگاه شنوایی دچار تغییر می‌شوند:
▪ انعطاف‌پذیری و استحکام گوش خارجی کم می‌شود، چربی موجود در کانال گوش کاهش می‌یابد و پوست خشک و حساس می‌شود.
▪ سرومن یا جرم گوش به دلیل ترشح زیاد، گشاد شدن کانال و بلند و ضخیم شدن موهای آن و استفاده دائم از گوش پاک‌کن، جمع و فشرده می‌شود.
▪ پرده صماخ نازک‌تر می‌شود و رگ‌های خونی آن کاهش می‌یابد.
▪ غضروف‌های استخوانچه‌های گوش میانی که پشت پرده صماخ قرار دارند، نازک می‌شود و کلسیم روی آنها رسوب می‌کند.
▪ عضلات گوش میانی و استخوانچه‌ها تخریب می‌شود.
▪ غضروف‌های شیپور استاش (لوله‌ای که گوش میانی را به حلق متصل می‌کند) استخوانی می‌شود.
▪ اجزای گوش داخلی، سلول‌های حساس شنوایی در حلزون، رگ‌ها و اعصاب دچار آسیب می‌شوند.
▪ اعصاب مربوط به شنوایی در مغز تحت تاثیر قرار می‌گیرند.
▪ عوامل ژنتیکی
▪ آرترواسکلروزیس (سخت شدن جداره رگ‌ها)
▪ تغذیه
▪ ضربه
▪ بیماری‌هایی مثل مشکلات کلیه، قلب، فشارخون بالا و عفونت‌ها
▪ تومور عصب هشت
▪ داروهای سمیت‌زا برای گوش
▪ قرارگیری در سر و صدای محیط
▪ تنش‌های عصبی
● چه باید کرد
درمان مشخص دارویی برای پیرگوشی وجود ندارد و دارو و ویتامین درمانی در حال مطالعه است.
▪ افراد باید خود را از شرایطی که برای سیستم شنوایی مخرب است (مثل سروصدای زیاد) دور نگه دارند. افرادی که در محیط پرسروصدا زندگی می‌کنند، نسبت به کسانی که در محیط آرام و خلوت زندگی می‌کنند، بیشتر در معرض پیرگوشی قرار دارند.
▪ انجام آزمون‌های شنوایی و گفتاری برای تعیین محل ضایعه و تجویز سمعک مفید است. برخی افراد به دلایلی مانند نبود اطلاعات کافی درباره ارزیابی شنوایی و سمعک، عدم پذیرش کم‌شنوایی و استفاده از سمعک در جامعه، باور نادرست بی‌تاثیر بودن سمعک و قیمت بالای سمعک، حاضر به پذیرش آن نیستند.‌

 

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید