جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتپیرسینگ می تواند چه خطرات و مشکلاتی داشته باشد ؟

 

  • پیرسینگ در برخی نقاط حساس بدن با خطرات بیشتری همراه است به طور مثال احتمال عفونت و التهاب درپیرسینگ غضروف گوش به مراتب بیشتر از نرمه گوش است. در پیرسینگ لب، به دلیل تماس با سطح مخاطی و میکروب‌های دهان احتمال عفونت بسیار زیاد است

 

پرسینگ یک واژه ی انگلیسی است که معنای آن سوراخ کردن پوست و وصل کردن اشیاء تزئینی است. این امر در بسیاری از کشور ها از گذشته های دور رایج بوده است ، و سوراخ کردن گوش از شایع ترین نوغ پیرسینگ در دنیا است. در برخی از اقوام سوراخ کردن نقاط بدن هم رایج است. برای مثال سوراخ کردن زبان یا بینی. در این مقاله قصد داریم در مورد خطرات این کار صحبت کنیم.

در چین و هند باستان نیز با وصل اجسا م خارجی به گوش باعث دراز شدن آن می شدند. بومیان آمریکای لاتین لب پایین بچه‌ها را سوراخ کرده و اجسام خارجی در آن می‌گذاشتند.امروزه تقریبا در تمام کشورها پیرسینگ در نقاط مختلف بدن انجام می‌شود و پاره‌ای از جوانان کشور ما هم برای عقب نماندن از مد از طرفداران پرو پا قرص آن محسوب می شوند. پیرسینگ نه تنها در بین دخترها بلکه در میان پسرها هم رواج زیادی دارد. آنان حلقه انداختن درگوشه ابرو را انتخاب می‌کنند و دخترها گوش و بینی خود را هدف این تزئینات قرار می‌دهند. البته پیرسینگ قادر است بیشتر اجزای بدن از لب و زبان گرفته تا چشم و دندان را پوشش دهد. بسیاری از کسانی که پیرسینگ انجام می‌دهند، فقط به دنبال پیروی از مد و زیبایی هستند. این افراد غافل از عوارض خطرناک و گاه غیرقابل‌جبران آن با مراجعه به مراکز غیربهداشتی و در آرایشگاه‌ها خود را به دست افراد غیر متخصص می‌سپارند ‌و متأسفانه به نظر می‌رسد مسئولین بهداشت کشور و در رأس همه آن‌ها وزارت بهداشت توجه زیادی به این مسأله ندارند.
اگر چه سوراخ کردن نرمه گوش بی‌خطرترین پیرسینگ اعضای بدن است، اما باید به خاطر داشته باشیم که همه پیرسینگ‌ها ممکن است عوارضی از جمله حساسیت و عفونت‌ را در پی داشته باشند.دکتر امیر هوشنگ احسانی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در این مورد می‌گوید: حساسیت شایع‌ترین عارضه پیرسینگ است که بیشتر در هنگام استفاده از فلزات بدلی به ویژه کروم و میکل به وجود می‌آید. خانم‌هایی که در هنگام استفاده از ساعت و انگشتر بدلی دچار حساسیت، خارش و قرمزی در پوست خود می‌شوند باید از نصب بدلیجات خودداری کنند و اگر علاقه زیادی به پیرسینگ دارند، فقط از تزئیناتی با جنس طلا استفاده کنند، چون احتمال ایجاد حساسیت به طلا در دنیا بسیار کمتر از سایر فلزات است.این متخصص پوست یادآور می‌شود: در بعضی از مواقع ممکن است حساسیت در محل قرارگیری شیء تزئینی نباشد، بلکه به مرور در سایر نقاط بدن ظاهر شود. گاهی حتی بعد از خارج کردن شیء حساسیت ایجادشده تا پایان عمر با فرد همراه است. اگزما یا حساسیت به میکل عارضه مهم و شایعی است که گاه می تواند زندگی فرد را مختل کند، تا جایی که تمام بدن دربرابر تماس با فلزات حساس شده و فرد مبتلا به این عارضه حتی در هنگام گرفتن دستگیره در یا هر نوع شیء فلزی دچار حساسیت می‌شود.این در حالی است که بیشتر افرادی که پیرسینگ می‌کنند معمولا به دلایل مختلف از جمله، هزینه آن از فلزات بدلی استفاده می کنند و به ندرت سراغ طلا یا جواهراتی مانند الماس می‌روند، این امر حتی در مورد گوشواره‌ها هم صادق است.
او با اشاره به انجام پیرسینگ در سالن‌های آرایش و توسط افراد غیر متخصص می‌گوید: هر نوع برش و آسیبی به پوست ممکن است با خطر انتقال عفونت‌ها و ویروس‌های خطرناکی مانند اچ‌آی‌وی، هپاتیت، عفونت‌های باکتریال و سیفلیس همراه باشد. بنابراین توصیه می کنم اگر کسی علیرغم همه هشدارها باز هم علاقمند به پیرسینگ است، حتما به مراکز مطمئن و بهداشتی مراجعه کند، تا کمتر سلامتی خود را به قیمت زیبایی به خطر بیندازد.
پیرسینگ در برخی نقاط حساس بدن با خطرات بیشتری همراه است به طور مثال احتمال عفونت و التهاب درپیرسینگ غضروف گوش به مراتب بیشتر از نرمه گوش است. در پیرسینگ لب، به دلیل تماس با سطح مخاطی و میکروب‌های دهان احتمال عفونت بسیار زیاد است و به دلیل بافت خاص لب ممکن است شخص دچار خونریزی زیادی شود. زبان هم یکی از نقاط حساس بدن است که در کنار وجود خطر خفگی به دلیل باز شدن و بلیعدن اتفاقی شیء تزئینی ممکن است موجب ایجاد اشکال در تکلم شده و حتی حس چشایی را هم تحت تاثیر قرار دهد.خطر ابتلا به عفونت کشنده آنژین لودوبک در این پیرسینگ بسیار بالا است.این روزها مدهای جدیدی مانند پیرسینگ دندان و چشم هم وارد بازار شده است.
شاید بتوانیم پیرسینگ دندان را کم‌عارضه‌تر تصور کنیم. دراین پیرسینگ بخشی از دندان را تراشیده و نگینی روی آن می چسبانند. نکته مهم این که این نگین مانع از مسواک زدن آن محل شده وبه مرور زیر آن زردرنگ خواهد شد. در پیرسینگ چشم هم که هنوز طرفداران زیادی پیدانکرده است، جراح نگینی را با روشی دقیق اما پر خطر روی کره چشم در زیر ملتحمه (خارجی ترین لایه چشم) نصب می‌کند. این نگین بسیار نازک بوده و برای برداشتن آن نیاز به جراحی مجدد است. علاوه بر تمام عوارض پیرسینگ که در این جا فقط به بخشی از آن ها اشاره شد، احتمال باقی ماندن جای زخم ها هم وجود دارد. همچنین ممکن است سوراخ‌ها با چاق و لاغر شدن فرد تغییر مکان دهند .نکته جالب این است که پیرسینگ در برخی نقاط بدن نه تنها کمکی به زیبایی فرد نمی‌کند بلکه چهره‌ای نازیبا برای او ایجاد می‌کند که به‌خصوص با استفاده از اشیای تزئینی عجیب فقط باعث حیرت و جلب توجه دیگران می‌شود.با تمام این مطالب آیا واقعا انجام پیرسینگ به این همه خطرش می ارزد؟

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید