افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

پوست الکترونیکی با قابلیت خودترمیمی

ساخت پوست الکترونیکی جدید با قابلیت خودترمیمی و بازیافت کامل

به گزارش پزشکین به نقل از ایرنا؛ به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، پوست الکترونیکی یک ماده شفاف است که می‌تواند عملکرد و ویژگی‌های مکانیکی پوست انسان را شبیه‌سازی کند. این پوست مصنوعی دربرگیرنده حسگرهایی برای اندازه گیری فشار، دما، رطوبت و جریان هوا است و چندین ویژگی منحصر به فرد دارد.
برای مثال این پوست مصنوعی از یک پلیمر شبکه‌ای پویا با پیوندهای کووالانسی تشکیل شده که با عنوان پلی مین شناخته می‌شود. همچنین به منظور افزایش استحکام مکانیکی، پایداری شیمیایی و رسانایی الکتریکی، سطح آن با لایه‌ای از نانوذرات نقره پوشیده شده است.
پیوندهای شیمیایی این پلیمر به گونه‌ای است که امکان ترمیم خودکار و بازیافت کامل آن را در دمای اتاق فراهم می‌کند. با وجود میلیون‌ها تن ضایعات الکترونیکی موجود در جهان، قابلیت بازیافت کامل این تجهیزات هم از دید اقتصادی و هم از دیدگاه زیست محیطی دارای آثار بسیار خوبی است.
به منظور بازیافت این پوست الکترونیکی، آن را درون محلولی قرار می دهند که موجب تجزیه پلیمر به الیگومرها و مونومرهایی می‌شود که در اتانول حل می‌شوند. نانوذرات نقره نیز در کف محلول ته‌نشین می‌شوند. از محلول به دست آمده می‌توان برای ساخت پوست الکترونیکی جدید استفاده کرد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *