جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتپس ورزش حتما استراحت کنید

heal-the-muscles-

پس از ورزش و انجام تمرینات سنگین و فشارهای زیادی که به بدن می آید لازم است بدانید استراحت کردن اهمیت بسازیی دارد در این مطلب بیان می کنیم که چرا پس ورزش حتما استراحت کنید .

استراحت یکی از مسائل مهم در ورزش است. گاهی اوقات ورزشکاران بیش از حد به بدن خود فشار می‌آورند و دچار وضعیت خستگی مزمن می‌شوند. بدین شکل کارایی ورزشکاران کاهش می‌یابد. ورزشکاران با هر نوع شرایط بدنی در هر رشته ورزشی در معرض این آسیب قرار دارند. پیشرفت نکردن بدن یکی از نشانه‌های اولیه تمرین بیش از حد است، مشاهده این وضعیت نشان می‌دهد که بدن نیاز به استراحت دارد.

تمرین بیش از حد نشانه‌هایی از جمله درد دارد:

– نوسان در ضربان قلب و فشار خون در حالت استراحت یکی از نشانه‌های کمبود استراحت است. بعضی مطالعات نشان داده است که ورزش استقامتی شدید باعث ایجاد ضربان قلب نامنظم می‌شود. در صورت مشاهده هر گونه شرایط غیر عادی در قلب بهتر است که آن را جدی بگیرید.

– سوزش شدید حتی بعد از ورزش و ریکاوری آرام یک نشانه خطر است

– تمرین بیش از حد باعث افزایش احتمال آسیب دیدگی می‌شود

– تغییر در اشتها یا وزن نشان دهنده خستگی بیش از حد بدن است.

– تمرین بیش از حد باعث اختلال در خواب نیز می‌شود و ریکاوری را سخت‌تر می‌کند. روزهای استراحت برای ورزشکاران به اندازه روزهای ورزش مهم است.

راه‌هایی برای جلوگیری از تمرین بیش از حد:

۱- ورزش‌ها را با هم تلفیق کنید: انجام بیش از حد یک ورزش به بدن و ذهن آسیب می‌زند. ایجاد تنوع می‌تواند مفید باشد و کمک کند که به هدف اصلی نزدیک شوید.

۲- شدت ورزش را با دقت بالا ببرید:

اگر یک دونده تنها می‌تواند در روز یک مایل بدود، مطمئنا روز بعد نمی‌تواند دونده ماراتن شود. سعی کنید هر روز کمی به سمت هدف خود بروید.

۳- تغذیه مناسب داشته باشید:

ماشین‌ها نیز نیاز به سوخت مناسب دارند. رژیم غذایی خود را درست انتخاب کنید. برای انتخاب رژیم غذایی خود به نوع ورزش خود نیز دقت کنید.

۴- بخوابید:

بدن نیاز به خواب دارد. در طول شبانه‌روز حداقل ۸ ساعت بخوابید این کار بر کارایی شما تاثیر می‌گذارد.

۵- استرس را از بین ببرید:

استرس هر روزه بر کارایی ورزشی ما تاثیرگذار است. سعی کنید بیشتر اوقات لبخند بزنید.

میزان استراحت کافی به خود بستگی دارد. با این حال ورزشکاران نباید این فاکتور را نادیده بگیرند.

 

پززشکین : پس ورزش حتما استراحت کنید

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید