جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتنحوه برخورد و رفتار با بیماران سرطانی

download (1)

شما هم در اطرافتان بیمار سرطانی دارید و روحیه ضعیفی دارد ؟ می خواهیدبه این افراد در تقویت روحیه کمک کنید در این جا نحوه برخورد و رفتار با بیماران سرطانی را از دیدگاه روانشناسان بیان می کنیم .

راه حل های مناسب برای کمک روحی و روانی به بیماران سرطانی را در این مطلب ذکر کرده ایم ،ناگفته نماند اطفال سرطانی نسبت به دیگر رده های سنی نیاز به توجه بیشتری دارند و همراهی والدین و اطرافیان برایشان بسیار حائز اهمیت است
یک روانشناس بالینی با تاکید بر اهمیت و ضرورت درمان روحی یک فرد مبتلا به سرطان توسط روانشناس گفت: اکنون برخی از مراکز درمانی از خدمات روان‌شناختی استفاده می‌کنند اما این موضوع هنوز فراگیر نشده لازم است در ابتدا ضرورت دریافت خدمات روان‌شناختی برای تیم درمانی تبیین شود.

دکتر رباب حامدی گفت: می‌توان برای کمک به بیماران سرطانی دوره‌های مدون درمان فردی و به خصوص گروهی در مراکز درمانی برای خانواده ها و بیماران در نظر گرفت.

این روانشناس بالینی پیشنهاد کرد: می توان در صداوسیما برنامه های آموزشی برای خانواده ها تدارک دید و حتی در مورد چگونگی برخورد صحیح با سرطان و درمان آن سریال ساخت. برای کمک به کودکان سرطانی نیز لازم است، برنامه‌های ویژه‌ای مانند بازی درمانی در نظر گرفت.

حامدی در خصوص اینکه چه زمانی برای مراجعه به روانشناس در این بیماری مناسب است، گفت: با توجه به این که دوره ابتلا به این بیماری و طول دوره درمان در سرطان ها و بیماران مختلف، متفاوت است، زمان خاصی را نمی توان ذکر کرد. اما می توان گفت از اولین زمان تشخیص تا مرحله ای که بیماری ادامه دارد، درمان روان شناختی برای بیمار و خانواده اش لازم است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان گفت: هر چند اساس سرطان مشکلات فیزیولوژیک و جسمی است، اما آنقدر جنبه های روانشناختی در تشدید و موثر بودن درمان و پیش آگهی آن تاثیر گذار است که می توانیم بگوییم برای افزایش مقاومت بیمار در برابر بیماری و اثر بخشی بهتر درمان، حضور روان‌شناس ضروری است.

 

پزشکین : نحوه برخورد و رفتار با بیماران سرطانی

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید