جدیدترین مطالب پزشکی و سلامت در سایت پزشکین تبلیغاتموهای صاف و لخت بیشتر از موهای موج دار گره می خورند

9

 

  • نتایج به دست آمده از مدل ریاضی پیشنهادی این محقق با آنچه آرایشگرها در شرایط تجربی به آن دست یافته بودند، کاملا مطابقت دارد. این در حالی است که اغلب موارد، برعکس آن به نظر می‌رسد.

 

اگرچه به نظر می رسد شانه کردن موهای صاف بسیار راحت‌تر از شانه کردن موهای مجعد یا فر می باشد، اما جالب است بدانید که امکان گره خوردن و درهم پیچیدن موهای صاف در مقایسه بسیار بیشتر است.

از آنجا که موهای صاف سبک‌تر هستند، هنگام تحرک، هر یک از تارهای مو به صورت مجزا حرکت می‌کنند که در این صورت احتمال گره خوردن و درهم پیچیده شدن تارهای مو افزایش خواهد یافت. این در حالی است که موهای مجعد سنگین‌تر هستند و هنگام حرکت، معمولا یک دسته تار مو با هم به حرکت درمی‌آیند، بنابراین به هم پیچیده نشده و درهم گیر نمی‌کنند.

 

 

این نتایج، برگرفته از یافته‌های یک محقق فرانسوی است که بر اساس یک مدلسازی ریاضی دراین‌باره به مطالعه و تحقیق پرداخت. او معتقد است موهای سر، سیستم پیچیده‌ای را به وجود می‌آورند که در این سیستم، مجموعه‌ای از اجزای مستقل به صورت یک مجموعه ی واحد عمل می‌کنند و بر خلاف دیگر سیستم‌ها نظیر مایعات و جامدات، اثر نیرو بر حرکت تارهای مو موضوعی است که همچنان ابهامات زیادی درباره آن وجود دارد.

این محقق برای بررسی این موضوع، از دو آرایشگر خواست مشاهدات خود را روی ۲۱۲ مراجعه‌کننده در یک فاصله زمانی ۳ هفته‌ای ثبت کنند. نتایج به دست آمده از بررسی مشاهدات این دو آرایشگر نشان داد احتمال درهم گیر کردن تارهای مو در موهای صاف بیش از دو برابر موهای مجعد است.

بر اساس مدل ریاضی پیشنهادی توسط این محقق برای بررسی جهت حرکت تارهای مو، اگرچه احتمال برخورد تارهای مو در افرادی که موهای مجعد دارند در مقایسه بسیار بیشتر خواهد بود، اما زاویه برخورد تارهای مو در افرادی که موهای صاف دارند، زاویه‌ای است که در آن احتمال درهم پیچیده شدن تارهای مو افزایش خواهد یافت.

 

 

بر اساس گفته بسیاری از محققان، هنوز هیچ شواهدی در تایید چگونگی تاثیر زاویه حرکت تارهای مو در ایجاد الگوهای مشخص ساختاری در مو یافت نشده است.

هر چه زاویه حرکت تارهای مو نسبت به یکدیگر بزرگ‌تر باشد، احتمال آسیب رسیدن به پوشش فلس مانند سطح موها بیشتر خواهد بود و هرچه این زاویه کوچک‌تر باشد، احتمال این که دو تار مو بتوانند به صورت موازی در کنار هم قرار گیرند، بیشتر خواهد بود که در این صورت این دو تار مو در هم گره نخواهند خورد.

نتایج به دست آمده از مدل ریاضی پیشنهادی این محقق با آنچه آرایشگرها در شرایط تجربی به آن دست یافته بودند، کاملا مطابقت دارد. این در حالی است که اغلب موارد، برعکس آن به نظر می‌رسد.

اما نکته جالب‌تر این است که یک موی سالم چه صاف باشد چه مجعد، مویی است که خیلی زیاد گره می‌خورد و درهم می‌پیچد، زیرا پوشش سطحی مو، یک پوشش باز است که به هر چیزی می‌چسبد. به همین سبب است که موهای سالم، خشک و تمیز بیشتر در هم گره می‌خورند.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنید