افزایش رشد مو انواع دسر ساده و خوشمزه چاقی صورت رژیم لاغری دکتر کرمانی

ماست را منظم مصرف تا شاهد این فواید آن باشید

  • ماست می‌تواند مقدار قابل توجهی پروتئین – حدود ۱۲ گرم در هر ۲۰۰ گرم – را برای شما تامین کند. پروتئین با افزایش مصرف انرژی یا میزان کالری که در طول روز می‌سوزانید، از سوخت و ساز پشتیبانی می‌کند

 

به عنوان مثال، ماست می‌تواند خطر بیماری قلبی و پوکی استخوان را کاهش دهد و همچنین به مدیریت کاهش وزن کمک کند.ماست به واسطه تخمیر باکتریایی شیر تهیه می‌شود. باکتری مورد استفاده برای تهیه ماست لاکتوز، قند طبیعی موجود در شیر را تخمیر می‌کند.این فرایند به تولید اسید لاکتیک، ماده ای که دلمه شدن پروتئین‌های شیر را موجب می‌شود، منجر شده و مزه و بافت منحصر به فرد ماست را شکل می‌دهد. ماست می‌تواند از انواع مختلف شیر تهیه شود و نمونه‌های تهیه شده از شیر بدون چربی به عنوان ماست بدون چربی و نمونه‌های تهیه شده از شیر کامل به نام ماست پر چرب شناخته می‌شوند.

سرشار از مواد مغذی

ماست حاوی مواد مغذی مختلفی است که بدن انسان به آنها نیاز دارد. ماست به واسطه محتوای بالای کلسیم خود مشهور است که یک ماده معدنی ضروری برای سلامت دندان‌ها و استخوان‌ها محسوب می‌شود. تنها یک فنجان ماست می‌تواند ۴۹ درصد از نیاز کلسیم روزانه شما را تامین کند.همچنین، ماست از محتوای بالای ویتامین‌های B، به ویژه ویتامین B۱۲ و ریبوفلاوین بهره می‌برد که هر دو آنها ممکن است به محافظت از شما در برابر بیماری قلبی و کمک کنند.یک فنجان ماست می‌تواند ۳۸ درصد از نیاز روزانه انسان به فسفر، ۱۸ درصد به پتاسیم و ۱۲ درصد به منیزیم را تامین کند. این مواد معدنی برای چندین فرایند بیولوژیکی ضروری هستند که از آن جمله می‌توان به تنظیم فشار خون، سوخت و ساز و سلامت استخوان اشاره کرد.یکی از مواد مغذی مهم که به طور طبیعی در ماست وجود ندارد، ویتامین D است، اما به طور معمول با آن غنی می‌شود. ویتامین D سلامت سیستم ایمنی و استخوان‌ها را بهبود می‌بخشد و ممکن است خطر برخی بیماری‌ها مانند بیماری قلبی و افسردگی را کاهش دهد.

سرشار از پروتئین

ماست می‌تواند مقدار قابل توجهی پروتئین – حدود ۱۲ گرم در هر ۲۰۰ گرم – را برای شما تامین کند. پروتئین با افزایش مصرف انرژی یا میزان کالری که در طول روز می‌سوزانید، از سوخت و ساز پشتیبانی می‌کند.دریافت پروتئین به میزان کافی برای تنظیم اشتها نیز مهم است زیرا تولید هورمون‌هایی که احساس سیری را ایجاد می‌کنند، افزایش می‌دهد. این شرایط می‌تواند به صورت خودکار میزان کالری مصرفی کلی شما را کاهش دهد که برای کنترل وزن مفید است.ویژگی تقویت احساس سیری ماست با انتخاب ماست یونانی که از ماست‌های غلیظ است، نمود بیشتری پیدا می‌کند. ماست یونانی ساده از محتوای پروتئین بالاتری نسبت به ماست معمولی برخوردار است و هر ۲۰۰ گرم از آن ۲۲ گرم پروتئین ارائه می‌کند.

تقویت سیستم ایمنی

مصرف منظم ماست، به ویژه نمونه‌های حاوی پروبیوتیک، می‌تواند سیستم ایمنی بدن انسان را تقویت کند و احتمال ابتلا به بیماری را کاهش دهد.پروبیوتیک‌ها می‌توانند التهاب را کاهش دهند که با چندین بیماری از عفونت‌های ویروسی تا اختلالات روده پیوند خورده است.پژوهش‌ها نشان داده اند که پروبیوتیک‌ها در برخی موارد ممکن است به کاهش بروز، شدت، و طول مدت سرماخوردگی کمک کنند.افزون بر این، ویژگی‌های تقویت کننده سیستم ایمنی ماست به واسطه وجود منیزم، سلنیم و روی است که این مواد معدنی نقش مهمی در سلامت سیستم ایمنی بدن انسان ایفا می‌کنند.ماست‌های غنی شده با ویتامین D هرچه بیشتر سلامت سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند. ویتامین D به واسطه توانایی خود در زمینه پیشگیری از بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا مورد مطالعه قرار گرفته است.

محافظت در برابر پوکی استخوان

ماست حاوی برخی مواد مغذی کلیدی برای حفظ سلامت استخوان‌ها ست که از آن جمله می‌توان به کلسیم، پروتئین، پتاسیم، فسفر و گاهی اوقات ویتامین D اشاره کرد. تمامی این ویتامین‌ها و مواد معدنی برای پیشگیری از پوکی استخوان مفید هستند. پوکی استخوان بیماری است که در بین سالمندان شایع است. افراد مبتلا به پوکی استخوان از تراکم استخوانی پایینی برخوردار هستند و در معرض خطر شکستگی‌های استخوان قرار دارند.پژوهش‌ها نشان داده اند که مصرف حداقل سه وعده محصولات لبنی مانند ماست در روز به حفظ توده استخوانی و تقویت استخوان‌ها کمک می‌کند.

مفید برای سلامت قلب

چربی ماست یکی از دلایلی است که سلامت این ماده غذایی را بحث برانگیز می‌کند. ماست عمدتا حاوی چربی‌های اشباع شده، با مقدار کمی از اسیدهای چرب اشباع نشده تک پیوندی است. در گذشته، اعتقاد بر این بود که چربی اشباع شده موجب بیماری قلبی می‌شود، اما پژوهش‌های اخیر نشان داده اند که این مساله شاید درست نباشد. مدرکی دال بر مضر بودن چربی موجود در ماست برای سلامت وجود ندارد و در حقیقت، ممکن است برای سلامت قلب شما نیز مفید باشد. برخی پژوهش‌ها نشان داده اند که مصرف چربی اشباع شده از محصولات شیر کامل می‌تواند کلسترول خوب (HDL) را افزایش دهد که این شرایط می‌تواند به حفظ سلامت قلب کمک کند. مطالعات دیگر نشان داده اند مصرف ماست می‌تواند در کاهش وقوع بیماری قلبی موثر باشد. افزون بر این، محصولات لبنی مانند ماست می‌توانند به کاهش فشار خون بالا کمک کنند که یکی از عوامل خطرآفرین برای بیماری قلبی است.

می تواند به مدیریت وزن کمک کند

ماست دارای ویژگی‌های مختلفی است که می‌توانند به مدیریت وزن کمک کنند. این محصول از پروتئین بالایی برخوردار است که در کنار کلسیم می‌تواند سطوح انتشار هورمون‌های کنترل کننده اشتها مانند پپتید YY و GLP-۱ را افزایش دهند.افزون بر این، چندین مطالعه نشان داده اند که مصرف ماست با وزن بدن، درصد چربی بدن و اندازه دور کمر کمتر مرتبط است.

چگونه بهترین ماست را انتخاب کنیم

ماست‌های ساده و شیرین نشده بهترین گزینه محسوب می‌شوند زیرا از مواد تشکیل دهنده حداقلی بدون قند افزوده شده سود می‌برند.انتخاب ماست کم چرب یا پر چرب یک گزینش شخصی محسوب می‌شود. انواع ماست‌های پر چرب کالری بیشتری دارند، اما این به معنای ناسالم بودن آنها نیست. تنها باید به میزان مصرف توصیه شده توجه داشته باشید.همچنین، ماست‌های حاوی باکتری‌های زنده و فعال به واسطه فواید سلامت پروبیوتیک‌ها گزینه‌های خوبی محسوب می‌شوند.

کمک به سلامت گوارش

برخی انواع ماست حاوی باکتری‌های زنده هستند که به نام پروبیوتیک شناخته می‌شوند. مصرف این قبیل ماست‌ها می‌تواند به سلامت گوارش کمک کند. متاسفانه بسیاری از ماست‌ها پاستوریزه شده هستند که این عملیات گرمایی می‌تواند به مرگ باکتری‌های مفید ماست نیز منجر شود.برای حصول اطمینان از وجود پروبیوتیک‌های موثر در ماست نمونه‌هایی که با برچسب پروبیوتیک مشخص شده اند را خریداری کنید. برخی از انواع پروبیوتیک‌ها که در ماست وجود دارند، توانایی خود در کاهش نشانه‌های سندرم روده تحریک پذیر، اختلالی شایع که روده بزرگ را تحت تاثیر قرار می‌دهد، را نشان داده اند.افزون بر این، چندین مطالعه نشان داده اند که پروبیوتیک‌ها ممکن است از شما در برابر اسهال مرتبط با مصرف آنتی بیوتیک و همچنین یبوست محافظت کنند.

منبع: الو دکتر

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *